Skocz do zawartości

Corona for Sketchup - beta testy już trwają


Hris

Rekomendowane odpowiedzi

Dla fanboyów silnika Corona (czy też koronautów jak ostatnio przeczytałem, w oryginalne 'coronauts')jest w miarę świeży news :) od około tygodnia trwają intensywne testy pierwszych raczkujących ale działających wersji Corony dla Sketchupa. Aktualnie jest jeden dostępny shader Diffuse (plus kolory i tekstury oraz przeźroczystość). Trochę to pewnie potrwa zanim z bety zamkniętej wejdzie Corona do wersji OPEN BETA gdzie każdy będzie mógł poszaleć - a to dlatego że powolutku idzie szukanie błędów i nieobsługiwanych 'ficzerów'. Trochę rzeczy już udało się sprawdzić, odkryć i zaraportować - ale każdy z Was może również się przyłączyć do zamkniętych beta testów (mało ludzi się zgłosiło, a jeszcze mniej raportuje błędy co jest dziwne biorąc pod uwagę że Corona cieszy się ogromna popularnością i Sketchup też nie narzeka na swoje 'community'):

https://corona-renderer.com/forum/index.php/topic,10237.0.html

Ja też staram się pomóc jak mogę i codziennie choć pół godzinki na testy poświęcam - im więcej ludzi weźmie udział i będzie przy tym dłubać szukając "bugów" tym szybciej pojawi się wersja open beta :)

Plugin aktualnie obsługuje Sketchup'a 2015 i 2016.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

o, zacznie się zalew ludzi pasujących do tendencji

"mam coronę, więc jestem grafikiem 3D"

niczym "mam aparat, jestem fotografem"

 

a zawód fotografa prawie upadł.

i max i inne renderery (nie, nie tępię Corony, a ją chwalę, sam w niej liczę) pójdą do lamusa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja sam jestem ciekaw co dalej będzie w świecie 3D. W 1997 roku miałem Cineme 4D na Amidze, i do dziś pamiętam jaki szacunek wzbudzało to że umiałem jakiś prosty statek (z prymitywów) zrobić i to oświetlić. To jest tak samo jak w roku 2003-2004 chciałem zacząć robić strony internetowe - i okazało się że jednak trzeba mieć wiedzę i swoje wiedzieć...A dziś ? Multum narzędzi, część zautomatyzowana i oferująca atrakcyjne GUI które eliminuje potrzebę wiedzy "dlaczego tak się stało po kliknięciu"...po prostu klikasz i masz. Nie dochodzisz co się wydarzyło po kliknięciu. Ludzie tworzą w ten sposób całe serwisy internetowe na wordpressie i czują że są mega-masterami internetowymi wymiataczami. Działa? Działa:) Ludzie klikają na stronie ? Klikają...Z grafiką czy to 2D czy 3D jest podobnie od wielu, wielu lat...czy ja mam się czuć gorszy bo po 3 miesiącach tłuczenia mentalray'a w pracy jednak poprosiłem o Vray'a? :) W ogóle mi nie jest głupio :) Jeśli coś można zrobić prościej i szybciej, to wybiera się taką właśnie drogę. Jaka jest różnica między tym że ktoś używa Corony w 3D Max czy w Cinemie 4D czy w Mayce, a teraz będzie ktoś używał jej w Sketchupie? Żadna. Inny soft do modelowania, inny target klientów którzy potrzebują te modele:) I ja to popieram - SKetchup plus Corona? pewnie zamknie się to w 5500 brutto (Strzelam, bo nie znam ceny Corony dla Sketchupa, za wcześnie na to). 3D Max plus Vray albo Corona? grubo ponad 20000 tysięcy, albo 8500 rocznie od teraz. Wybór jest prosty :) Szczególnie przy wizkach architektury gdzie i tak 3D Max był i jest dla wielu osób platformą na której łączył się finalnie model ze sketchupa z oświetleniem silnika (czasem z Forest Pack'iem i roślinkami...).

Może faktycznie nastąpi podział na grafików PRO - tych co do robią "retopology" modeli do gier czy filmów oraz "unwrapy" mega-wielgachnych modeli do różnych-ważnych projektów, i tych mniej PRO, co to dłubią modele budynków, produktów, mebli i potem chcą po prostu to pokazać klientowi najszybciej jak się da :)

Bardzo mnie ciekawi jak to się wszystko potoczy. Maxwell i Octane też ściągnęły z ludzi trochę wymiaru tego bycia "PRO" bo tak jak w Vray'u czasem naprawdę trzeba kombinować żeby mieć czysty Global Illumination, to w tych dwóch (MAxwell i OCtane) masz to w pompie...ale czy to właśnie powoduje że ktoś jest PRO? nie umiem powiedzieć z całą pewnością :( Wiem że ludzie w Sketchupie robią rzeczy które ciężko by mi było szybko zrobić w 3D Max czy w Cinemie. Tu macie przykład Sketchup plus Keyshot:

MBT Firewalker

Ani trochę mu nie ujmuje czego on używa :)

Póki co jesteśmy z Coroną dla Sketchupa w takie czarnej du.ie że głowa mała. Sporo rzeczy przetestowałem, część bug'ów jest już rozwiązana i zamknięta, pojawił się interaktywny rendering (działa dobrze nawet z dużymi modelami, czyli około 1 mln poly, większych modeli architektury nie posiadam jeszcze aktualnie). Przed nami materiały, poprawny odczyt UVMappingu , oświetlenie sztuczne, render passy i kupa innych pierdół :( A ludzie i tak nie raportują błędów :( więc to zajmie jeszcze spoooooro czasu :)

Trzymajcie kciuki:)

Edytowane przez Hris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie coraz bardziej zastanawiam co w dzisiejszych czasach oznacza bycie Pro? Kto jest większym profesjonalistom, wąsko sprofilowany, często narcystyczny względem swych umiejętności grafik 3D, który nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez dużych firm i klientów AAA+ dla których, to fakt, tworzy piękne rzeczy? Czy może ktoś "średni" jakościowo ale umiejący wpasować się w rynek i dostarczyć na czas, zgodnie z umową to, co omówił wcześniej z klientem (dopilnowując by ten zapłacił mu za pracę w terminie)?

 

Za 5 - 10 lat robienie "niezłych" wizualizacji nie będzie trudniejsze niż budowanie domku w simsach czy postawienie wspomnianej stronki z gotowca, w sumie technologicznie to wszystko jest dzisiaj możliwe tylko nikt się jeszcze nie zabrał :) Nie ma nad czym płakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności