Strona 7 z 11 PierwszyPierwszy ... 234567891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 104

Wątek: Paintstorm Studio

Member

Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Jeśli ktoś jeszcze nie kupił, a chciałby to teraz może być dobry moment, bo z okazji black friday jest obniżka 50%.
    artstation: http://goo.gl/OQMJNA ....*****.... facebook: http://goo.gl/idqXsU
    deviantart: http://goo.gl/RJqXGP ....*****.... teczka: http://goo.gl/VdOKdb

Member
    Awatar Imperator
    Podziękowania

Domyślnie

Tradycyjnie już przypominam o tej perłce :) nowa wersja, nowa strona, nowa prezentacja :) ale cena stara tj 19$! nie wiem jak oni mogą to nadal za pół darmo rozdawać :)
    http://www.paintstormstudio.com/

VERSION 1.55 (22.04.2016)
    - A new feature to record/playback the process of drawing called Script added.
    Typically, the scripts are used to create videos of a painting process, however with Paintstorm's script it is possible to increase the canvaz size of your pics without any quality loss.
    Learn more about Script here: http://paintstormstudio.com/help.html#SCRIPTR
    - "Toggle rulers" hotkey added
    - "Lock interface" button added (top right corner of the Paintstorm window)
    - Some small bugs fixed

VERSION 1.54 (19.03.2016)
    - A new «Blur» parameter of the brush added that affects the strength of the paint mixing
    - An ability to select layers in Photoshop style from the drop-down list (by default - Mouse Rightclick)
    - An ability to move the layer with keyboard arrows added
    - An option "Show / Hide brush circle" in Menu-> Options added
    - An ability to display the «Thumbnails with layer bounds» added to the options of the "Layers" panel

VERSION 1.53 (01.03.2016)

- New "Ruler" feature added: Parallel lines, Ellipse, 2-point perspective, 3-point perspective
    - "Global pen pressure hardness" feature added to Menu-File-Options
    - The ability to "Merge all lower layers to one new" added (ctrl+alt+shift+e or from menu)
    - The ability to Apply mask added
    - A bug of saving PNG with alpha chanel fixed
    - "Rename brush" item added to the Brushes options
    - The Free Transform option moved to Menu-Edit from Menu-Image
    - New interface language added:French (Thanks to Siron Jean for translation)

VERSION 1.52 (07.02.2016)

- The new "Real Double brush" feature added. Now you can paint with two brushes simultaneously instead of using the second brush only as a mask. You can also synchronize main parameters of both brushes.
    - We added the ability to shift the pivot point for custom forms. It is also possible to reflect the shape vertically or horizontally and rotate at any angle.

- New buttons added to the top «Tool options» panel: free transform, disable selection, chain for rect selection and free transform, etc.
    - Now, when you close the last file, Paintstorm creates a blank canvas without shutting down.
    - Instead of "rightclick" an additional button added to the following panels: Gradients, Textures, Brush icons, Brush Group icons, Custom Forms.
    - «Move the layer up / down» buttons added to the «Layers» panel
    - Presets added to the File->New panel

Ostatnio edytowane przez Imperator ; 27-04-16 o 16:36

Member
    Awatar Imperator
    Podziękowania

Domyślnie

Kolejny raz przypominam tym co kupili i nie używają :)
    W wersji 1.7 dodali jedną przydatną funkcje - można transformować lub "liquifajować" wiele warstw lub zaznaczonych fragmentów z warstw jednocześnie, to o jedną przydatną funkcję więcej niż adobe dodało w nowym photoshopie :D

VERSION 1.71 (16.10.2016) - HOT FIX
    - Fixed an issues and bugs of version 1.70
    - New "Fast layer move" hotkey added
    - New "Show\hide reference layer" hotkey added

VERSION 1.70 (12.10.2016)
    - An ability to select multiple layers and do the followings with them added:
    layers move, free transform, swap layers, delete layers, collapse layers, delete selection, preserve opacity, lock, warp filter.
    - A new Warp filter added
    - New types of gradients added: radial, symmetry, circle
    - Flip horizontal / vertical layers functions added (Menu->Edit)
    - An ability to enable / disable the link (chain) between the layer and mask
    - Added a function of layer duplication by holding Alt
    - Added the ability to move the layer while holding Ctrl
    The following bugs fixed:
    - An burn effect at low transparency fixed
    - A bug of trembling form when "form shift" fixed
    - A bit of memory is released at the time of saving / loading psd
    - A "lock of transparent pixels when blend transparency is on" bug fixed
    - Some minor bugs fixed

VERSION 1.61 (24.08.2016)

- «Select by color range» function added. With this accurate tool you can easily select a specified color or the range of color and brightness.
    - Improved quality and accuracy of "Free transform" and "Image resize" tools
    - Improved quality of selection edges when using "Straight lasso" tool
    - Some little bugs fixed

VERSION 1.60 (18.05.2016)

- The "Clone" tool added. Find the button close to the "Eraser" button in the "Brush" panel.
    - The cursor shape changed: now it has the same shape as the brush instead of the circle.
    - A new "Resolution (dpi)" option added to the following panels: "New file", "Image resize" and "Canvas size". The dpi value is now saved in PSD files.
    - A new "Filters " section added to the menu . This section contains two filters - "Blur" and "Sharpen".
    - The active box to control the position of the canvas added to the "Navigator" panel.
    - Some minor bugs fixed

------------------------

Member

Podziękowania

Domyślnie

Nie za pół darmo tylko za darmo, bo płącisz raz na całe życie. A 19 baksów i i gimnazjalista wydłubie od starcyh ;)

Aż mnie korci żeby to sobie kupić i nie używać :P Tak zrobiłem z Mischief i to był strzał kulą w płot. Po za pierwszymi ochami, achami i ojeku, soft został przeze mnie zapomniany, jak równiż przez developerów.

Ale ten wygląda bombowo, z każdą wersją! Na razie siedzę przy Kricie a wątek obserwuję.

Been Through the Mill
    Awatar Nezumi
    Podziękowania

Domyślnie

O nie widzialem, ze tak preznie promujesz ten kapitalny sofcik tutaj ;) Ostatnio zassalem sobie od nich zestaw brushy udajacych olowki i jestem zachwycony. Lepiej to mi tylko normalne olowki "dzialaja" :D Bardzo sie ciesze ze kiedys skozystalem z tej promocji i kupilem za pare groszy to cacko! Dzieki za linki do filmikow!
    “There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self.”
    ― Ernest Hemingway

Member

Podziękowania

Domyślnie

Dobra, namówiliścnie mnie. Zgłoścnie się do nich po prowizje.

Nie wiecie o co chodzi w Paintstorm Studio
    SPECIAL PRICE
    FOR THE FIRST 1000 ARTISTS

?

Been Through the Mill
    Awatar Nezumi
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez michalo Zobacz posta
    Dobra, namówiliścnie mnie. Zgłoścnie się do nich po prowizje.

Nie wiecie o co chodzi w Paintstorm Studio
    SPECIAL PRICE
    FOR THE FIRST 1000 ARTISTS

?
    Ta, dalej ta sama, promocyjna cena jest, choc przypuszczam, ze juz dawno sprzedal wiecej niz 1000 kopii ;) Nie zastanawiaj sie, jak lubisz soft do digital paintingu to sie nie zawiedziesz.
    “There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self.”
    ― Ernest Hemingway

Member
    Awatar Imperator
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Nezumi Zobacz posta
    O nie widzialem, ze tak preznie promujesz ten kapitalny sofcik tutaj ;) ...
    Trzeba ludziom przypominać, że są całkiem przyjemne alternatywy zwłaszcza za tak małe pieniądze :) Poza tym gdybym sam nie był tak bardzo zadowolony z painstorma to bym o nim nie trąbił a o niewielu softach mogę to powiedzieć, chyba najlepiej wydane 19 dolców w życiu nawet gdyby mieli już przestać go rozwijać :)

Member

Podziękowania

Domyślnie

Jest super. Idealnie współpracuje z wacomem, bardzo dynamiczne i płynne UI. Myślę, że to jeden z najprzyjemniejszych softów jakie widziałem. Daje podobne wrażenie jak porówannie działania Afiniti Designera do illustratora lub ColrelDrawa (mówię o płynności działąnia)

Jeśli ktoś maluje a się zastanawia to polecem.

Mam nadziję, że zapracowałem na swoje ołówki :P

Member

Podziękowania

Domyślnie

Imperator - rok temu pokazałeś ten soft na forum, dzisiaj kupiłem:) mam nadzieję ze chociaż raz użyję. Ten soft ma ogromne możliwości...obejrzałem tutki, przejrzałem forum - nie było co zwlekać:) dzięki!
    http://trzyde.blogspot.com/ - modele 3D, drzewa i ludzie z kanałem alpha, tutoriale,

Uprawnienia umieszczania postów