Skocz do zawartości

Tworzenie gier na Android, iOS ...


IceTrooper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie byłem pewny czy tworzyć taki temat na forum graficznym, jednak myślę, że jest tu trochę osób mających pojęcie o przygotowaniu gier (programowanie, jak i grafika) na telefony, tablety, etc. Jak się temat nie spodoba to prosiłbym o jego usunięcie.

Przeglądając sobie takie tematy o grach: Mr. Oink, Sky Force, zacząłem zastanawiać się jak samemu takie coś stworzyć. Zatem do sedna. Chciałbym rozpocząć tworzenie prostych gier 2D na takie urządzenia jak telefony, tablety docelowo na różne platformy (iOS, Android, ...). Nie zadam standardowego pytania "jak zacząć?" bez uprzedniego zorientowania się, a zapytam "co dalej?". Otóż, poszukałem trochę informacji i tu kilka linków co znalazłem (w nawiasach podaję przybliżone lata tworzenia tutoriali):

 

Android Game Tutorials (2011-2013)

http://www.javacodegeeks.com/tutorials/android-tutorials/android-game-tutorials/

 

Game Development Java/Android (2012-2014)

http://www.kilobolt.com/game-development-tutorial.html

 

Android Game Programming (wygląda ciekawie, ale jest niedokończone, ostatnia wypowiedź autora 21 kwietnia br.)

http://www.suntimebox.com/android-game-programming-tutorials/week-1/

 

I teraz pytania:

Lektury jak widać trochę mam, ale czy jest sens to czytać, czy może polecicie mi coś lepszego do przeczytania lub w ogóle pokażecie mi jakieś inne podejście do tematu? Wszystko jak widać jest troszkę stare jak na rynek IT, więc dosyć dużo mogło się przez ten czas zmienić.

Zadałbym trochę więcej pytań (o silnik gry, o mobilność kodu na różne platformy, o Unity, o libgdx) ale możliwe, że odpowiadając na powyższe odpowiecie mi jeszcze na 3 następne.

 

Prosiłbym o poważne podejście do tematu zwłaszcza, że nie pytam o niemożliwe. Każdy jakoś zaczynał. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Nie napisałeś jaki jest Twój skill grafice ani kodzeniu, temat jest ogromny i nie wiadomo co dokładnie chcesz osiagnać.

 

Patrząc po screenach takie np. Sky Force wbrew pozorom jest dość złożoną grą. Tutaj radziłbym minimalizm, bo poza samą mechaniką gry trzeba jeszcze zakodzić kilka mechanizmów, których nie widać na screenach a jednym z najbadziej złożonych i pracochłonnych będzie UI. Nie mówiąc o obsłudze assetów, gdyby pisać silnik samemu od zera.

 

Takie rzeczy pisze się w czystej javie kiedy naprawdę, naprawdę nie ma innej opcji, bo to IMHO masochizm - najwięjszy sens jest użyć gotowego silnika. Polecam Unity - pozwala grafikowi skupić się na tym jak coś namalować i ułożyć na scenie oraz ma prosty workflow współpracy z większością softów (PS, Ilustrator, Blender, Max, ...) Jeżeli robisz coś małego/minimalistycznego o rozmiarach flappy bird i nie boisz się skryptów możesz też ogarnać stronę oprogramowania gry z miliona tutoriali na sieci i yt. Jeżeli nie czujesz sie na siłach/nie masz czasu kodzić znajdź zaprzyjaźnionego programistę. W porównaniu do innych silników (Unreal, Corona, gamemaker) Unity ma IMHO najlepszą proporcję krzywej uczenia wględem otrzymywanych efektów i możliwości silnika.

Edytowane przez spolsh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź. ;]

 

Nie napisałeś jaki jest Twój skill grafice ani kodzeniu, temat jest ogromny i nie wiadomo co dokładnie chcesz osiagnać.

I z kodzeniem, i z grafiką na razie się bawię (w różnych stopniach: C++ [z javą nie powinno być problemu], Gimp, Inkscape, 3dsMax i inne do digital painting). Coś już umiem i znam chociaż skalę projektów i wiem co można, a czego się nie tykam bez grupy programistów i grafików. Sądzę jednak, że bardziej uda mi się sprecyzować co chcę osiągnąć. Dążyłbym do gier prostszych, takich jak Flappy Bird, Angry Birds, najróżniejsze endless runer'y (coś podobnego do Temple Ruin, ale uproszczonego). Najlepiej, abym kodując w jakimś środowisku z jakimś językiem (najpewniej javą) mógł w przyszłości przekonwertować kod na inne platformy. W takie rzeczy jak Sky Force nie mam zamiaru brnąć, bo wiem, że jest z tym dużo roboty (grałem w nią i podziwiam). Mr.Oink już bliżej, ale też chyba szedłbym w coś prostszego na początek.

 

Silników gry, grafiki czy czegokolwiek podobnego nie mam zamiaru pisać. Co czytałem na forach, to widzę, że to katorga, która da efekty po roku i i tak będzie to gorsze niż już istniejące.

 

Jeżeli robisz coś małego/minimalistycznego o rozmiarach flappy bird i nie boisz się skryptów możesz też ogarnać stronę oprogramowania gry z miliona tutoriali na sieci i yt. W porównaniu do innych silników (Unreal, Corona, gamemaker) Unity ma IMHO najlepszą proporcję krzywej uczenia wględem otrzymywanych efektów i możliwości silnika.

No właśnie, czyli co, mówisz, że najlepiej, abym przerobił sobie na początek jakiś tutorial "How to make Flappy Bird?"? Czy może na podstawie innego tutoriala leciał Unity (z nim nie miałem styczności)? Inni mówią również o AndEngine i libgdx jako podstawa do gry. Nie chcę tracić czasu na przerabianie mało efektownych tutoriali, więc dopóki nikt z forum mnie nie pokieruje, to czytam sobie co mi wpadnie. Nie wiem po prostu w co na początek wgryźć się najbardziej.

Edytowane przez IceTrooper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, abym kodując w jakimś środowisku z jakimś językiem (najpewniej javą) mógł w przyszłości przekonwertować kod na inne platformy.

 

W takim razie zobacz Unity, zainwestowany czas nie pójdzie na marne i IMHO najlepiej nadaje się na mobilki. Piszesz raz w edytorze na PC i potem działa tak samo na każdej platformie. Ich dokumentacja i oficjalne tutki stoją na naprawdę dobrym poziomie, więc od tego radziłbym zacząć. Ogromne community siedzi na forum i UnityAnswers.

http://unity3d.com/learn/tutorials/modules

http://unity3d.com/learn/tutorials/projects/roll-a-ball

 

Przyjemnie się pisze w C#, Visual Studio Community Edition ma nawet domyślnie zainstalowany plugin do Unity(chyba).

Sam pewnie poradzisz sobie ogarnać cały projekt. Kumpel ostatnio sam w około miesiąc napisał coś takiego:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TKGames.mustache

 

Have Fun!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności