Skocz do zawartości

Kompendium porad prawnych dla artystów - propozycja


olaf

Rekomendowane odpowiedzi

Po przerwie wracam do żywych.

 

O ile projektowi kibicuje i cieszę się, że ruszyłem to... tak jak posty wyżej. Cholera, olaf, całość do zmiany (layout ). To również moje odczucie.

 

Tak jak padło wcześniej. Może ktoś się znajdzie kto pomoże, to jest naprawdę niewiele roboty - bootstrap bez dwóch zdań. Frontendowiec nie może go nie znać w dzisiejszych czasach, to w zasadzie teraz prawie jak html.

 

Wrażenie jest takie jakby ta strona była stworzona dawno i wiele osób może mieć problem z odczytaniem czy to co tam jest to aktualne dane.

 

Nawet darmowy jakiś theme na bootstrapie. Warto to zmienić żeby nie przepadło.

 

Byli tutaj frontendowcy kiedyś, może ktoś się znajdzie.

 

Uwaga! Bootstrap to nie jest CMS, framework frontendowy - takie klocki do skłądania strona responsywnej gdzie wszystko po złożeniu działa wszędzie (fixy na urządzenia, fonty, ikony...).

 

Nawet jeśli to jest HTML i pozniej bedziesz chcial to przeniesc do CMSa - jesli masz bootstrapa to kazdy sobie z tym poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki Adek, Wasz feedback na pewno przygotowuje mnie na to co usłyszę, jak tylko wszystko będzie gotowe. W tym momencie skupiam się na merytoryce, layout może zrewiduje w przyszłym roku.

Nie, żebym był głuchy na krytykę, ale szukam od chyba 3tygodni biura księgowego, które podpisze się pod interpretacją przepisów, by mieć pewność, że ktokolwiek to przeczyta otrzyma wiarygodne wskazówki. Merytoryka i przydatność treści to dla mnie w tym momencie 99.9 procent projektu. Jak tylko będę względnie zadowolony z tej części, przyjdzie czas na kokardki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypracowałem sobie zasadę - żadnych 3rd party solutions. Zresztą to nie istotne w tym momencie, głowę mam gdzie indziej.

 

pisze w innej sprawie - rozpracowywałem ostatnio dla klienta analizę prawną licencji GPL, które często, nie są zrozumiałe dla np. developerów (ale nie tylko, bo to uniwersalna licencja), co może skutkować sporymi problemami i konsekwencjami przy dostarczaniu projektów - także jako grafik, czy muzyk. Teraz pytanie do Was, czy warto to uwzględniać w FAQ?

 

Oczywiście GNU ma swoje FAQ oraz - fatalnie przetłumaczoną i mylącą - licencję po polsku, ale po pierwsze napisane są z punktu widzenia twórców licencji, a nie artystów, a po drugie pokrywają tylko niewielki fragment zagadnień - zwykle pomijając wszystko poza programami. Artyści często myślą, ze jak coś jest na GPL, to jest darmowe i można korzystać bez konsekwencji, co w pracy komercyjnej okazuje się niezłym fackupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypracowałem sobie zasadę - żadnych 3rd party solutions. Zresztą to nie istotne w tym momencie, głowę mam gdzie indziej.

 

Nie zgadzam sie z twoim podejsciem calkowicie Olaf, ale wiem skad obawy sie biora. W odroznieniu od innych platform, Web ma chyba najwieksze community i zestaw narzedzi/bibliotek ktore kosmicznie przyspieszaja produkcje. Szczegolnie cieszy spora ilosc mniejszych bilbiotek rozwiazujacych konkretne problemy i nic wiecej (glownych ich domem jest npm). I mowimy caly czas o samym frontendzie, gdzie problem wlamywan na serwer znika a pojawia sie ogromne wyzwanie dostosowania strony do wielu mediow.

 

W kazdym razie zgadzam sie ze jest to problem drugorzedny. Teksty mozesz teraz nawet w notatniku trzymac jak tylko dobrze je omarkujesz.

 

Dobry pomysl z obmowieniem typow licencji. Fajnie by bylo tez wrzucic jak najwiecej przykladow.

Bardzo podoba mi sie taka skrocona forma jak tutaj:

https://tldrlegal.com/license/gnu-general-public-license-v3-(gpl-3)

Edytowane przez michax56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super link, nie widziałem go wcześniej. szukałem odpowiedniej formy, by zilustrować różnicę między licencjonowaniem, a przenoszeniem praw umową o dzieło. Powyższy jest niezłą inspiracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o Bootstrapie myślisz jako o third party. To błąd. To jest frontend. Niestety jesteś na to zdany. Inaczej sam musisz rozwiązywać problemy różnych przeglądarek. Ciężko o tym mówić w ten sposób. Powiedzmy, że OK - Wordpress - rozumiem, nie musisz lubić, możesz sobie napisać CMSa.

 

W HTMLu używając

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę nie chcesz korzystać z żadnych rozwiązań typu Bootstrap czy Foundation, to może chociaż sam napisz sobie na szybko jakiegoś grida w SASS albo w innym preprocesorze CSS-a.

 

Jeszcze taka mała uwaga - jeśli wszystkie porady będziesz trzymał na jednej podstronie, to pomimo, że tworzysz super content - możesz mieć później bardzo utrudnione pozycjonowanie, a podejrzewam, że odbiorcami docelowo mają być nie tylko ludzie z forum? ;)

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki za projekt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozycjonownaie to bullshit. Nie tylko moja oppinia, konsultowalem z duzymi graczami (wielkosci np. Onetu). Sa okolicznosci, w ktorych tego mozesz potrzebowac, ale sa skuteczniejsze i tansze modele dzialania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli konsultowałeś się ludźmi z Onetu czy innego ogromnego portalu, to absolutnie nie dziwi mnie, że skwitowali pozycjonowanie jako bullshit. Z tym, że trudno by tak duży serwis z newsami polegał na wyszukiwarce Google, która zawsze będzie wolniejsza w przekazywaniu informacji niż media społecznościowe.

 

Ponadto projekt, który tworzysz ma odpowiadać na pytania, jakie pojawiają się w głowach potencjalnych odbiorców (przynajmniej tak mi się wydaje). Dajmy na to: "czy osoba prywatna może wystawić fakturę" (taką frazę kluczową podpowiada google podczas wpisywania, czyli można śmiało założyć, że przynajmniej kilkadziesiąt osób miesięcznie zadaje takie pytanie). Na Twojej stronie jest idealna odpowiedź dla użytkownika (#12), ale niestety w przypadku konstrukcji takiej jak teraz szansa, że wyświetlisz się na powyższą frazę będzie niewielka... :/

 

Rozumiem, że masz jakieś inne pomysły na promowanie się w sieci, ale wspominam o pozycjonowaniu z tego względu, że właśnie w ten sposób trafiłem chociażby na konkurencyjne strony m.in. o prawie autorskim. Stąd też uważam, że dyskredytowanie Google nie jest zbyt dobrym pomysłem (zwłaszcza, że wcale nie musisz wydawać na to kasy - wystarczy lepsza konstrukcja strony ;) ).

Edytowane przez pit-lol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzieki za podpowiedzi, na pewno w nastepnym roku poswiece troche czasu by to omowic z innymi i usprawnic projekt, tworzac cos bardziej dostepnego. W tym momencie po ciezkich walkach o znalezienie biura, ktore opisze kwestie dot. Firmy i rozliczen czekam jeszcze tylo na finalna forme. Mysle, ze ta pojawi sie w sierpniu.

 

http://poprawie.pl/#Pobierz

 

Pojawil sie dzial dokumentow do pobrania:

-doszlo tlumaczenie na polski licencji standardowej i rozszerzonej Envato

-umowa o dzielo w wersji angielskiej i polskiej (umowa zlecenie w przygotowaniu)

-pismo udzielenia licencji

 

Kilka luznych rzeczy, ktore beda omowione w materialach video ale wklejam juz teraz

-pismo dla Waszych klientow opisujace licencje (luke w kontekscie pokryja przyszle materialy video)

-pismo konczace wspolprace napisane bez niepotrzebnych emocji

-top 5 dobrych praktyk - to tez bedzie mialo pokrycie w materialach video

 

Jezeli czegos bedzie Wam brakowalo to piszcie, bez tego bede lecial zgodnie z planem. Materialy pewnie maja jakies jeszcze niedociagniecia i beda aktualizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota Olaf.

Ale naprawdę powinieneś coś zrobić ze strukturą strony. W #pobierz link masz na elemencie b w h0 (chyba). Nawet jeśli używasz jsa, powinien to być anchor. Nie ma nawet kursora sugerującego, że da się w to kliknąć. Strona z takim contentem praktycznie wypozycjonuje się sama. Tylko musi mieć odpowiednią strukturę. Rozumiem Twoje podejście, bo też takie często mam, ale taki np. bootstrap to wybawienie. I załatwiasz w ten sposób od razu wersje responsywne i masę buulshitu, którym naprawdę nie chcesz sobie zaprzątać głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki tym zajmę się jak już będę zadowolony z kontentu. Łatwiej będzie wykonać lepszą wersję.

 

Tymczasem: chcę wygenerować treści mające wartości edukacyjne - jestem lajkonikiem w tej kwestii i zdecydowałem się na proste infografiki. Tu macie pierwsze podejście - Domena Publiczna. Grafika jest klikalna do PDF'a z większą rozdziałką.

Tu więcej informacji na temat DP: http://poprawie.pl/#tagDomena%20Publiczna

 

Jak zawsze każdy komentarz jest mile widziany.

 

dp3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności