Jump to content
illy

Rzeczy interesujące, rzeczy zabawne vol.2

Recommended Posts

Bardzo przyjemnie zrealizowana krótka seria o pracy rzemieślników, można się zrelaksować przy oglądaniu :)

kompletnie się nie interesowałem Polską ale ameryka czuwa ;)

Nie tylko Ameryka, ale i nasi sąsiedzi też nad nami czuwają. Rodacy niestety też.

Chociaż wydaje mi się, że zwykły człowiek, nie zaplątany w polityczny syf ma jednak jeszcze dobre zdanie ;)

Świetny materiał z DefCon o tym jak publikuje się 'badania naukowe', na które później można się powołać:

Witam. Jest tu Was wielu a pewna dziewczyna którą baaardzo długo znam od dziecka poprosiła mnie o pomoc w konkursie na wyjazd do Gruzji na urlop na narty, ma wielkie szanse na wygraną bo pare minut temu przebiła o kilka lajków konkurenta i ma 1 miejsce, ale zostały jeszcze 2 dni głosowania, więc każdy lajk się liczy :)

Fajnie by było jakby wygrała i uwolniła sie na trochę od stresu pracy(siedzenie przy kompie w Trójmieście i projektowanie na krótkie terminy w CADch części na statki, wielka odpowiedzialność itd) wiec narty w Gruzji by bardzo dziewczynie dały odetchnąć i odżyć.

https://bit.ly/2Fmoz7o (taki link bo ten dłuuugi fejsowy tu źle wygląda)

pierwszy komentarz - komentarz Doroty

Jeśli masz fejsa i dobrą wolę by wesprzeć to dzięki z góry :)

Mam dla Was dwie rzeczy.

1. ciekawy video felieton, co zrobić by mieć brzydkie dzieci (lub odwrotnie):

[video=youtube;zbzT00Cyq-g]

2. Dla czytających z ekranu (bądź w ogóle) - na FB prawnik (https://www.facebook.com/monikawyc - może się przydać kontakt) wkleiła ciekawą listę, na co uważać w umowach o dzieło. Wklejam jak było:

Po raz 825 siedzę nad kolejną sprawą klienta z IT, który zawarł trefną umowę o dzieło, i po raz 825 toczę pianę, że muszę ścierać rozlane mleko po powstaniu konfliktu z Zamawiającym - bo nikomu się nie chciało 5 minut pozastanawiać nad treścią umowy.

Z uwagi na fakt, że ta grupa ma niezłą liczebność i problem nie jest abstrakcyjny, APELUJĘ - w szczególności do branży IT, która ma wybitne zasługi w skracaniu mi życia - o przestrzeganie poniższych wytycznych w odniesieniu do umów o dzieło/projekt/wdrażanie/wykonanie (nie dotyczy PZP):

1) Trzeba się zastanowić nad rodzajem umowy, tj. czy jest to umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług, umowa mieszana czy jakieś inne cudo. Rodzaj umowy wynika z jej treści, a nie nazwy. To, że sobie wpiszemy w nazwie umowy "Umowa o Litwo ojczyzno moja", nie powoduje, że umowa ta nie jest umową o dzieło, jeżeli z jej treści wynika, że trzeba wykonać dzieło. To ma kapitalne znaczenie, bo wiadomo, które przepisy Kodeksu cywilnego stosować.

2) Trzeba patologicznie dokładnie opisać dzieło! 90% roszczeń dotyczy "niezgodności dzieła z umową". A jak stwierdzić, czy ten wykwit jest zgodny lub niezgodny z umową, skoro w umowie są dwa zdania na krzyż? Jeżeli w specyfikacji pojawi się postanowienie, że aplikacja po otwarciu ma strzelać zielonymi laserami, to można dość łatwo stwierdzić, czy strzela laserami i czy na pewno zielonymi.

3) Jeżeli projekt ma być wykonywany głównie zdalnie, to na co i po co zastrzegać wszędzie formę pisemną....? Maile to według Kodeksu cywilnego FORMA DOKUMENTOWA. W związku z powyższym jeżeli wiecie, że np. wydanie dzieła nastąpi za pośrednictwem poczty elektronicznej, to piszcie o formie DOKUMENTOWEJ. Forma pisemna to papier (taki prawdziwy) z własnoręcznym podpisem (takim wykonanym ręką).

4) W związku z pkt 3 - jeżeli wiadomo z doświadczenia, że będą następować zmiany w projekcie i najczęściej będą one czynione ustnie lub mailowo, to wskażcie w umowie, że takie modyfikacje nie stanowią zmiany umowy albo że zmiana umowy następuje w formie dokumentowej. Jak w umowie jest zastrzeżenie, że zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności, TO ZMIANY CZYNIONE MAILOWO MOGĄ BYĆ NIEWAŻNE.

5) Jeżeli macie fantazję wprowadzać słowniczek do treści umowy, to zastanówcie się chociaż nad sensem tych definicji - zwłaszcza gdy modyfikujecie pojęcia prawne. I stosujcie je konsekwentnie, bo potem robi się nieprawdopodobny burdel.

6) Treść umowy nie może być wewnętrznie sprzeczna!!! Jeżeli w treści umowy jest zastrzeżone, że wykonanie dzieła nastąpi w terminie 30 dni, zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik nr 1, a równocześnie harmonogram przewiduje na wykonanie dzieła 60 dni, to tylko wróżbita Maciej określi, kiedy projekt ma być wydany. A brak terminu końcowego wywołuje efekt domino, np. w zakresie odpowiedzialności, obowiązku zapłaty kar umownych etc.

7) "Wydanie" dzieła a "odbiór" dzieła to są dwie kompletnie różne czynności, których się nie rozróżnia w umowach. Wydanie to oświadczenie ze strony wykonawcy, że skończył. Odbiór to oświadczenie ze strony zamawiającego, że dzieło przyjmuje.

8) Czynności wydania i odbioru MUSZĄ BYĆ PRECYZYJNIE UREGULOWANE. Wydanie dzieła między innymi kończy stan opóźnienia/zwłoki po stronie wykonawcy, co również przekłada się na kwestie odpowiedzialności, obowiązku zapłaty kar umownych etc.

9) Usunięcie wad PRZED wydaniem dzieła oraz PO wydaniu dzieła to dwa kompletnie różne zestawy uprawnień! Co do zasady PRZED mamy do czynienia z wezwaniem do zmiany sposobu wykonywania dzieła, PO - z usunięciem wad w ramach rękojmi/gwarancji.

10) Jeżeli jesteś wykonawcą, to rękojmia za wady dzieła to Twój wróg! Kategorycznie ją wyłącz (pod warunkiem, że nie tworzysz dla konsumenta - konsumentom rękojmia przysługuje zawsze).

11) Należy bardzo precyzyjnie uregulować kwestie związane z odpowiedzialnością. Jak się jest wykonawcą, to wyłączenie odpowiedzialności za utracone korzyści zamawiającego to oblig bezwzględny - bo inaczej w razie opóźnienia odpowiada się (co do zasady) za to, czego zamawiający nie zarobił.

12) Trzeba uważać na kary umowne, które są rozproszone po całej umowie, a w szczególności zadbać o ich ograniczenie - może się okazać, że naliczone kary umowne będą wyższe niż wartość wynagrodzenia.

13) Najnowsze orzeczenie SN z listopada 2018 r. - brak górnej granicy kar umownych potencjalnie może powodować nieważność umowy.

14) Przecinki mają znaczenie, do ch.... karmazyna!

Bardzo ciekawe rzeczy - obie. Dzięki, a Panią Monikę będę obserwował.

Swoją drogą, wiem, że to cebulowe, ale prawnik z nazwiskiem Wycyckał, myślałem, w pierwszej chwili, że to profil dla żartu ;)

tak, niektórzy mają utrudnione zadanie przy personal brandingu ale za to nadrabiają merytoryką

piękne i z przesłaniem

Forum jednak żyje i ma się dobrze aż serwery nie wyrabiają

max3d.png

Edited by Imperator

Od tygodnia sobie dawkuję odcinki z tego kanału

Wow Olaf, to jest świetne. Graficznie majstersztyk, super styl. Humor też do mnie trafia.

Ach ci komuniści...

Wow Olaf, to jest świetne. Graficznie majstersztyk, super styl. Humor też do mnie trafia.

Ach ci komuniści...

Potwierdzam, dobre to:D

To też dobre :D

https://twitter.com/albinwonderland/status/1122573260154179584

6 hours ago, MaxymilianMax said:

Ktoś nie spi jeszcze.. Jestem na lotnisku zabrakło 80zł do przelewwu, Mógłby ktoś poratować szybkim przelewem? Oddam z procentem 🙂 Jak coś to prosze o pirv

Jak się spało na lotnisku? 😉

Pewnie nawet gbym bardzo chciał, to bym nie pomógł - nie mam konta w Polsce. Karty kredytowe w takich sytuacjach ratują tyłek.

• Haha 1

Wrzuta chyba wszsytkich publikacji vizualnych i naukowych na siggraph 19: