Jump to content
Mrw1980

ZBRUSH - kącik porad

Recommended Posts

kolejne pytanie czy idzie zmienić tak jak w blenderze Orbit Style, bo jakoś nie bardzo podchodzi mi Turntable wolę Trackball, kolejna sprawa to mam kulkę dodaję kolejny soobtool przez append wybieram ZSphere i tu jest problem bo oczywiście wszystko ładnie pięknie ale jak zrobić bym nie musiał dawać make poly mesh i usuwać zphere i dawać znów append i dawać to co mi wyszło z zsphere

Obracanie mesha w zbrushu to właśnie trackball, czyli 3 osie a nie 2 jak w turntable. Zachowuje się inaczej niż to w blenderze ale nie da się tego przestawić ani zmienić na turntable.

Z zetsferkami trzeba tak pracować niestety. Mam gdzieś w powijakach skrypt który to załatwia automatycznie ale ma za mało warunków pod usercase żebym go mógł upublicznić.

mandragora jak znajdziesz skrypt który przerobi/doda sterowenie z blendka to pm me ;)

Czy moglibyscie powiedziec jak zwiekszyc rozdzielczosc/jakosc viewportu?

Po przyblizeniu mam cos takiego.

Moze pytanie banalne, ja jednak nie wiem jak to zrobic ;)

Z gory dzieki

Robisz zoom ale dokumentu. a powinieneś zeskalować obiekt/"tool" (ikonka scale z "lupką" po prawej od okna)... ot taki kolejny dziwoląg Zetki. Wcześniej możesz wcisnąć "lupkę" Actual, aby przywrócić 100% zoom dokumentu.

Mam pewien problem z cieniami w Zbrushu. Mianowicie w viewporcie, zanim klikne BPR to mam dziwny cien(widac obok szczeki), ktory znika, gdy wylacze Shadows w Render Properties albo po BPR, jest strasznie denerwujacy.

Nastepnie po zrobieniu BPR na materiale pojawia sie problem jakis dziwnych rozjasnien, dzieje sie tak na kazdym materiale czy matcapie. Tutaj pomaga tylko zwiekszenie Angle w Shadow Properties.

Wie ktos moze w czym moze byc problem ?

acPtlkI.jpg

ouBFlFy.jpg

nEBDbMZ.jpg

witam.

Kuzyn wyjechał do anglii i zostawił mi zbruscha4r5.

Bardzo mi sie to spodobało. Zastanawiam się jak przerobić tekstury ktore sa choćby zawarte w zbruschu na "faktury"/"płaskorzeźby"

Czy da sie to zrobić w miare szybki i łatwy sposób?

Domyślam się że trzeba będzie popracować w jakimś programie do grafiki 2d a potem pokombinować coś w zbruschu z alfą. Dobrze kombinuje?

Jestem strasznie początkujący w grafice. Proszę o wyrozumiałość.

pozdrawiam :)

Dobry, zacząłem malować po główce coś pogrzebałem i powiedzmy mam rozdział materiałów, chciałem się spytać jak tego się pozbyć by powrócił mi shader na całości i jak to się stało że do tego doprowadziłem

jCxICbs.jpg

Jesli chcesz przywrocic tylko material zostawiajac kolor, ktory namalowales - wybierz material(np. basic material), w gornym menu zaznacz M(obok move, rotate itp) pozniej w pasku gornym Color ---> Fill Object.

Jesli chcesz przywrocic material + kolor - wybierz material, kolor na palecie, tym razem zaznacz MRGB i Color ---> Fill Object.

Logicznie, jesli chcesz dodac kolor bez zmiany materialu, zaznacz RGB.

znowu ja, hehe. Mam podpięte obrazki przez spotlight tylko że pedzel maluje obrazkiem to samo przy polypaint, gdzie to się wyłącza ?

//////////dotarłem Brush/samples

nie wiem czy u was jest to samo ale podczas przybliżania do modelu zamula a powinno być odwrotnie, fakt ukrycie załatwia problem ale problem jest nurtujący, i pytanie czy naprawdę r7 się tak sypie na win ?

pytanie kolejne czy idzie zrobić tak jak na obrazku czy np oczka trzeba najpierw 1 a później sobie odbic lustrzanie ?

KKdBK3U.jpg

Edited by mandragora

2 Pytania do specow od ZB - rozgryzam bardzo fajny Zmodeler brush w ostatniej odslonie ZB (R7).

Czy ktos moze wie jak zduplikowac sobie primitiva albo dany element caly, bez tworzenia nowego subtoola? Wiem, ze mozna odlaczyc polygrupe ale nie doszedlem do tego jak zduplikowac caly element i przesunac by pozostal czescia tego samego subtoola. Powiedzmy ze zaczynam z cube i chce go zduplikowac i przesunac by miec dwa identyczne.

Drugie pytanko - czy jest w Zmodelerze mozliwosc snapowania do innych elementow? Powiedzmy, ze chce wykonac extrude na czyms, ale dokladnie do wysokosci jakijes innej krawedzi. Sasiadujace polygony mozna tak edytowac, ale czy da sie snapowac do wybranych, innych krawedzi/plaszczyzn?

Odpowiedz na pierwsze pytanie: Jak uzyjesz transpose tool ---> Move, trzymaj CTRL i zacznij poruszac, stworzy to kopie i bedzie to automatycznie w jednym subtoolu. Drugi sposob - Tool ---> Subtool Master ---> Mirror, zaznacz opcje merge into one subtool.

Mam problem z symetrią. Mimo iż cały czas miałem ją włączoną, efekty po jednej stronie są nieco inne niż po drugiej. Dlaczego?

Jak to najlepiej naprawić? Próbowałem ze Smart ReSym, ale wychodzą takie krzaczki.

NKTvjEo.jpg

Pytanko, dlaczego nie chce się poprawnie przypiąć skrót klawiszowy do palety? Wciskam CTRL+ALT, klikam na paletę GEOMETRY, ustalam hotkey jako SHIFT+G. Niby wszystko poprawnie, ale po wciśnięciu tej kombinacji, paleta Geometry się nie pojawia. Wie ktoś, co robię nie tak?

W przypadku np. Draw Size, skróty działają bez problemu.

Nie chce być źle zrozumiany ale mam sugestię porządkową do moderatora (oczywiście subiektywną):

- czy ten "kącik porad" nie powinien zostać zakończony ?

85 stron grochu z kapustą chyba dawno przerosło wielkość kącika i raczej nie zachęca do studiowania tego co w tym wątku jest wypowiadane.

Szukajka nie wystarczy jeśli wypowiedzi co chwilę zmieniają obszar zainteresowań pytających i odpowiadających.

Witam, wiecie może jak usunąć skrót klawiszowy w zbrushu? niektórych funkcji nie uzywam (np 2,5d) i strasznie mnie wkurza jak cos przypadkiem nacisne i sie przelacza