Jump to content
Simple_man

Polski Turbosquid?

Recommended Posts

Proponuję podsumowanie w tym miejscu pokazujące w punktach wszystko od A do Z .

przyłączam się do prośby Koheleta, sam chciałbym spróbować wystawić swoje stare modele i zobaczyć ile są warte.

Dlatego jeśli ktoś z was handluje z powodzeniem na TS niech napisze krótki tutorial : )

A może mi ktoś powiedzieć czy można jakoś wystawić modele i zbierać kasę na konto a dopiero potem wysłać tego maila z tym dokumentem i wypłacić ??

Jeżeli tak to jak ??

Pozwolę sobie odświeżyć wątek.

Jak wygląda sprzedawanie modeli na TurboSquid (i/lub podobnych serwisach typu istockphoto, fotolia itp.), jeśli prowadzi się działalność gospodarczą? Jakie formularze trzeba wysłać/wypełnić? Jaki podatek (i czy w ogóle) jest odprowadzany w Stanach? Jak się z tego rozliczać w Urzędzie Skarbowym w Polsce?

hej.

taką prośbę nietypową mam. otóż przyczepił się do mnie urząd skarbowy, bo nie rozliczyłem się z zysku z turbosquida. w związku z czym muszę złożyć korektę deklaracji.

jednakowoż do złożenia tej korekty potrzebuję wykazu ile na tym turbosquidzie wyciągnąłem. nie posaidam juz niestety żadnego druczku przez nich wystawianego gdyż było to w 2007 roku. wiem jedynie że zysk brutto to 110 $.

no i tu się pojawia prośba. czy ktoś z forumowiczów posiada może taki wyciąg z turbosquida, który oni wysyłają (a wiem, że wysyłają bo ja takowy kiedyś olałem :P) i czy mógł by udostępnić. potrzebuje tego aby analogicznie na podstawie czyjegoś blankieciku ustalić sobie ile ja tego podatku muszę odliczyć i jakie wartości muszę wpisać w korekcie deklaracji.

z góry dzięki za pomoc

jeżeli składasz deklarację, ze rozliczysz się w kraju, oni w swoim skarbowym przedkładają dokumenty, a ten wysyła do polskiego US. Urzędy na całym niemal świecie ze sbą tak współpracują. Najlepszą opcją jest utrata dodatkowych 30% i polecenie rozliczenia się bezpośrednio w US, co kryje Ciebie dzieki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między polską, a usa i zaoszczędza formalności.

Ale to chodzi o te 30%, które oni pobierają od modeli sprzedanych w USA, jeżeli nie ma się ichniejszego NIPu, czy to jeszcze co innego?

oni pobierają swoją prowizję ok 50%.

Jezeli wypłacasz swoja część mozesz otrzymać ją pomniejszona o zdaje sie 30% podatek (dawno wypłacałem, moze coś sie w stawkach zmieniło) lub rozliczyc się z dochodu we własnym państwie. Jezeli to się zgadza z tym co napisałeś to odpowiedź brzmi: tak ;)

Niestety pobierają 60% (jeżeli nie jesteś ekskluzywnym sprzedawca), i od tego dodatkowe 30% ale tylko jeżeli model kupiła osoba z USA, więc to chyba jeszcze nie to.

ok ok. ale nie o to pytam ;)

szukam osoby, która miała by taki ichni pit-11 i mogła by się podzielić.

mallow, MaGuu,

Nigdy nie sprzedawałem na Turbosquidzie ale mogę podzielić się moimi doświadczeniami z bankami zdjęć i illustracji, które swoje siedziby mają często właśnie w USA, jednakże ile jest osób tyle interpretacji przepisów i pewnie znajdzie się 10 innych metod rozliczania się :)

Ja znam dwie metody:

1. Bez działalności gospodarczej: w rozliczeniu rocznym w PIT wpisuje się w rubryce dochody i straty podatnika w polu prawa autorskie i prawa pokrewne sumę zarobioną na stockach jako przychód oraz 50% danej sumy jako koszt uzyskania przychodu. Jeśli otrzymaliśmy powiedzmy na Paypala wynagrodzenie w USD, to przychód w PLN obliczamy na podstawie średniego kursu z tabeli A NBP z dnia poprzedniego. Podatek z tak zarobionych pieniędzy przelewamy w ten sposób raz do roku wraz z oddaniem PITa.

2. z działalnością gospodarczą (gdy się jest VATowcem): wystawiamy stockowi fakturę VAT z VATem "nie podlega" obliczając w taki sam sposób jak powyżej przychód w PLN z dopisanym w uwagach odpowiednim paragrafem - "Art. 28l Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług"

Co do dokumentów to na stockach się wypełniało formularz W-8 BEN, a co się z tym działo później to już nie wiem.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem :)

Edited by lockeisdead

Chyba nadal obowiązuje W-8 BEN. Ale mam pytanie, naprawdę bardziej opłacalną opcją jest utrata 30% i rozliczenie w USA (czytaj - nie wypełnienie W-8 BEN)? Powiedzmy ze 100zł stracę wówczas 30zł, a przy opodatkowaniu w Polsce jaki będzie koszt uzyskania przychodu?

W Polsce naliczana jest stawka zdaje się 19% / 2 (koszty uzyskania przychodu) czyli efektywnie ponizej 10% - ale mogło się coś zmienić, nie śledzę podatków w Polsce.

A więc, pomijając papierologię i związany z tym czas, na rękę otrzymuje się więcej, aniżeli przy 30%?

Tak, aczkolwiek nie korzystałem z tego w turbosquidzie, a gdzie indziej. Nigdy nie chciało mi się aktualizowac TS, bo wpadają tam ze 2usd na kwartał ;)

Przy zarobkach do 85k zł rocznie, można sobie odliczyć 50% kosztów, powyżej trzeba płacić 32% (drugi próg). Ale wygląda na to że pis zlikwiduje 50% dla grafików od następnego roku (https://graczpospolita.pl/tworcy-gier-wideo-zaplaca-wyzsze-podatki-pytamy-prawnika-co-zmienia-nowa-ustawa-o-pit/). Nikt nie jest tego narazie pewien, bo nowe przepisy są skomplikowane i wszystko zależy od interpretacji us.

mookie, W Polsce płacisz przy rozliczaniu rocznym bez działalności gospodarczej tylko 9% podatku, gdyż połowa to koszt uzyskania przychodu, więc się moim zdaniem opłaca. Czyli upraszczając - przy rozliczaniu się za pomocą corocznego zeznania podatkowego płacisz za te 100zł na koniec roku 9zł podatku.

JoseConseco, Też o tym słyszałem, że już to się zapowiada od jakiegoś czasu.

Trzeba pamiętać, że 50% kosztów uzyskania dochodu obowiązuje tylko przy zleceniach z przekazaniem praw autorskich.

mookie, W Polsce płacisz przy rozliczaniu rocznym bez działalności gospodarczej tylko 9% podatku, gdyż połowa to koszt uzyskania przychodu, więc się moim zdaniem opłaca. Czyli upraszczając - przy rozliczaniu się za pomocą corocznego zeznania podatkowego płacisz za te 100zł na koniec roku 9zł podatku.

JoseConseco, Też o tym słyszałem, że już to się zapowiada od jakiegoś czasu.

nieno.. 9% płacisz przy umowie o dzieło z zapisem zrzeczenia się praw autorskich.. wtedy tylko masz 50% kosztów uzyskania przychodu

na firmę masz 19% podatku dochodowego i faktura odwróconego obciążenia VAT