Jump to content
batonx

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Recommended Posts

"absurdem byłoby uważać, że każdy ma równe szanse"

to akurat nie jest problemem. Czasem wystarczy jedynie się zastanowić, gdzie to, co potrafimy jest super mocą.

W lesie równikowym jest taki wrzask, że pięknie śpiewający ptak jest nic nie wart. To nie znaczy, że piękny ptasi spiew jest bezużyteczny.

Umiejętność szybkiego wyginania ciała w lewo i prawo też nie jest atutem na powietrzu ale w wodzie i owszem.

To co pisałem wcześniej - musisz znaleźć kogoś, kto szuka Ciebie. Lub znaleźć sie w miejscu, gdzie ceni się osoby o Twoich cechach. Wtedy okazuje się, ze masz super-moce. Nie zawsze trzeba ciężko pracować, czasem wystarczy lepiej poznać samego siebie.

I zeby nie bylo jak z poradników motywatorów, dam przykład z życia. Byłem dziś na spotkaniu, gdzie Sony Kapoor został zapytany, jaki jest głowny atut Polski. Odpowiedział prosto - Polacy. Kreatywność, ciężka praca i elastyczność.

niestety duma często staje na drodze do potencjału o którym piszesz. poznawanie siebie, skrupulatne, to też ciężka praca. czasem brudna. każdy ma miejsce, gdzie może rozwinąć skrzydła, owszem, ale nie każdy potrafi to zaakceptować - wolałby być gdzie indziej, zarabiać inaczej lub po prostu dojść tam na skróty

na pewno masz dużo racji. Może jednak się okazać, że ktoś uzna, że właśnie lepiej mu w swojej niszy i skala też pasuje.

Cięzko przewidzieć konkluzje takich introspekcji. Na potrzeby tego wątku skupiałem się na maksymalizacji aspektu finansowego ale to nie jedyny wymiar bogactwa - tu pewnie się zgodzimy.

faktycznie odbiegłem od tematu. starałem się podkreślić że nie rutyna inspirowała mnie w Twoim spojrzeniu, a dedykacja w osiąganiu celu, czymkolwiek on dla Ciebie jest. wybrałeś drogę długą ale pewną, ktoś inny może nawet na nią nie spojrzeć. oczywiście mogę się mylić, słowa deshu też mogłem błędnie zinterpretować, ale uderzyła mnie jego fraza o rutynie jako zaprzeczeniu życia. co do rzekomego ryzyka przy podejmowaniu tak dalekosiężnych planów, dużą rolę gra zapewne jeden z pierwszych instynktów prymitywnego. przodkowie nie rozumieli śmierci naturalnej, traktowali ją jako kaprys/karę nadprzyrodzonego. strach, że można dostać coś (śmierć) za nic, miał też drugą stronę - strach, że dostanę nic za coś - własny czas, wysiłek, poświęcenie. dziś może nie każdy docenia inwestycję w siebie, ale i tak, w dobrych czasach żyjemy hehe

Edited by polka dot

Nietzshe mówił, że to nie ludzie mają ideę ale idee mają ludzi (moze juz to tu pisałem).

tu jest idealny przykład:

prostota ale przede wszystkim klarowność myśli jest uderzająca. To co jest fajne - i dziś z jedną osobą o tym rozmawiałem - nie wybierasz się w długą drogę dla pieniędzy ale dlatego, że zawładnęła Tobą jakaś idea.

Wielkie dzieki za linka @olaf. Nie slyszalem o tym czlowieku. :O

Jak wyceniacie takie rzeczy, jak przekazanie scen wraz z modelami 3d i teksturami dla klienta ( modele mebli )?

Nie wiem jak ugryzc ten temat.

Hmm, sprawdź sobie cenę takich setów na evermotion np. I pomnóż to razy kilka.

Możesz też przedstawić opcję tańszą ale bez przekazania praw autorskich, i sobie taką scenkę wywalić też do jakiegoś sklpu z 3d.

Zwróć uwagę, by dac inną cenę jeżeli w umowie jest pozwolenie dla klienta na sublicencjonowanie - to oznacza, że może sam wystawić Twój model i go sprzedawać.

Cześć,

Na ile wycenilibyście render samochodu ( samochód + cień, reszta kanał alfa) w oświetleniu studyjnym FHD? Modele dostarcza klient, łącznie około 100 renderów.

Moje zadanie to korekty shaderów i render.

Pozdr.

Poszedłbym takim torem - jeśli w modelu faktycznie są podstawowe materiały które trzeba "pojechać" na maxa by lepiej wyglądały, a same modele nie wymagają żadnej ingerencji, to przyjąłbym że ogarnę 2-3 samochody dziennie (w tym render), licząc dzień pracy jako około 8-10 godzin (czyli raczej średno ciężki dzień) Rozdziałki nie wiem jakie ,ale zakładam ze 4k pewnie, więc płaciłbym za rendery zewnętrzej farmie, wyjdzie z 10 dolców za oba rendery może...

Wychodzi 30-35 dni...ale bez poprawek. Może po drodze uda się uzyskać jakiś workflow płynny i część shaderów będzie przechodzić do innyc samochodów...nie wiem co z oponami - tekstury będą? Czy trzeba bedzie uvmapping robić i kłaść na to od nowa normalmapy i gumę jakąś proceduralną od Substanc'a? To też trza dopytać...

Ale wychodzi mi że przy wesołym założeniu 35 dni pracy to musi kosztować około 15000 netto (Ale tylko przy założeniu że będą się powtarzać choć częściowo shadery na furach i ze jakiś rodzaj oświetlenia będzie standardowy, może w 4-5 wariacjach, a nie dla każdej fury inny). Ale coś czuję że może wyjść więcej tej kasy jak poprawki dojdą...Z tych 15k PLN myślę że pójdzie cosik na render na farmę, pewnie z 1500 zyla. Chyba że masz kompa mocnego , lub ze 2 maszyny do renderowania i trzecia do ciągłej pracy. Tak to widzę, i czuję że to jest takie minimum.

Uzupełnienie info - 35 dni roboczych, czyli około półtora miesiąca gdzie można mieć wolne weekendy żeby nie paść na twarz.

Edited by Hris

Dzięki za pomoc :) Z klientem już zrobiłem kilka projektów i nawet część samochodów, które wykorzystamy została poprawiona w poprzednich pracach, więc przez to myśle, że trzeba zejść z ceny bo po prostu jest to juz zrobione. Opony w większości były ok, jeśli coś nie będzie siedziało to podmienię całą geometrię opon.y Oświetlenie raczej będzie dobierane do każdego modelu.

Dzięki za pomoc, coś w granicach 10-15 myślę, ze będzie ok :)

Łeee jak stary klient i już część materiałów robiona, więc wiesz co masz to luz. Faktycznie bliżej 10k bedzie gites. Trochę mnie martwi czas na dobierania oświetlenia do każdej fury z osobna...Ale tu trzymam kciuki i kibicuję co by wszystko szło bez przeszkód. Powodzenia!

Przede wszystkim, to o ile się nie mylę, to mając w scenach modele everów lub innych firm, to nie masz prawa ich odsprzedaży w żadnej postaci , czyli mogą Ci się do tyłka dobrać za rozpowszechnianie ich produktu.

Nie wiem i w sumie niewiele mnie to obchodzi. Znam jednak osobę, która miała gruby kibel właśnie z tego powodu. Prawnik dużo go kosztował.

@PixelDomain Nie wiem gdzie miedzy wiersami wyczytałeś, że będę rozpowszechniał modele - nic takiego nie ma miejsca :)

Udostepnianie nieswoich modeli jako wlasne... nie powiem, brzmi legalnie. Modele byly na bazie szkicow, ktore otrzymalem stad bylo moje pytanie.

Zawsze uwazalem ze na know how to jednak trzeba poswiecic czas. Chyba ze sie myle i w naszej branzy jednak kazdy pochyla sie coraz bardziej, z coraz to wieksza otwortoscia na swiat? Wiem ze w tych czasach to nie jest juz jakas czarna magia i wiedza dla wybranych, ale jednak "samo sie nie robi".

biorąc pod uwagę, że w tych czasach nie musisz kombinować skąd wziąć fotki i masz setupy na dobre materiały w poradnikach lub własnych plikach, to jasne. Cena jak cena, wiele czasu nie zabierze, a klient może będzie wracał. Może jednak jakaś bardziej okrągła np. 550 ;)