Jump to content
adek

Mało aktywna społeczność

Recommended Posts

@Eihwaz

Ale my (zdaje się, że to było w newsie o Raktywacji). Zdajemy sobie sprawę z tego, że to już nie miejsce na tutorial itp. To jest na YouTubie dzisiaj i nawet o tym nie myślimy. 

@adek Wydaje mi się, że bardziej chodzi o to, że dzisiaj jeśli ktoś ma z czymś problem po prostu to googluje albo znajduje tutorial, który mu w tym pomoże, a nie pyta o to na forum 😛 Swoją drogą obraca się to w ciekawy sposób, bo dzisiaj jest już tyle zródeł nauki, że można mieć problem z organizacją i czasami nie wiadomo za co się chwycić, szczególnie jako początkujący. I tak zle, i tak niedobrze 😄 

@Eihwaz Raczej chodzi i  interakcje między ludźmi niż o szukanie pomocy. Jak nas zachęcić do czegoś więcej niż bierne przeglądanie forum.

• Like 1

Jeżeli chodzi o aktywność pisaną to mam ten sam problem co ActualRobot.  Podziwiam prace 3d i fajnie że jest coraz więcej wątków w tym temacie ale osobiście nie mam pojęcia o tej dziedzinie (może to okazja żeby spróbować modelowania 😄)

Jeżeli chodzi o tematyczne speedpaintingi i bitwy jestem jak najbardziej za. Jeżeli do czegoś takiego dojdzie zobowiązuje się brać udział ! 🙂

Ja osobiście staram się pisać/komentować i wrzucać też swoje ostatnie wypociny. Jeśli młodych przybędzie to obiecuję coś komentować więcej. Nawet zdążyłem zauważyć że działa nas tutaj bardzo ograniczone grono. Reklamowałem was też na swoim mizernym koncie pracowniczym na FB, którego coraz bardziej już ostatnio nie znoszę 😄 (reklamy, śmieci mizerny content), i nie wiem czy całkowicie nie zrezygnuję z tego portalu na rzecz różnych for dyskusyjnych. 

Speedpainting i speedsculpting. Brakowało mi tego bardzo i w końcu sam sobie zacząłem te challange robić ale jeśli wrócą tutaj wezmę udział. Bitwy były naprawdę fajne, brakuje tego. 

Piszą tutaj osoby że czasy się zmieniły trochę, może i prawda ale myślę że musicie się trochę uzbroić w cierpliwość i liczę że ludzie tutaj wrócą. Świetne były z waszej strony spotkania  z twórcami które były streamowane. Może to też jest dobry punkt zaczepny by promować to forum i skupiać tutaj ludzi którzy chcą się czegoś wartościowego dowiedzieć. 

• Like 3

Ja to widzę tak po sobie mimo że jestem dosyć aktywny.. aczkolwiek no ja akurat dosyć lubię fora i bardzo nie lubie social mediów.. ale według mnie powód dlaczego to wszystko umarło w mniejszym lub większym stopniu jest taki że.....

Fora zaistniały bo było nas mało.. każdy chciał się pochwalić rozwijać etc.. dzielić się sztuczkami.. pamiętacie jak sekretem był marvelous designer xD i kilka innych tego typu spraw... no więc ta cała stara gwardia.. porobiła już sobie znajomości nauczyli się dużo... i nie mają już potrzeby wrzucania komentowania na forum bo po 1) do wszystkich swoich najlepszych osób mają telefon/skype/discord/ facebook i po prostu jak mają jakieś wątpliwości.. to piszą na messengerze czy wysyłają link do swoich najlepszych znajomych grafików linka do artsttion przez messengera...

To nie jest tak że facebook zabił fora... fora zabiła przyjaźń między użytkownikami for... przeniosła się ona bardziej do życia rzeczywistego.. niż tylko forum.. z publicznej wymiany zdań przeszła na prywatną...

Myślę że super sprawą były by wywiady z weternami czy sesie Q&A.. gdzie np użytkownicy początkujący mogli by zadawać pytania do veteranów etc...

11 minutes ago, michalo said:

Jak nas zachęcić do czegoś więcej niż bierne przeglądanie forum.

I dunno, jakies Q&A z konkretnymi osobami? Ludzi z produkcji filmow czy gier pewnie jest tutaj mnogo. Moze ktorys by sie osmielil. Jest to jakis rodzaj interakcji

Na 80lev, 3d total mają takie coś że proponują, lub przyjmują zgłoszenia z making-ofami, krótkie wywiady z userami. Może jak ktoś trafia do rekomendowanych, zapraszajcie go do zrobienia krótkiego workflowa o danej pracy, i jak zechce to zrobi. Wiadomo, nasza branża lubi się dzielić wiedzą, myślę, że kilko osób by to zrobiło dal zabawy i promocji.

• Like 1

Dzięki za super odzew. 

Natomiast podkreśle jeszcze raz - tutaj nie chodzi o ożywienie działu pytań, problemów z softem. TO nigdy nie wroci. Mamy YouTube'a i to nie wróci. To o czym myślimy to ożywienie ogólnie dyskusji - dizelenie się newsami, branżowe rzeczy itp.

Z tego co widzę, na pewno AMA jest czymś o co musimy zadbać. 

Ciekawa propozycja z making ofami. Sądziłem, że tutaj też już nikt nie ma na to czasu.

Jakie tematy uważacie, że mogą być angażujące?

Spotkania - miałem na myśli obserwowanie ludzi i przebywanie z nimi. Inaczej to tylko gdybanie. FB jest wygodny w X i jest cholernie niewygodny w Y (np. wysłaniu linka do dyskusji sprzed miesiąca, czy innych rzeczy).
Community jest ogromne. Artyści pracujący w grach, ilustratorzy do reklam i innych rzeczy. Ja się teraz przeniosłem do start-upów i widzę jak łatwo rozwiązać każdy problem z community, która przebywa ze sobą. Po kilku eventach, na które się przejdziecie (nie muszą być organizowane tu na Max'ie) zobaczycie o czym ludzie 20-25lat rozmawiają i czym można ich przyciągnąć, by takie stare pryki jak ja miały się nad czym znęcać 😛

Aha, druga rzecz, która się przebiła - wspomniane już wywiady czy vlogi - połowa moich znajomych teraz jest influencerami albo ma własne podcasty. To przyciąga ludzi - oni wciąż chcą usłyszeć o róznych rzeczach tylko nie zawsze wiedzą z kim i o czym rozmawiać - a jednak FB dał nam mniejszą prywatnośc i ludzie wolą wiedzieć kto pisze lub komentuje.

4 godziny temu, adek napisał:

Dzięki za super odzew. 

Z tego co widzę, na pewno AMA jest czymś o co musimy zadbać. 

Ciekawa propozycja z making ofami. Sądziłem, że tutaj też już nikt nie ma na to czasu.

Jakie tematy uważacie, że mogą być angażujące?

Wiele osób zawdzięcza swoją karierę max3d.pl. Może warto by było uruchomić kontakty i postarać się o jakiś ekskluzywny content niedostępny dla innych serwisów? Np. Kilka nowych screenów z cyberpunka, których nikt inny nie ma?  Może jakiś making off z produkcji Frostpunka albo Wiedźmina? Może, ktoś coś o nowej nieznanej produkcji szepnąłby po raz pierwszy właśnie tutaj na max3d.pl? 

• Like 1
  • Thanks 1

Właśnie zdałem sobie sprawę jaki temat dyskusji by mnie interesował-

kwestie finansowe! Zarówno w pracy w studio jak i freelancerka. Jakie umowy, jak podejść do tematu płatności, np (50% zadatku?) i tak dalej. Dla mnie to jest temat owiany trochę tajemnicą, z drugiej strony jak się za nisko ceni, to się słyszy że ktoś "psuje rynek".

• Like 2
  • Thanks 1

20 minut temu, Logos napisał:

Wiele osób zawdzięcza swoją karierę max3d.pl. Może warto by było uruchomić kontakty i postarać się o jakiś ekskluzywny content niedostępny dla innych serwisów? Np. Kilka nowych screenów z cyberpunka, których nikt inny nie ma?  Może jakiś making off z produkcji Frostpunka albo Wiedźmina? Może, ktoś coś o nowej nieznanej produkcji szepnąłby po raz pierwszy właśnie tutaj na max3d.pl? 

Taka była też pierwsza myśl. Dlatego pomysł jest z AMA. Nowe forum, dużo lepiej dostosowane do tego. Zobaczymy.

To też działa jedna w drugą stroną. Pytanie na ile te firmy kiedyś tak otwarte są otwarte dzisiaj. Tutaj ich rozmiar się zmienił, zobowiązania, prawne kwestie. Ale to na pewno będziemy chcieli ruszyć. 

21 minut temu, ActualRobot napisał:

Właśnie zdałem sobie sprawę jaki temat dyskusji by mnie interesował-

kwestie finansowe! Zarówno w pracy w studio jak i freelancerka. Jakie umowy, jak podejść do tematu płatności, np (50% zadatku?) i tak dalej. Dla mnie to jest temat owiany trochę tajemnicą, z drugiej strony jak się za nisko ceni, to się słyszy że ktoś "psuje rynek".

Kiedyś faktycznie wątki z tym związane żyły. Jest jeden, który ma chyba kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Dzięki za feedback. 

• Like 1

26 minutes ago, adek said:

Kiedyś faktycznie wątki z tym związane żyły. Jest jeden, który ma chyba kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Dzięki za feedback. 

nom, rozmowa o kasie, zawsze przyciąga ludzi 🙂

2 godziny temu, olaf napisał:

Spotkania - miałem na myśli obserwowanie ludzi i przebywanie z nimi. Inaczej to tylko gdybanie. FB jest wygodny w X i jest cholernie niewygodny w Y (np. wysłaniu linka do dyskusji sprzed miesiąca, czy innych rzeczy).
Community jest ogromne. Artyści pracujący w grach, ilustratorzy do reklam i innych rzeczy. Ja się teraz przeniosłem do start-upów i widzę jak łatwo rozwiązać każdy problem z community, która przebywa ze sobą. Po kilku eventach, na które się przejdziecie (nie muszą być organizowane tu na Max'ie) zobaczycie o czym ludzie 20-25lat rozmawiają i czym można ich przyciągnąć, by takie stare pryki jak ja miały się nad czym znęcać 😛

Aha, druga rzecz, która się przebiła - wspomniane już wywiady czy vlogi - połowa moich znajomych teraz jest influencerami albo ma własne podcasty. To przyciąga ludzi - oni wciąż chcą usłyszeć o róznych rzeczach tylko nie zawsze wiedzą z kim i o czym rozmawiać - a jednak FB dał nam mniejszą prywatnośc i ludzie wolą wiedzieć kto pisze lub komentuje.

Też jestem w tej chwili w tej grupie, ale nie wiem czy te grupy można tak łatwo porównać. Bardzo mocno "meetupowo" rozwinięte są grupy z zakresu UI/UX, z zakresu 3D czy takiego concept artu - nie kojarze żadnych eventów (można oprócz nadchodzącego ShakeShake: 

Swoją drogą może też warto otowrzyć się własnie na UI/UX. 

4 minuty temu, olaf napisał:

nom, rozmowa o kasie, zawsze przyciąga ludzi 🙂

Temat gorący, nie powiesz, że nie 😉 Tym bardziej że są takie dramatyczne różnice między krajami rozwiniętymi a pozostałymi z dostępem do internetu, że czasem "rynce opadajo"

Edited by michalo
cytat

@klicek dawaj znać jak będziecie startować ze speedsculptami!

18 godzin temu, KLICEK napisał:

ziom, bitwy sa zabite przez skarkowke i papierki, to nie te czasy. Od nagrod trzeba by placic podatki, rozliczac sie itp. troszke sie boimy tego

Gdyby nagrodą było wyeksponowanie zwycięzcy (użytkownika serwisu) na stronie głównej wraz z linkiem do jego portfolio i social kanałów, to chyba już nie ma o co się skarbówka przyczepić. Dla zwycięzcy jest to nagroda i jakiś tam realny efekt (fejm + odwiedziny) a dla samego serwisu tez plus bo zachęca do brania udziału innych użytkowników (przynajmniej w teorii). No i chyba najlepsza z możliwych forma reklamy samych bitew - poprzez prezentacje nagrody, która wisi stale w formie zwycięzcy

Edited by STRZYG
  • Like 4

10 hours ago, adek said:

Swoją drogą może też warto otowrzyć się własnie na UI/UX. 

Ok, to mamy fajne tipy:
1. UX UI
2. Gameart
3. Finanse i prawo
4. Concept art / film / animacje

We Wrocławiu gdzie często bywam community organizuje się wokół czegokolwiek. Ściągnięcie osoby z branży (we wro maja fajne studio VR dla przykładu) w większym mieście, to nie problem. Załatwienie sali i projektora też nie szczególnie. Zawsze można się podpiąc pod inną imprezę, bo ludzie szukają prelegentów z ciekawym tematem.

A samo forum - dokładnie to samo - jakieś serie wywiadów i AMA z osobami z ww. obszarów i powinno - z fajnym PR - rozbujać forum, przyciągając nowych ludzi.

50 minut temu, STRZYG napisał:

Gdyby nagrodą było wyeksponowanie zwycięzcy (użytkownika serwisu) na stronie głównej wraz z linkiem do jego portfolio i social kanałów, to chyba już nie ma o co się skarbówka przyczepić. Dla zwycięzcy jest to nagroda i jakiś tam realny efekt (fejm + odwiedziny) a dla samego serwisu tez plus bo zachęca do brania udziału innych użytkowników (przynajmniej w teorii). No i chyba najlepsza z możliwych forma reklamy samych bitew - poprzez prezentacje nagrody, która wisi stale w formie zwycięzcy

Boje się trochę takiej Bitwy - wiecie, robienie do portfolio. Ale jeśli uważacie, że to nie jest problem to jak najbardziej możemy zacząć. Nie mam problemu z takim rozwiązaniem. Dodatkowo mogę stworzyć nowy blok dla bitew i tam to będzie wyświetlane. Nawet można 3 takich autorów z 3 ostatnich bitew.

Tylko czy ktoś będzie miał ochotę na taką zabawę?

Strona prawna - arty na ten temat na bank wzbudzą uwagę i dyskusję. To dobry pomysł.

3 minuty temu, adek napisał:

Boje się trochę takiej Bitwy - wiecie, robienie do portfolio. Ale jeśli uważacie, że to nie jest problem to jak najbardziej możemy zacząć. Nie mam problemu z takim rozwiązaniem. Dodatkowo mogę stworzyć nowy blok dla bitew i tam to będzie wyświetlane. Nawet można 3 takich autorów z 3 ostatnich bitew.

Tylko czy ktoś będzie miał ochotę na taką zabawę?

Adku, jak ja wygralem bitwe to wlasnie nagroda bylo to ze poszlo to do folio 😄

Powiem tak, ze swojej strony możemy zapewnić fajną promocję zwycięzcy - nawet pierwszych trzech miejsc, ale osoba, która zajmie pierwsze miejsce - faktycznie może dostać pakiet - strona główna, praca, imie nazwisko (link do portfolio), promocja na FB, oddzielny dział z bitwami (nareszcie naprawdę jest to jak organizować). 

Jeśli co najmniej 10 osób weźmie udział to odbiorę to za sukces na ten moment.

Tylko wiecie, nie wiem wygląda sytuacja dzisiaj jeśli uważacie, że ktoś weźmie udział to jedziemy. Z drugiej strony, nawet jeśli nikt nie weźmie udziału - przekaz będzie jasny 🙂

Czy dziś jest sens robić podział 3D/2D? Czyste 3D wymaga dużo więcej czasu z tego zdaje sobie sprawę, ale pytam.

Chyba nie ma jednego prostego rozwiazania takiego problemu - to raczej organiczna praca od podstaw.

Moim zdaniem trzeba bylo dzialac duzo wczesniej, aktywnie aby zminimalizowac odplyw aktywnosci.

Przez dlugi czas nie bylo zadnego ruchu od strony adminow - pamietne niedzialajace przyciski na front i lubie to - chyba pare lat nie naprawiane.

Takie cos i tym podobne bardzo zniechecilo wielu uzytkownikow.

Tak czy siak, teraz czeka dlugi proces odzysku - wprost proporcjonlny do czasu zaniedbania.