Jump to content
adek

Środowisko open source: "Potrzebny jest nowy format graficzny"

Recommended Posts

W środowisku sympatyków oprogramowania o otwartych kodach źródłowych pojawiły się głosy mówiące o potrzebie stworzenia nowego formatu grafiki rastrowej. Dzięki niemu współpraca aplikacji wymieniających dane w postaci graficznej miałaby być znacznie łatwiejsza.

 

 

Dotychczas takim standardem był natywny dla Photoshopa format PSD. Od kiedy jednak Adobe przestało udostępniać jego specyfikację - można otrzymać do niej dostęp dopiero po podpisaniu umowy mówiącej, iż nie wykorzystamy naszej wiedzy przeciwko Adobe - natychmiast stał się on dość niewygodny.

 

Okazało się, że PSD nie ma żadnego godnego siebie następcy. Natywny dla GIMP-a format XCF nie dość, że wkrótce może zostać zamieniony na coś nowocześniejszego, to jeszcze pozostawia niewiele miejsca na ewentualne ulepszenia. TIFF znowu jest zbyt skomplikowany, a ciągle jeszcze nie obsługuje warstw tekstowych.

 

Największe szanse na zastąpienie PSD ma OpenRaster. Przypomina on ODF i ma stanowić połączenie plików binarnych i tekstowych (XML) w jednym archiwum ZIP.

 

Warto zajrzeć: szkic specyfikacji OpenRaster (w języku angielskim)

 

 

[źródło: IDG.pl, Digit.pl]

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm, brzmi ciekawie choc adobe zapowiada nad uniwersalna komunikacja miedzy wszystkimi swoimi programami, tak wiec nie wiem czy szukanie takiego formatu graficznego jest konieczne, ale moze sie przyda :)

 

pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mysle ze nowy format nie powstanie a jesli powstanie to sie nie przyjmie i bedzie niechetnie uzywany. Musialby byc konkurencyjne do popularnych formatow i udostepniac mozliwosc kompresji na odpowiednim poziomie. Mysle ze predzej oprogramowanie zostanie dostosowane do istniejacych formatow niz do nowego. jpg2000 na przykład mimo ze bardzo pozyteczny i dobry format nie zrobil swiatowej rewolucji i nie wyparl jpg (zwyklego)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po co? Już Adobe coś wymyśli, jeśli będzie taka potrzeba.

Taki format może jednak zdobyć popularność... wśród autorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja myślę że przydałoby się coś tak dobrego jak format pdf, który zapisuje niemal wszystko i jest w wielu programach dobrze interpretowany (i ta super opcja pdf 3D).

Rzeczywiście brakuje jednego dobrego formatu do wszystkiego czyli rastry, krzywe i czcionki (i może coś jeszcze) co jednocześnie dałoby się dobrze kompresować, dawałoby super jakość i było otwierane poprawnie przez wszystkie programy.

 

Czyżby tak samo możliwe jak perpetuum mobile?

 

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stara zasada mówi: "jak coś jest do wszystkiego to znaczy, że jest do niczego".

Share this post


Link to post
Share on other sites

ech coraz wiecej uzytkownikow przezuca sie na ps a linuxowi userzy ktorzy nie maja na linuxie ps (bo nie dziala ) to korzystaja z takich programow jak gimp. Taki format by sie przydal bo jak dobrze pamietam gimp moze otwierac pliki z formatem psd ale nie moze ich zapisywac w taki formacie albo nic w pliku zmieniac. Jakos tak :p . Dlatego

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko po co? Dla sztuki? Dla tego promila użytkowników dla których wielką łaską jest zapłacić za jakikolwiek program (bo przecież oprogramowanie powinno być darmowe).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Studia filmowe, ktore uzywaja Linuksa to pewnie ten promil ? Z mojego doswiadczenia winika, ze w swiecie profesjonalnych realizacji, gdzie projekty realizowane sa przez wiele roznych programow, wymiana danych jest jednym z kluczowych elementow sukcesu. Zamkniecie psd-eka moze wymusic powstanie nowego formatu. Zreszta nowe formaty powstaja stale (vide OpenEXR) i mysle, ze wciaz, jest zapotrzebowanie na solidny otwarty format graficzny, na ktorym zadna firma nie bedzie mogla polozyc lap gdy przyjdzie jej na to ochota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapytaj na forum kto potrzebuje nowego, otwartego formatu. To powinno pokazać jak bardzo "potrzebny" jest wszystkim nowy format. Nie przesadzałbym z tym wykorzystaniem linuksa w profesjonalnych studiach (linux to tylko jeden z wielu Uniksowych systemów i to jeden z tych mniej przydatnych w tym biznesie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy