Jump to content

Upgrade procesora

Recommended Posts

Witam,

przymierzam się do wymiany procesora na nowszy. Mam jednak dylemat co do pozostałych części, a dokładnie czy wymagają wymiany na nowe.

Obecny zestaw:

- procesor: AMD Ryzen 7 1700x

- chłodzenie: Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 (SPC154)

- płyta główna: Gigabyte GA-AB350-GAMING 3

- karta graficzna: GTX 1050ti

- RAM: HyperX Fury, DDR4, 16 GB, 2400MHz, CL15 64gb

- zasilacz: MODECOM Volcano 650 120mm

Chcę wymienić Ryzena 7 1700x na Ryzena 9 3900x. Mam tutaj kilka pytań:

- ryzen 9 ma załączone chłodzenie, jednak czy jest ono wystarczające ? różne opinie są. Czy to które mam obecnie mogło by zastąpić do do niego dołączone, czy muszę kupić nowe ? Jeśli tak to jakie będzie najlepsze ?

- płyta główna - tutaj myślałem nad wymianą na Gigabyte B450 AORUS ELITE

- zasilacz - czy 650W przy takim zestawie wystarczy ? czytałem gdzieś w necie że potrzeba tutaj 850W, ale czy napewno ? Grafiki nie planuję wymieniać napewno w najbliższym czasie (dostępność na rynku leży). W przypadku włożenia zamiast GTX jakiegoś RTX'a zgodzę się że zasilacz będzie zbyt słaby, ale pod samego ryzena 650W nie wystarczy ?

Nie chciałbym wymieniać rzeczy których nie muszę, stąd moje zapytanie. Bardzo proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam i dziękuję :)

Chłodzenie będzie pasowało.

Zasilacz bym wymienił z troski o sprzęt na jakiś markowy, 650-750W z certyfikatem GOLD w zupełności wystarczy. Uprzedzam, że średnio z dostępnością zasilaczy jest teraz. Na upartego ten zasilacz da radę, ale powinieneś mieć z tyłu głowy, że to marny zasilacz i może pociągnąć resztę sprzętu w razie awarii.

Płyta powinna dać radę bez OC. Kiedyś krążył po necie wykaz płyt z obciążalnością sekcji zasilania, ale nie mogę teraz go znaleźć.

Edit: pamiętaj tylko kupić nową pastę termoprzewodzącą jeśli zostawiasz Grandisa. Być może jest w zestawie z procesorem, ale może być zaaplikowana od razu na dołączony cooler.

Edited by blood_brother
  • Like 2
25 minut temu, blood_brother napisał:

Chłodzenie będzie pasowało.

Zasilacz bym wymienił z troski o sprzęt na jakiś markowy, 650-750W z certyfikatem GOLD w zupełności wystarczy. Uprzedzam, że średnio z dostępnością zasilaczy jest teraz. Na upartego ten zasilacz da radę, ale powinieneś mieć z tyłu głowy, że to marny zasilacz i może pociągnąć resztę sprzętu w razie awarii.

Płyta powinna dać radę bez OC. Kiedyś krążył po necie wykaz płyt z obciążalnością sekcji zasilania, ale nie mogę teraz go znaleźć.

Edit: pamiętaj tylko kupić nową pastę termoprzewodzącą jeśli zostawiasz Grandisa. Być może jest w zestawie z procesorem, ale może być zaaplikowana od razu na dołączony cooler.

Czy taki zasilacz da rade ?

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-fm2-gold-750w-spc169-1243755/

Płyta powinna dać radę, ale która ? Ta którą mam, czy ta którą pisałem że planuję wymienić ?

Osobiście nie jestem fanem tej marki (SPC), ale może to zaleciałości z początku ich istnienia, gdzie ich produkty były co najwyżej "takiese". W każdym razie na pewno nie będzie to zły zasilacz, ludzie ich z powodzeniem używają.

Mówię o płycie na B450. Tak teraz czytam o Twoim obecnym chipsecie, B350, to w sumie jeśli wystarcza Ci obecna płyta to powinien na niej siąść 3900X bez większych problemów. Tzn. może być wymagana update biosu, żeby ruszył nowy procek, ale z racji, że masz tam wciąż jakiś procesor to powinna to być formalność. W sumie to na pewno będzie trzeba zrobić update biosu, bo chyba w chwili premiery B350 nie było jeszcze w ogóle 2nd gen Ryzenów. Zaznaczam tylko, że czytałem o chipsecie, a nie o Twoim konkretnym modelu płyty. Tu musisz już sam doczytać i podjąć decyzję, bo wiadomo są gorsze i lepsze płyty z każdym chipsetem. Nie wiem jak wypada Twoja obecna.

Edit:

Zapomniałem o linku do artykułu: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-3900x-tested-on-cheap-b350-motherboard/

Edited by blood_brother

Pytałem teraz jeszcze w x-komie w obsłudze klienta, powiedzieli mi że pod tą konfigurację sprzętową zasilacz ten który mam wystarczy - ale jednak będę chciał go wymienić - a z płyt głównych zamiast B450 lepiej wybrać MSI X470.

Finalnie chyba zdecyduję się właśnie na X470 i ten SPC który podesłałem. Ewentualnie narazie zostawię ten zasilacz który mam, i będę obserwował jak się zachowuje podczas obciążeń renderem. Jak będzie kłopot to wymienię.

Z tym zasilaczem co masz jest tylko jeden problem, bo sprzęt na pewno będzie na nim działał. Jest kiepskiej jakości. Na 87% będzie działał i nic się nie będzie działo. Ale jeśli zdarzy się te 13% jest dużo szansa, że zabierze ze sobą resztę sprzętu w przeciwieństwie do markowych, certyfikowanych zasilaczy. Po prostu uczulam, żebyś był tego świadom. Jeśli Ci to nie przeszkadza, spoko 🙂

Co do X470 pamiętam, że jak sam zmieniałem platformę to zastanawiałem się między X470 i X570. Właściwie wszystkie MSI z X470 mają bardzo kiepskie sekcje zasilania procesora, co skutkuje, albo mocnym grzaniem się całej płyty, albo zbijaniem wydajności, zwłaszcza przy 3900X. Chyba tylko flagowy Asrock Taichi miał z zapasem sekcję zasilania dla tego procesora. W przypadku X470 dopytaj też w sklepie, czy mają już nowy bios obsługujący.

Sam zdecydowałem się na X570 i działa. Wydaje mi się, że w tej chwili pewnym kompromisem jest B550. Jak ja kupowałem to nie było jeszcze płyt na tym chipsecie.

Znalazłem w końcu tę tabelkę, którą się mocno wspierałem przy wyborze płyty, ale to było prawie rok temu. Do tej pory pojawiły się nowe chipsety, ale jakiś ogólny pogląd daje. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview#gid=639584818

• Like 1

Kupiłem procka, płytę B550 i zasilacz o którym pisałem. Chłodzenie zostawiłem grandisa.

Mam teraz jeszcze takie pytanie, bo nie znam się na tym aż tak dobrze. Jakie temperatury Ryzen osiąga przy pełnym obciążeniu w trakcie renderu ? Albo jakich temperatur nie powinien przekraczac ? Obecnie ustawiłem napięcie na 1.15V, pokazuje mi temperatury ok. 69-72 stopnie. Na samym początku automatycznie było ustawione na 1.45V, temperatury pokazywał 80+ stopni.

Jak to poprawnie ustawic, i jakich temperatur nie przekraczac zeby nic sie nie stalo ?

Przy jakim obciążeniu te temperatury? Jakieś benchamrki, czy po prostu grałeś/renderowałeś coś? Moim zdaniem do 85C jest akceptowalne. Wiadomo, że im niższa temperatura tym trochę żywotność sprzętu rośnie, ale to raczej nieodczuwalny wzrost dla przeciętnego użytkownika. Masz jakieś dodatkowe wiatraki w obudowie? Może być też tak, że ten Grandis jest na styk dla tego procka. Na pewno jest cichszy od fabrycznego, bo ten to trochę suszarka.

W kwestii undervoltingu to nie ma złotej zasady. Generalnie schodzisz najpierw o 0.1V, testujesz, czy platforma jest stabilna, potem kolejne 0.1V, jak zacznie się sypać, to albo zmniejszasz skok, albo zostawiasz na jeszcze stabilnym poziomie.

Edit: z tego co czytam, to ludzie średnio schodzą do 1,25V zachowując pełną stabilność, ale jeśli u Ciebie przy 1,15V jest ok, to bym zostawił. Ewentualnie jeśli komp zacznie sypać błędami/BSODami, to zwiększ napięcie.

Edited by blood_brother