Skocz do zawartości

problemy: materiały, grupowanie (różnice między 3ds max a cinema 4D)


grzechu14

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam nadzieję, że to dobre miejsce na tym forum na te pytania.

 

Przez kilka lat pracowałem na Cinema 4D i zaczynam przestawiać się na 3ds maxa. W Cinemie wszystko było proste i klarowne... Np. po nałożeniu materiału na obiekt, po lewej stronie w panelu w którym widnieje lista z obiektami, widać że jest nałożony na dany obiekt ten ów materiał (mała ikonka z materiałem). I w ten sposób bardzo łatwo mogę edytować ten materiał i wprowadzać zmiany lub całkowicie go wykasować, zmienić na inny. W 3ds maxie ten panel znajduje się po lewej stronie i gdy nałożę materiał na jakis obiekt to nie wyświetla mi się on na tym panelu jak to ma miejsce w cinema 4D. Czy jest w 3ds maxie coś w tym rodzaju? jakiś przycisk po przyciśnięciu którego będę widział w tym panelu z obiektami przyporządkowane materiały? W cinema 4D gdy nałoży się dwa materiały na jeden obiekt to działa ten który jest pierwszy z prawej strony. Łatwo można eksperymentować i zmieniać je, nie usuwając reszty. Następny problem i różnica za razem jest taka, że w cinema 4D moim zdaniem łatwe było porządkowanie, grupowanie itd. obiektów w wyżej wspomnianym panelu. Np. gdy zaznaczę kilka obiektów i grupuje je, to automatycznie znajdują się one w jednej grupie, tutaj podobnie jak w cinema 4D. Ale mam problem z bardzo prostą rzeczą w 3ds maxie. Otóż gdy mam przykładowo kilka obiektów w jednej grupie i chcę wyjąć jeden lub kilka elementów z grupy to zaznaczam je i gdy staram się je wyciągnąć pojawia mi się niebieska lub żółta strzałka i nie ma różnicy jaka to strzałka gdyz i tak wsadza mi te elementy do innej grupy. A ja chcę te elementy mieć swobodnie leżące między tymi grupami w tym panelu. Wiem że to podstawy ale przerobiłem sporo tutoriali i mam z tym w dalszym ciągu problemy. A trzymanie porządku to podstawa przy pracy nad każdym projektem. Gdy biorę jakiś projekt od architekta to włos jeży się na głowie... taki bałagan tam panuje. A ja nie mogę tego uporządkować. grupy mi się łączą... nie widać textur jakie poszczególne obiekty mają. Jest to dla mnie mega uciążliwe aby za każdym razem wchodzić w material editor i tam sprawdzać jaka to textura.... Jakieś rady? A i jeszcze jedno. Gdy grupuję obiekty to są one przyporządkowane do danej grupy... co oznacza, tak jak na przykładzie cinema4D-tam są szare kropki, które mi mówią, że po przyciśnięciu znika mi z view portu a po naciśnięciu drugiej z nich, nie będzie go w renderze. Gdy nacisnę lampkę aby schować obiekty przyporządkowane do danej grupy w 3ds maxie to nic się nie dzieje... Czemu muszę otwierać grupę i każdy element z osobna klikać aby go zniknąć? To bez sensu.... Wybaczcie za te banalne pytania ale mam nadzieję że ktoś mi pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Robisz podstawowy błąd, że próbujesz przenieść filozofię pracy z Cinemy do Maxa. To jest ZUPEŁNIE inny program, inna filozofia, inny interfae, inny workflow. W Maxie nie ma w ogóle takiego managera jak w Cinemie. Okno, o którym piszesz to jest Outliner i raczej służy tylko do selekcjonowania obiektów. Nie ma w nim materiałów, grupowanie tez jest inne. Właściwie chyba w ogóle w Maxie nie ma okna w którym zobaczył byś, który obiekt ma jaki materiał. W Material editorze po lewej masz listę dostępnych materiałów. Jk zjedziesz w dół, to masz listę materiałów użytych w scenie.

Ponadto w menu edytora materiałów masz opcję Pick material from object (nie mam maksa, więc nie pamiętam, gdzie dokładnie ta opcja się znajduje). Wybierasz ją, klikasz obiekt w scenie, i materiał pojawia się w edytorze. Jeśli chodzi o grupy, to o ile pamiętam, można otwierać i zamykać grupy w menu goup (czy jakoś tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem w menu materiałów materiał zaznaczony odznacza się tym, że w rogach okienka są białe trójkąty tut4_full2.gif

Zacznij korzystać z widoku nodów tam możesz też tworzyć oddzielne grupy materiałów i widać wszelkie połączenia textur itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. W między czasie troszkę ogarnąłem 3ds maxa i chyba najlepiej korzystać z Scene explorer-layer explorer, aby segregować wszystkie obiekty i tworzyć grupy. A co do edytora materiałów to w jaki sposób wyświetlić wszystkie materiały ze sceny? Tzn. chodzi mi o to że widzę w tym okienku z materiałami ograniczoną ich liczbę (24), a w scenie mam ich o wiele więcej. Jest możliwość zwiększenia tych okienek gdzie pojawiają się materiały? Czy jedynym sposobem na wprowadzenie zmian w danym materiale, którego akurat nie widzę w tym edytorze, jest "pick material from object"? Jeszcze raz wielkie dzięki za waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładka rendering w niej będziesz miał material/map browser będziesz miał belkę scenę material zależnie od rodzaju wyświetlania materiałów w browserze możesz zobaczyć równocześnie do jakich obiektów który materiał jest przypisany. Natomiast jeśli chcesz znaleźć jakie materiały są przypisane do konkretnego obiektu bez zabawy pipetą za każdym razem masz też w zakładce rendering material explorer jesli zanczysz wnim po lewej stronie ikonkę sort by object dostaniesz obiekty i przypisane do nich shadery

 

VjS2Sh3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności