Skocz do zawartości

[WIP] Pierwsza gra


czaaje

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jako, że mam zamiar w przyszłości pracować w Gamedevie, to postanowiłem zrobić grę, bo to w końcu najlepszy sposób żeby dostać się do branży.

 

Projekt dopiero zacząłem i mam zamiar skończyć w przeciągu roku, to taki deadline, którego nie chciałbym przekroczyć(ale jak to z deadlinenami bywa, pewnie przekroczę), ile mi to dokładnie zajmie, zobaczymy;p

Specjalistą nie jestem, więc większość rzeczy, które będę wykonywał będą robione pierwszy raz.

 

Nie mam GDD, będę tworzył metodą podobną do tej z której korzysta Sos, czyli interakcje. Jakiś tam zamysł mam:

-RPG, 3D, Fantasy

-3 lokacje, pierwsza to farma, którą robię aktualnie

-około 9 postaci, w tym 4 kobiece

-3 rodzaje wrogów

-4 różne bronie

-1 zadanie(może 2)

Softy:

-3ds

-Maya/MotionBuldier

-Zbrush

-UE4

-Substance Designer/Painter

-Photoshop

Jeśli coś dojdzie w trakcie to dam znać.

 

Odnośnie kwestii programistycznych, to zaczynam naukę C++(a właściwie zapoznaję się z tym językiem), sama gra będzie robiona z użyciem Blueprinta.

 

Pierwszy model:

yRVRojl.jpg

S6RGrz0.png

 

 

Oczywiście są rzeczy do poprawki, te mniejsze zaraz dokonam, większe pewnie też;p Części rzeczy pewnie nie zauważam, że są nie poprawne, więc jak coś widzicie to piszcie. Aktualnie w planach mam:

-poprawę desek, tak by na siebie nie nachodziły i by nie było za dużych przerw

-poprawę fundamentów

-dodanie okien

-rozmieszczenie obiektów, które będę się docelowo znajdować wewnątrz i określić ich podstawowe kształty

-dopracowanie obiektów

-tekstury

Potem się zobaczy

Docelowo, dom ma być pokryty strzechą, mniejszy pokój to sypialnia, większy to salon z kuchnią. Progress będę starał się wrzucać jak najczęściej, a przyk okazji proszę o krytykę i porady przy rzeczach, które tego wymagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Według mnie lecisz z motyką na słońce...

Moja rada:

Najpierw stwórz pełny budynek w low poly, pozniej pocwicz dodawanie detalu np. w zbrushu lub mudboxie. Następnie wypalanie map. Po takiej kombinacji otrzymasz model low poly + wypalone mapy które przerzucisz do UE4. Tam nabędziesz doświadczenia w tworzeniu materiałów, oświetlania sceny itd.

 

Nie bierz się za robienie gry ponieważ stracisz tylko czas i zapał.

Najlepiej rozdziel sobie taki projekt na mniejszcze części i pokazuj swoje efekty juz po wrzuceniu tego i obróbce do silnika gry.

Tak najszybciej nauczysz się gamedevu. Stopniowo, krokami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kim chcesz zostać w gamedevie? Bo rok to strasznie długo na naukę, a ciężko coś poradzić jak nie wiadomo w jaką pozycję celujesz.

Pierwsze co moge poradzić to obetnij założenia co najmniej o połowę. Postaci - chyba lepiej wystartować z jedną.

 

Coś co nie jest radą ale osobiście bym zrobił, to praca na szkicach. Proste bryły domków, scenerii itp. jeżeli to ma byc pełna gra, to lepiej zacząć od stadium prototypowego, bo sam zobaczysz ile założeń się zmieni w czasie developmentu. Zdrowo wtedy wyrzucać inne koncepcje do kosza, a jak się narobisz z czymś co w sumie jest zbędne, to się do tego przywiążesz i zostanie mimo, że mógłbyś to zastąpić czymś właściwszym, co dałoby lepszy obraz tego jak radzisz sobie z pracą. Np. dam sobie Twoją rękę obciąć, że nie zrobisz finalnie 9postaci, bo to za duzo i sam sie zorientujesz, ze to bez sensu, mniej więcej po 4tej. Poza tym 9postaci niczego istotnego nie wniesie do wartości gry w porównaniu do jednej czy dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuba, czasu i zapału nie stracę, wiem co chcę robić w przyszłości, nie bez powodu wybrałem się na kurs GDS, po za wiedzą merytoryczną trzeba pokazać coś pracodawcy, od osób pracujących w branży już kilka/kilkanaście lat wiem, że dla bardziej liczą się skończone gry, niż super stille, dlatego zrobiłem tego WIP'a.

Projekt już właściwie jest podzielony na mniejsze części, tylko, że w mojej głowie(lokacje, postacie, animacje, muzyka, programowanie).

 

@Olaf, w grafikę 3D/ew. Indie(gdzie z takim doświadczeniem jakie zdobędę podczas tego projektu będę mógł robić za dwóch). Co do czasu to w moim przypadku nie;p Zanim pójdę do pracy miną 2, 4 albo 7 lat, w zależności kiedy zdecyduję się iść do pracy(po liceum, po 2/3 roku studiów, po studiach), oczywiście outsorce/freelance zamierzam zacząć wcześniej.

Co do prototypów, to wiem, że powinno się je robić, ale...nie zdecydowałem się, z W1 też wywalili, jeśli dobrze pamiętam 2 lokacje, z W2 wyrzucili Dolinę Kwiatów, najwyżej ja coś wyrzucę, tego też trzeba się nauczyć. Po za tym narobienie się, nawet jeśli tego nie użyję nie jest złe, w końcu zawsze to czegoś się podczas tego dowiem.

Co do postaci pewnie masz racje, jak wyjdzie to się zobaczy, ale chcę zrobić głównego, 2 strażników, 2 bandytów, i 4 kobiety. Po za tym zanim dojdę do zrobienia 1 postaci trochę minie, bo przecież nie wytrzasnę znikąd wiedzy na temat anatomii, etc+w przypadku tych 9 postaci mam 9 główna, 9 ciał, 18 rąk i 18 stóp, coś tam chyba liznę w kierunku Character Artist.

 

Przypuszczałem, że nie wszyscy zgodzą się z moim zdaniem, ale...co za różnica czy zrobię to wszystko osobno czy zacznę robić wszystko jako jeden produkt, pewnie niewielka, na + dla robienia tego jako jedną grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czaaje@ To tylko moja dobra rada, nie musisz brać jej pod uwagę :) Nie jeden projekt upadł z grą niezależną, nawet jak się miało sporo osób do współpracy (np. Black Ice Tales). Stworzyć grę od 0, w pojedynkę to zadanie nie możliwe, oczywiście jeśli mówimy o tak rozbudowanej pod względem graficznym (3d). Zamiast gry możesz stworzyc tak jak mówiłem, wiele pomniejszych projektów które dadzą Ci większą frajdę oraz możliwość szybszego rozwoju niz taki jeden ciężki projekt który za 3-4 miesiące upadnie z braku chęci. Btw. jeszcze nie spotkałem się aby pracodawca wymagał od przyszłego pracownika stworzonej gry (stworzonej wylącznie przez niego) i nie biorę tu pod uwagę pracy w zespole w innej firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, stworzonej wyłącznie przez niego nie, ale jak wspomniałeś projekty upadają, skąd wiem, że jak dołączę do jakiegoś teamu, który aktualnie pracuje nad jakąś grą to nie rozpadnie się po np. miesiącu? Podobnie z osobami, które dopiero szukają osób do do zespołu, też nie wiadomo czy w ogóle się rozpoczną, wydaję mi się, że mam wystarczająco dużo samozaparcia by to skończyć, może się mylę i masz rację, zobaczy się, mam nadzieję, że nie.

Projekty, które nie są skończone nie istnieją, bo co z tego, że mam rozpoczętych 10 MMO RPG, jak z żadnego nie skończyłem.

Nie wiem czy słyszałeś o Banished, gra zrobiona przez jedną osobę, co prawda osobę doświadczoną, bo pracowała 10 lat w branży, ale zawsze. Bardziej skomplikowana niż moja, a jednak skończona i ma 13 tys pozytywnych recenzji na Steam, nie celuję w monetyzację, jeszcze nie teraz, ale takie osoby pokazuję, że mój projekt ma szansę, i właściwie to w ogóle gdy usłyszałem o Banished pomyślałem, żeby zrobić coś bez pomocy innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prototypów, to wiem, że powinno się je robić, ale...nie zdecydowałem się, z W1 też wywalili, jeśli dobrze pamiętam 2 lokacje, z W2 wyrzucili Dolinę Kwiatów, najwyżej ja coś wyrzucę, tego też trzeba się nauczyć.

 

Zrobisz jak chcesz ale weź pod uwagę, że umiejętność pracy na prototypach to też skill. Jak ktoś Ciebie zapyta na rozmowie w sprawie pracy jak ogarnąłeś sobie zarządzanie projektem, lepiej powiedzieć, że miałeś metodę dzięki której do śmieci poszło finalnie tylko 10% pracy. Inteligentne podejście do pracy - co do zasady - różni klepacza od supervisora.

Nie musisz się martwić, pracy będzie 10x więcej niż zakładasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada to zlej grafike, ucz sie c ++ i bluprinta.Chocbys nie wiem jak nakrecony byl nie zrobisz sam gry. Szkoda czasu i zasobow na rozdrabnianie sie . Asety graficzne zawsze mozna kupic lub zlecic .I to za w miare sensowna kase .Kod ciezko zlecic i otrzymac cos na poziomie. Znam to z autopsji swojej i znajomych.

Edytowane przez jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacenty- programowanie i tworzenie grafiki to dwie osobne bajki. Jedni mają predyspozycje do kodowania, a inni do malowania/modelowania. Ja na przykład nigdy bym się nie przestawił na programowanie, bo uważam je za arcynudne zajęcie.

 

czaaje- Zgodzę się z moimi przedmówcami co do ograniczenia pola działania. Chcąc się nauczyć wszystkiego nie nauczysz się tak naprawdę niczego (albo wszystkiego "po łebkach"). Nie zniechęcam Cię, ale zalecam zrewidowanie swojego podejścia do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam zlać grafikę, jak właśnie grafikiem chcę być?;p

 

Blueprint będzie zrobiony po łebkach, większość pewnie tylko z tutoriali, reszty chcę się po prostu nauczyć, a przy okazji poznać workflow przy grze i ją zrobić. Dlatego zaczynam od enviro, nie od mechaniki.

C++ ,,uczę się", bo ty zrozumieć lepiej Blueprint i wiedzieć co robi programista w teamie.

 

edit:

mimo sprzecznych zdań dzięki za zainteresowanie;p

 

edit2:

Od gier 2D trzymam się z daleka, na kursie, o którym wcześniej wspominałem, robimy grę 2D w Godocie, silnik ten obrzydził mi ten rodzaj na następne 10 lat...A rzeczy do zrobienia nie miałem wiele.

 

edit3:

Ponownie posłużę się Sosem, nauczył się wszystkiego na polu i w zakresie jakiego potrzebował i jakoś mu to wychodzi;p Oczywiście jego charakter przysłużył się do sukcesu, ale bez talentu, nie doszedłby to tego do czego doszedł.

 

edit4:

Nie musisz się martwić, pracy będzie 10x więcej niż zakładasz.

Myślę, że 20x więcej;p

Edytowane przez czaaje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. zrozumialem ze chcesz robic wlasne gry wiec moja rada szla w tym kierunku . Uwierz mi ze zdecydowanie wiecej plusow jest z programowania. Nawet jak ci sie znudzi kiedys robienie gierek zawsze bedziesz mial dobra fuche.

Pamietam jak z 20 lat temu programowalem w Amosie na Amidze.. Chytalem sie nawet asemblera . I jakims cudem zostalem grafikiem.

Dzis sobie pluje w brode i mowie jaki ja bylem glupi. LOL

Zrobisz jak uwazarz .Z Twoich wypowiedzi widze jak malo ogarniasz temat .Z czasem sam zobaczysz ze jesli chcesz cos osiagnac trzeba sie specjalizowac .Nie mozna robic wszystkiego na dobrym poziomie.

A grafika tylko na poczatku wydaje sie fajna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności