Jump to content

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Recommended Posts

Olaf

Pogorszyć się nie pogorszyło, nawet się polepszyło bo i doświadczenia człowiek nabył, problem w tym że wraz z tym doświadczeneim zacząłem nieco inaczej patrzeć na pracę i "szanować" swój czas (i de-facto czas innych ludzi). Zaczęło mnie denerwować niechlujstwo i brak podstawowych informacji, mailowanie, dzwonienie i pytanie o oczywiste szczegóły (jak np. wymiar reklamy) na które niekiedy można zmarnować dosłownie pół dnia i zamiast coś zrobić męczysz ten projekt, tracisz czas, a efektów brak (ot, ostatnio 4 dni na "poprawienie" 5 zestawów menu bo ludzie nie potrafią przysłać tekstu w wordzie, tylko smarują długopisem po starym menu, ty ch...a wiesz co tam pisze - bo skąd znac skład potrawy, czy drinka, która normalnie zajmie ci 2 - 3 godzinki ?).

Jak robisz u kogos to najczęściej na to lejesz (tak to widze u części pracowników- spychologia), bo tak czy inaczej dadzą kasę, jak robisz na swoim... w pewnym momencie załapujesz że ten czas to rzeczywiście pieniądz i że szkoda go marnowac na gonitwe za każdym szczegółem, że jak nie zrobisz tego, czy innego projektu, to ci klient nie zapłaci i będzie bieda i na chlebek nie będzie.

Mam trochę racji ?

Hris:

- zdjęcia nie moja brocha bo jestem w tej dziedzinie raczej amatorem.

- inni klienci też, aczkolwiek pewnie nie w kosmicznej ilości no bo i żyć kiedyś trzeba ;)

- biuro graficzne... nie ma, ewentualnie drukarnie z grafikami + tworzyciele stron WWW.

- stawki są różne, sprzątaczka minimum, sprzedawca w ch+ procent od zawartej umowy.

- drukarkę mają swoją i sami sobie ogarniają wydruki + zamówienia w drukarni więc klikania i latania do drukarki nie ma (aczkolwiek ludzie siedzący tuż obok drukarki potrafią przyjść i męczyćo wydruk - bo tak jest łatwiej nie ?).

- tak ogarniam wszystko. Od DTP przez newslettery, Adwords (grafika), banery, pakiety, reklamy na telebimy LED, kiedyś były też reklamy flash, proste animki na TV (ale tu jest prosta sprawa power point i eksport do avi), do innych rzeczy trzeba dodatkowy soft, na który aktualnie nie mogę sobie pozwolić (nie licząc jakiegoś programiku za 300 zeta, który kiedyś kupiłem ;)

- strona WWW nie zarządzam bo to cały system do rezerwacji itp. więc to ogarniają sobie już ludkowie ze sprzedaży

Chwilę już z tą firmą współpracuję, tylko teraz na trochę innych warunkach i trochę inne rzeczy będą do roboty.

Wcześniej po za grafiką ogarniałem też IT (włącznie z odpaleniem konferencji i sprzętu na nie potrzebnego ;), nawet prosta apka w C# się trafiła na ekran dotykowy.

Co do ścieżki ... jest totalny burdel, Gienek zleca a ze zmianami potrafi przyjś Edek z zupełnie innego działu :/

Próbowałem to jakoś ogarniać, ale niestety ciężko jest komuś wyjaśnić że zlecenie masz dostac na maila z info o co chodzi i że uwagi mają być od jednego człowieka (tu każdy jest specjalistą w każdej dziedzinie).

Potrafia Ci przysłac maila w stylu:

"przygotuj mi okrągłą pieczątkę"

albo

"poprosze zestaw zdjęć"

po czym Ty mailujesz "jaki wymiar pieczątki i co ma na niej być?", "jakich zdjęć?" :O

Dzis np. miałem zrobić tabliczik na drzwi (wymiaru oczywiście brak) więc zrobiłem jakie mi przyszły do głowy ...

Część projektów potrafią "poprawiać" przez 5 miesięcy (raz w tygodniu / raz na miesiąc coś).

Robisz folder o wymiarze X x X po czym drukarnia przysyła maila, że to o 20mm za duże bo zamówili Y x Y ;D

Minusem jest dojazd, bo to jednak 300 - 400 zeta miesięcznie odpada (zwłaszcz że do wykonania projektu nie jestem fizycznie u klienta potrzebny) :/

W sumie, mieli kiedyś agencję kreatywną, ale z niej zrezygnowali i zostałem tylko ja.

1pudel:

Do 5 (brutto) jeszcze nie dobrnąłem niestety :/

• Replies 4.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pro Tip z ostatnich dni, gdy się odzywa klient sprzed lat z którym za bardzo nie chcecie pracować to powiedzcie, że już się tym nie zajmujecie, przeszliście na zawodowstwo i jesteście dużymi chłopcami

Trochę z innej beczki, ale w temacie ciągle. Postać wybitna i tragiczna zarazem, mistrz portretu ( wykonał jakieś 7 tysięcy mordek 🙂) Witkacy - Stanisław Ignacy Witkiewicz i jego  "Regulamin Firmy Por

Ja nic nie mówię bo Pi to różne działy ,ale odbieram różne modele w Pi. Cinematic i gamedev'e to 2 różne światy, a jeśli się nie umie modelować pod subD i ładnie rozłożyć siatki to się za to nie

Posted Images

Mam trochę racji ?

Moge sie mylic ale z doswiadczenia powiem, ze wykonujesz prace kilku osob. Nie balbym sie, ze odejda, bo maja za duzy bajzel. Jak odejda to kulturalne followupy pozwola wrocic do siebie po 3mcach, bo zadna agencja im tego nie zrobi taniej niz kilkukrotnosc tego co zarabiasz. Mozesz im uzasadnic, ze potrzebujesz dodatkowych rak do pracy/asystentki itp, bo to nie praca dla jednej osoby i cierpi na tym jakosc glownego trzonu Twojej uslugi.

Anyway powodzenia.

Wiec powiedz im 6500 netto. Będziesz miec z czego negocjować w dol. Max 10 h dziennie plus możliwość zrobienia czegoś z domu (zdalnie) w 2 soboty w miesiącu. Oni zrobią duże oczy ze tyle kasy. To pewne. Ale na spokojnke na kartce zrob ogormny schemat ile branz i umiejetnosci maja w Twojej jednej osobie.Rozbij to im na kartce A4 na czynności ile w miesiącu robisz rzeczy ze skrajnie różnych branż ( osobno skład dtp, osobno animacje, osobno projektowanie graficzne, osobno dojazdy, osobno udźwiękowienie, programowanie,osobno przygotowanie np. Konferencji etc).oni pomarudzą, zejdziesz do 5 tys. netto. Zastępujesz 3-4 osoby i jesteś na miejscu. Myślę że możesz zaproponować fakturowanie każdej rzeczy osobno w najgorszym wypadku i wyceniaj tak by Ci wychodzilo łącznie okolo 5 na rękę. Jesteś tego wart, i w dupie trzeba miec ze to południe polski a nie Wawa czy Poznan. Tak jak Ciebie wyceniam znając ludzi z branży i patrząc na listę tego co ogarniasz.

Tzymam kciuki Kolego.

Jeszcze uzupełnię. Planując pracę dla nich w przedziale okolo 180-200 h miesięcznie podziel sobie 5000 przez 200. To daje 25 zl za godzinę Twojej pracy. Pomyśl ile umiesz i ile sie nauczyłeś przez lata...Nie wierzę że takiego hotelu nie stać na tą cenę. 25 zyla za prace profesjonalisty...Muszą sie zgodzić. Nie ma k.wa opcji :) Koleś ostatnio za naprawę pralki skasował mnie 150 netto. Byl u mnie pól godziny...Mechanik samochodowy wziął za 30 minut pracy 80 zl netto. Nie chce mi się wymieniać więcej przykładów.Powodzenia.

Dziękować za podpowiedzi, napewno się przydadzą, bo na rozrysowanie tego wszystkiego bym nie wpadł np. :/

Może zmajstruję jakąs prezentację, bo mówcą nie jestem - raczej cichy skromny gość.

Wszelkie inne opinie oczywiście mile widziane ;]

Hris... naprawy pralki auta i motóra najczęściej ogarniam sam - wychodzi taniej, lepiej i porządniej (takie hobby) ;D

Hris... naprawy pralki auta i motóra najczęściej ogarniam sam - wychodzi taniej, lepiej i porządniej (takie hobby) ;D

Pralki i auta nie ogarniam :) Umiem koło zmienić i płynów dolać pod maską i koniec...dalej jest ciemność :) Zmywarkę za to poznałem dogłębnie i wszelkie prace ogrodowe w drewnie - postawiłem wielką drewutnię oraz plac zabaw dla dzieci. Ale mi po prostu brak czasu:( sporo go poświęcam pracy i jakiemuś tam choć minimalnemu doszkalaniu wieczorami (aktualnie tłukę Quixel'a, ale zasypiam przed kompem wieczorami już...). Na tapecie "to do" mam też liznąć javascriptu bo chciałem dzieciakom grę napisać w Phaserz'e (darmowy silnik do gier). Ale jak doliczę do tego że jeszcze bym chciał sculptingu popróbować i podciągnąć się z UVMappingu to kurde pytam się gdzie jest funkcja TimeWarp w kalendarzu...Ni ma Panie...ni ma. A spać trzeba:)

Stanlej druhu - trzymam kciuki żebyś ugrał z klientem godne pieniądze, takie żebyś nie musiał już u innych robić zleceń, byś miał te parę godzin w tygodniu dla rodziny, wysypiał się, a w weekendy czas na samodoskonalenie (to może być wszystko - można iść na rekord w piciu kufla piwa na czas, i to nie jest łatwe...albo dłubać coś w nowym sofcie...też nie jest lekko :) ).

Tego życzy przed majówką kolega z branży Krzysztof:)

Tak, ja też kiedyś miałem być grafikiem 3D, robić w grach... programować

Próbowałem męczyc Unity, Questa3D, apki na androida, ale czasu brak ...a czasem lepiej mieć mniej ale mieć czas na życie i hobby ;]

5k na rękę mi nie trzeba, 3 spokojnie by wystarczyła + kasa za dojazdy ;)

Pogadamy ... zobaczymy.

Trzymajcie kciuki i złużcie jakiegoś kota w ofierze ];->

ok ale z 3k nie wydlubiesz budzetu na 'innowacje'. Np. jezeli cenisz sobie zycie i hobby, to przydaloby sie wprowadzic i przetestowac innowacje w postaci asystentki. Albo testy programistow czy innych osob piszacych dla Ciebie automatyzacje. Edukacja z zakresu lepszych metod zarzadzania projektami lub klientami. Dodatkowy tysiak, ktory wrzucisz w innowacje i edukacje za kilka lat zwiekszy Ci podstawe Twojej stawki np. dwukrotnie.

• 2 weeks later...

prosta wizka dla zioma

generalnie robota od zera , na oko, parę modeli z blendswapa

wziąłem za to 1050 zeta - tak żeby kupić gtx 1060/6gb (akurat pod zlecenie) , robota na 3 dni po 3 godzinki ? model / render = blender / cycles

więcej w tym było zabawy niż pracy bo nie robię wizek "na co dzień"

dużo czy mało ?

jezeli oceniac tylko poziom wizualny, to bardzo duzo. Jesli jednak dobrze sie z Toba pracuje, to bedziesz mogl zawsze 'defaultowa' cene podbic o kilkaset procent.

to w sumie zalezy, jakby to byl moj staly klient to bym mu za kilka stowek zrobil (3-4), jak nowy to z 6stowek max. Jezeli to byloby na szybko i klient chaotyczny + chcial zmieniac rzeczy czesto = cena jest w porzadku

to w sumie zalezy, jakby to byl moj staly klient to bym mu za kilka stowek zrobil (3-4), jak nowy to z 6stowek max. Jezeli to byloby na szybko i klient chaotyczny + chcial zmieniac rzeczy czesto = cena jest w porzadku

rowniez podchodzilem do tego w ten sposob ze gdybym walil wizki na codzien , mial otrzaskane oswietlenie , scene , propsy , generalnie klepnal bym to z rozpedu toi moze taniej , ale napisalem do paru ludkow z oferii gdzie zderzylem sie z kompletnym brakiem zainteresowania takim marnym temacikiem , ze postanowilem policzyc jak za normalna wizke typu domek z projektu. pozatym w mojej normalnej branzy ludki strasznie jada po cenach , wiec w innej branzy nie chcialem robic bydla...badz co badz dla wielu archwiz to nadal czary mary...a te "wizualizacje" ktore moi znajomi dostaja od swoich np firm kuchennych ... to po prostu screeny z viewportu jakiegos prosta...

codo poziomu wizualnego - na co powieniem zwrocic wieksza uwage ?

Wiesz, jezeli to wyglada lepiej niz u konkurencji i klient nie narzeka to fajnie, bardzo dobrze Ci sie trafilo. To, co nieco razi, to jakosc detali. ale to jak zaczniesz robic wiecej uzbierasz sobie lepsze podlogi, materialy i zrobisz wiecej testow oswietlenia. Wtedy bedzie znacznie lepiej.

niemniej jednak dla dobra branży uważam ze cena nie jest zbytnio wygórowana...myślę ze jakbym rzygnął 20k na maxa+vraja to nawet nie chciałoby mi się pracować za takie kwoty...chyba ze istotnie była by to kwestia np 3 godzin z gotowymi assetami

wiesz, to bardzo dobrze. Pewnosci siebie Ci nie zabraknie przy wycenach. Koszta to sprawa biznesplanu, faktycznie mozna na bogato i wtedy nie ma wyjscia. To sprawa bardzo indywidualna, osobiscie wole robic tanio dla klientow, ktorzy zasypia mnie zleceniami i drogo tym, ktorzy maja balagan w biznesie. Ale kazdy ma swoje drogowskazy wiec nie oceniam samej decyzji. Jak trafiles w moment gdy brakuje ludzi do takiej roboty, to bardzo dobrze robisz liczac tysiaka za szybkie zlecenie.

Hej,

Trochę z innej beczki.

Czy w pracy na umowę o pracę, mogę wykorzystać swoj soft, na który mam licensję personalną, żeby wykonać określone zadanie dla pracodawcy?

Czy to musi być np. na zlecenie?

Np, pracujemy na pakiecie corela, a ja chciałbym szybciej i lepiej zrobić coś w swoim photoshopie.

nie mozesz zainstalowac na firmowym kompie softu na ktory ta firma nie ma licencji. Na swoim kompie mozesz i nie bedzie to mialo znaczenia. Czy to jest odpowiedz na Twoje pytanie?

niemniej jednak dla dobra branży uważam ze cena nie jest zbytnio wygórowana...myślę ze jakbym rzygnął 20k na maxa+vraja to nawet nie chciałoby mi się pracować za takie kwoty...chyba ze istotnie była by to kwestia np 3 godzin z gotowymi assetami

Hm no ja mam Maxa i Vraya i Corone i Photohsopa pakiet cały i inne softy które mnie kosztowały, ale nie wziąłbym takich pieniędzy za te obrazki.

Tak jak koledzy piszą - materiały, oświetlenie jak i same kamery (krzywe ujęcia) leżą całkowicie. Jeśli za 9 godzin pracy wziąłeś 1000 zł to naprawdę ciesz się że za taki wynik ktoś tyle zapłacił :)

Wnętrza, typu modern-nowoczesne, robione na assetach gotowych (z Evermotion czy Vizplant czy 3d mentor czy inne cuda kupione w sieci) ludzie liczą od 350 do 650 zł za 1 ujęcie (jeśli jest 1 wnętrze i robi się kilka wizek z tego samego wnętrza). I zajmuje to około 10-15 godzin na wnętrze, w tym czasie jest wliczone modelowanie ścian, posadzek, konstrukcji, okien czy drzwi jakichś nietypowych, wsadzenie modeli, ustawienie oświetlenia, czasem poprawka materiałów i render. Ale wizka musi być przynajmniej mocno zbliżona do "fotoreala". Jak się trafia wnętrze gdzie detal barokowy się wylewa, a krzesła to okres Ludwik XVI i do tego trzeba coś jeszcze domodelować to cena rośnie nawet 2-3 razy. Taka jest moja opinia i dane z doświadczenia na lokalnym rynku pracy.

Z Twojej kalkulacji wychodzi że to co zrobiłeś w sumie mogłeś ogarnąć w jeden dzień np. siadasz w sobotę rano o 9 a na godzinę 20 masz finał. I 1000 zł masz zarobione.

Tak mi się jeszcze nie zdarzyło przyznam:) Ale dobrze że ktoś się z Tobą rozliczył i jest zadowolony, a Ty masz klienta. To się liczy.

Pozdrawiam

Jeeej trochę mnie nie było, czytam i czytam i przypominam wszystkim cena nie jest ważna (czy za wizki weźmiemy 6 tyś czy 12 tyś) to nie ma znaczenia, kwestia podania, sprzedaży, wzbudzenia chęci zakupowych itd... oczywiście jakość i profesjonalizm na 1 miejscu. :) Jeśli uważamy, że zrobiliśmy kawał roboty przez godzinę i praca nasza jest 50x lepsza niż jakakolwiek do tej pory to weźmy kwotę 10-15x większą, nie psujmy rynku, dbajmy o swoje umiejętności, ceńmy je, nie bójmy się mówić dużych kwot. To co nieraz może się wydawać dużą kwotą dla nas dla klienta może być zupełnie nie znaczącym wydatkiem :)