Jump to content
xeav

Tablet & 3D

Recommended Posts

Jak myslicie przydaje się tablet w grafice 3d, opłaca się kupowć wyłącznie dla 3d?

do bazgrania textur , bawienia sie w ZB tak ;] ale do nawigacji w softach 3d to raczej odpada ;]

do 3d sa raczej bardziej zaawansowane kontrolery, tablet tak jak Marcin powiedzał do tekstur i zbrusha ci sie przyda, ewentualnie pluginow typy sculpty itepe.

do 3D to najwygodniej trackball + mycha, ale zalety tabletu są ogromne w post produkcji

"ale do nawigacji w softach 3d to raczej odpada ;]"

Nic bardziej mylnego! Nie wyobrazam sobie teraz uzywac softu 3d myszka. Tablet jest znacznie wygodniejszy.

Zreszta ja w ogole nie wiem gdzie jest moja mysz, wszystko robie tabletem ;)

Ja kiedyś próbowałem w Quake'a grać tabletem i mogę powiedzieć, że nie jest to najlepsze narzędzie do zdobywania fragów. Podejrzewam, że w aplikacjach 3D też kiepsko.

Nie Marcin (pomijajac fakt, ze wow znudzil mi sie zaskakujaco nagle), bo gry dzialaja w innym trybie, w trybie myszkowym, wiec sie nie da.

Nie macie co podejrzewac, ze w 3d kiepsko. Bo niby dlaczego mialoby byc kiepsko? Chociaz tez mialem na poczatku takie podejscie, a sprawa tak naprawde sprowadza sie do wprawy i precyzji w jego uzywaniu.

Naprawde jest bez porownania lepsza i szybsza IMHO, nie wspominajac juz o tym, ze wiele narzedzi w softach 3d wykorzystuje sile nacisku piorka.

ej , a takie pytanie moze nie zwiazane z tematem

jak tablet radzi sobie z 2 monitorami ? bo jak mialem mediona a4 to mozna bylo włączyc ze obszar tabletu byl obszarem na monitorze , pozniej sprzedalem i kupilem drugi monitor , teraz zastanawia mnie jak przeskoczyc tabletem na drugi :>

bo wiem ze

a. mozna bylo włączyc własnie tryb na monitor

b. tryb wolny gdzie poruszało sie tak jak myszką , czyli podnosisz i przesuwasz

gneralnie to mozna (przynajmniej Wacomy) zamapowac na dwa monitory w trybie piora (czy tabletu jak kto woli)

tyle ze wtedy sypia sie proporcje, chcesz narysowac kolko a wychoddzi elipsa :/

ogolnie wacom ma na ten problem ciekawe rozwiazanie : dwa tablety po jednym na monitor :D obslugiwane jednym piorkiem hehe

tylko kogo na to stac:D

generalnie ja robie tak : piorko w lewej rece myszka w prawej i daje rade :d

Wacom wprowadzil teraz szerszy model tabletu na podobne okazje. Ale fakt, ze to problem, dlatego... w ogole zrezygnowalem z drugiego monitora.

tablecik jest ok w niektorych momentach pracy z maxem (ale zadko), ponadto w Deep paint i zbruch - ale wiadomo - nie są to softy stricte 3D

Moze sie tablet przydać też (chyba) przy robieniu linii w maksie...czy zożnych takich. Nie wiem...tablet to twój przyjaciel (?!) ale to zalezy tez od upodobań. Nie ma to jak Myszka ale tablet też moze byc przydatny

"Nie ma to jak Myszka ale tablet też moze byc przydatny"

Jaka jest wyzszosc myszki nad tabletem w 3d?

Ja mowie, ze tablet jest bardziej naturalnym sposobem nawigowania, selekcji, transformacji, malowania wag, itp. Jest tak samo wygodna jak pisanie dlugopisem, a przyciski mam pod kciukiem, ktorym ledwo ruszam przy naciskaniu.

Jaka przewage ma myszka, ktora porownac mozna do kostki mydla? Wiecej klawiszy? Wszystkie mam pod lewa reka.

no właśnie 1 przycisk na tym pędzelku (czy jak to się nazywa) a reszta po lewej stronie na tablecie- ale ja jestem leowręczny to chyba byłoby nie wygodnie?

Na piorku sa trzy, a nawet 4 przyciski :)

Za lewy sluzy dotkniecie tabletu i do tego trzeba sie najbardizej przyzwyczaic.

Na piorku, pod kciukiem sa dwa kolejne, ktore mozna sobie dowolnie zaprogramowac.

Ostatni - czwarty - jest imho bezuzyteczny: gumka na koncu. Obracanie piorka to zupelna bzdura.

Przyciskow na tablecie zupelnie zupelnie nie uzywam, chociaz mam ich troche. Bo po co.

i mi się podoba motyw z gumką, w moim wacomie działa to naprawde dobrze, można nie tracić czasu na klikanie narzędzia gumki zpalety, bo wacom automatycznie po odwróceniu piórka robi to za nas. Z tabletu korzystam praktycznie przy każdej pracy 2D/3D, naprawde można zaoszczędzić dużo czasu.

"można nie tracić czasu na klikanie narzędzia gumki zpalety"

Yhm. Tylko ze jakies kilka dobrych lat temu panowie developerzy wpadli na pomysl, zeby dodac skroty klawiszowe do swoich programow. :>

I chyba szybciej wcisne E lewa reka, ktora lezy na klawiaturze, niz obroce piorko w prawej ;) Dla mnie jest to rownie bezuzyteczny ficzer jak i myszka wacoma.

"Nie ma to jak Myszka ale tablet też moze byc przydatny"

Jaka jest wyzszosc myszki nad tabletem w 3d?

Ja mowie, ze tablet jest bardziej naturalnym sposobem nawigowania, selekcji, transformacji, malowania wag, itp. Jest tak samo wygodna jak pisanie dlugopisem, a przyciski mam pod kciukiem, ktorym ledwo ruszam przy naciskaniu.

ale to zalezy tez od upodobań. Nie ma to jak Myszka ale tablet też moze byc przydatny

jak wyżej :]

Ja się pewnego dnia przełamałem, kupiłem porządną mysz, modelowanie 3d jest o połowę szybsze dzięki kilku dodatkowym przyciskom, ale jeśli chodzi o textury, mapy itd. planuję kupić tablet, ale moje fundusze są ograniczone. Jaki tablet jest stosunkowo najbardziej przydatny i nie zbyt drogi?