Jump to content
batonx

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Recommended Posts

56 minutes ago, michalo said:

A udało Ci się kiedyś za taką stawkę zrobić komuś model?

Tak, oprócz tego takie stawki maja modelarze z którymi współpracuje. Oczywiście patrzę przez pryzmat najwyższej jakości.

Zgaduje, że ten obrazek referencyjny to tylko podgląd a nie finaly model bo nigdy czegoś takiego bym nie przyjął za takie pieniądze.

• Like 1

8 hours ago, Xaia said:

Tak, oprócz tego takie stawki maja modelarze z którymi współpracuje. Oczywiście patrzę przez pryzmat najwyższej jakości.

Zgaduje, że ten obrazek referencyjny to tylko podgląd a nie finaly model bo nigdy czegoś takiego bym nie przyjął za takie pieniądze.

A mozesz pokazac cos jakosci jaka bys przyjal? Chetnie obejrze cos topowego. Bez ironii, ciekawy jestem po prostu.

Nie no, za takie to fakt.  Ale to na licencji komiksów/gier - to już inna całkiem branża i inne stawki.

Sideshow działa na USA i robi ogromniaste figurki. W europie robi się głównie miniaturki.

Jakbyś krzyknął temu gościowi co Destroyer pokazał tyle kasy to by się tylko złapał za serce i jęknął i pewnie nic nie odpowiedział.

Noi i wiadomo, w tydzień takiego Punishera się nie zrobi. Gromowca pewnie spokojnie.

To jest inna branża, inna jakość i inny klient.

Destroyer nic nie napisał o kliencie oprócz tego, że skąpi bo covid :D. Więc zawsze przyjmuje, że klientem jest przynajmniej Marvel albo inny disney. Tam też mają żołnierzy ;).

Jak odklepiesz takiego "Gromowca" byle by bylo to może rzeczywiście w tydzień wysmarujesz, ale czy na prawdę warto? Chyba, że jesteś na lodzie i nic lepszego do roboty nie ma.

Znając życie będziesz ujadał się więcej z takim klientem niż z modelem. Bo "o, jakość nie taka, a on chciał punishera za 3k zł".

Nie no tak.

Ale też trzeba wiedzieć co to za branża i o jaką kasę chodzi bo za łatwo przestrzelić.

Taki mój osobisty bohater James W. Cain, on robi głównie miniaturki 35mm, 75mm więc nic dużego. W podcascie powiedział, że jego dniówka, a gosć jest naprawdę top klasa, to 350-400 funtów za dzień a taką miniaturkę 40 mm robi maks ok 2 dni - dlatego, że dłużej mu się nie opłaci.

Czyli stawka wysoka, ale czasowo się spina bo ma świadomość, że skala i przeznaczenie odgrywa tutaj rolę.

Duża figurka to 8-16 k usd. 1-3 miesiące pracy. Ale duża, pewnie na licencji Marvel czy inny Disney.

A mi nie chodzi o odklepanie gromowca. Ale o to, że dłużej niż tydzień robić go się nie opłaci. Więc trzeba zrobić to co możliwe by było malinowo w tym czasie ;)

10 minutes ago, michalo said:

A mi nie chodzi o odklepanie gromowca. Ale o to, że dłużej niż tydzień robić go się nie opłaci. Więc trzeba zrobić to co możliwe by było malinowo w tym czasie 😉

Tak i nie, zależy od klienta ;). Dlatego też napisałem 3-4 tygodnie i odpowiednia cena za ten czas pracy. Modelowanie samych broni (pistolet, karabin, bazooka, pewnie jakiś nóż, granaty, magazynki i radio i inne pierdoły) w fajnej dla oka jakości to będzie kilka dni. Średnia stawka to około 300 euro dziennie.

@michalo co innego wycenić uczciwie pracę której oczekuje klient a co innego ocenić ile jest w stanie realnie zapłacić i czy da się jakoś zrobić żeby było opłacalne, bo idąc tym tokiem rozumowania to można takiego żołnierza i za 1000zł zrobić, biorąc jakiś darmowy model albo nielegalnie wyciągając z gry, puścić przez voxel remashera i trochę napaćkać detalu i do kasy 🙂 A klientowi powiedzieć, że ma to za co zapłacił, jaki budżet taka praca 🙂 To jakby przyjść do komisu i chcieć 15 letnią toyotę yaris mając tylko 1000zł, sprzedawca mówi spoko i daje golfa dwójkę w gazie i z radiem kasetowym na pokładzie na osłodzenie dealu, jest samochód? jest 🙂

Wszyscy macie rację ale chyba źle mnie rozumiecie.. Nie wiem czy pracujecie tylko dla jakiś miliarderów czy co?  Mówię - ja bym był w stanie zrobić to na takim poziomie jak prezentuje w portfolio w takim czasie jaki bym chał za kasę jaką wam powiedziałem (chociaż bije się w pierś i podnoszę to wszystko o XX% bo wstyd i hańba). Bez kradzieży assetów, kopiowania itp.

Jeśli ktoś się do mnie odzywa to chyba już widział co robię lub się o to zapyta. Patrząc na rzeczy które popełniłem, nie znajdując tam punishera w skali 1/4 tylko inne figurki robione odpowiednio taniej i krócej 😛

Pyta się o cenę i czas - na podstawie tego co u mnie widział. Cudów na kiju nie obiecuję i myślę, że jakbym miał robić figurkę za 20 tyś zł. to bym sobie robił to 2-3 miechy tak żeby było picuś glancuś co da mi nowych klientów albo poddał się na starcie jeśli uznał bym, że nie podołam.

Ale ja robię planszówki i miniaturki historyczne a nie bohaterów akcji na licencjach firm, które udzielają licencji tylko bardzo dochodowym biznesom.

I nie odważył by się jeszcze krzyknąć 10k cebulionów nawet za 20cm fig. bo znam odpowiedź.

Chodiz mi tylko o to, że są rózne oczekiwania, różne branże, różne cele, różne fundusze.

Zna stawki kilku artystów i np. za taką 75 mm czeny potrafią być od 500 do 1000-2000 eur.

A poziom równy w zasadzie.

Może ktoś jeszcze się wypowie?

Plus Jeszcze racja dla Destroyera. Zdarza mi się poprawiać czyjeś figurki i widzę tam takie rzeczy jak Daz, ZBuilder, Zbrushowa głowa 😛 więc niektórzy robią na sztukę i odpierdol. Masóa jak w chińskiej fabryce tshirtów.

Ja robię bo lubię i lubię to pokazać.

Posted (edited)

Zgadzam się z Tobą @michalo ale jak zwykle prawda jest gdzieś pośrodku, gdy stawka jest mała to trzeba się posiłkować czym się da, daz, darmowe modele, sklepy, cokolwiek przyspieszy pracę bo i tak może być sporo pracy i zmian a tak to robisz sobie jakiś zapas. Pewnie, że jak każdy chciałbym mieć dobre stawki tak żeby zrobić coś przy czym się czegoś nauczę, będę zadowolony, klient będzie zadowolony, portfolio wzbogacę i chwałą się okryję ale jak stawka jest dla mnie za mała to siłą rzeczy nie mogę poświęcić się i całkowicie zaangażować bo muszę myśleć o tym czy pod koniec miesiąca będą na plusie czy minusie i czy czegoś dodatkowego nie poszukać. 

Nie raz już mi się zdarzało, że potencjalny klient z góry mówi żebym oszukiwał jak się da, ściągał modele, używał czego się da, on coś tam może kupić jakby było tanie, żeby tylko było szybciej i taniej ale taka praca często nie jest zbyt przyjemna bo i kasa najczęściej mała, satysfakcja niewielka a efekt końcowy to jakiś ulepek ale klient zadowolony to tanio a jakość nie jest najważniejsza albo nawet nie jest w stanie realnie ocenić czy coś jest dobre czy nie. 
Zresztą robota to nie zawsze artystyczne dzieło sztuki a często masówka i fabryka, zrób 20 głów dla tłumu, zestaw ubrać do randomizacji na agentach i już się odechciewa chcieć 🙂

Większość z nas raczej wybrała ten zawód bo lubi tworzyć, ma taką potrzebę i to lubi a nie dla bogactwa bo tylko garstka będzie miała na to szansę a najpewniej będzie trzeba za to poświęcić dużo. 

A co do samej figurki to miała mieć 15cm, razem z podziałem figurki pod druk. Dałem gościowi linka do artstation z wyszukaniem digital 3d, character military żeby w razie czego sobie kogoś poszukał 🙂 tak żeby zobaczyć jakie ludzie mają stawki choć może jak ktoś zrobił podobną postać do folio to za 3tys pewnie by i sprzedał 🙂

Edited by Destroyer

Jak wyciagasz 1000-1500 za dzien roboty jako freelancer to mozesz sie cieszy. Jak mniej to tylko przy stalych zleceniach ;). 
Bo za te kilka lat tego kompa za 8k bedziesz musial kupic. Prawda.

Nieco zmieniając temat to przypadkiem natknąłem się na coś takiego 

asd.thumb.jpg.efa044e4dcdfd4d8ad07d7871993ee56.jpg

Życzę sobie i wam żebyśmy wszyscy tak wierzyli w siebie żeby minutę pracy wyceniać na 150zl i to jeszcze jak w tym przypadku z (bardzo teoretycznym) potencjałem wielokrotnej sprzedaży 🙂 

• Thanks 1
  • Haha 2

Posted (edited)

Ciekawe czy jest dodatkowa zniżka jak się kupi lewą i prawą.

Edited by Loozack
  • Like 1
  • Haha 1