Jump to content

Recommended Posts

Podstawowy blad to myslenie w kategoriach "warto się uczyc tego, bo to dzisiaj daje dobry pieniadz". Masakra....

Dzisiaj pieniadz dobry, a jutro slaby, i co Ci z tego przyjdzie? Będziesz pracowal do końca zycia przy tym czego coraz bardziej będziesz nienawidzil.

Zacznijcie myslec i robcie to co kochacie robic. Robice to najlepiej jak tylko potraficie, niezależnie co to by było.

Będziecie szczęśliwi i bogaci do końca zycia, bo każdy fachura w swym fachu jest cenny.

według mnie można iść na informatykę, ale może w innym kierunku niż wszechobecni programiści?

Edited by Cabus231

a jestem po dwóch kierunkach - informatycznych i pedagogicznych. Muszę przyznać, że bardziej przydaje mi się jednak informatyka do pracy w domu.

Edited by torret

W tym momencie informatyka na wielu odmianach i studia prawnicze i medyczne to najlepsza opcja. Bądź zawodówka i typowe zawody jak dekarz, spawacz itp

gdzies czytalem, ze spada liczba studentow prawa z obawy, że nie znajda pracy po studiach. Biorąc pod uwagę nowe technologie, doskonale to rozumiem.

Jest bardzo mało prawników łączących wiedzę prawniczą z fachową wiedzą o finansach albo technologiach albo medycynie albo ze znajomością systemów prawnych innych krajów UE. Tylko takich specjalizacji nie nauczą na żadnych studiach prawniczych ani aplikacjach.

Możnaby samemu i otworzyć specjalistyczną kancelarię. Ale komu się chce.

Znam kancelarię, która specjalizuje się w zakładaniu spółek z o.o. na całym świecie i ma obcykane przepisy i procedury w różnych miejscach począwszy od różnych procedur w różnych stanach USA.

mówisz o multi dyscyplinarności. Nie każdy ma potencjał intelektualny do tego.

Jestem po automatyce n PW i nie ruszyłem za pracą poza Wawe. Dumnie brzmi. mgr inż. Automatyki i robotyki. Nie praktyowany. Jestem grafikiem samoukiem. Skończyłem też Drimagine ,ale traktuje go bardziej jako bodzieć niż źródło ogromnej wiedzy. Większości sam się nauczyłem. Wielegodzin. Nie pracuje w wyuczonym zawodzie tylko jako Character artist.

Jeżeli studiujesz i chcesz pracować w zawodzie to warto myśleć o kołach naukowych o praktykach w odpowiednich miejscach i wyjeździe za pracą po miastach nawet wsiach. Wakacje nie ogórki a praca w zawodzie.

Kumpel dążył by być jednak automatykiem. Studiowaliśmy razem. Wyjechał z Warszawy do Narwi by pracować w Pronarze. Stawiał linnie produkcyjne w dużym budżecie. Praca ambitna za mały pieniądz. Mocno się rozwiną. W tym ,że nie oszukujmy się dużo we własnym zarkesie. Wiedział jednak ,że nie robi tego bez sensu bo już miał pracę i nauka była ukierunkowana. Teraz siedzi na linii utrzymania ruchu w Polfarmie w Warszawie. Pieniądz lepszy, praca mało rozwojowa, nudna. Kiepsko odbija się na psychice.

Drugi kolega po SIMR na PW. Po 3-4 roku zaczał prace w General Electrics. Kołchoz. Mały wycinek pracy. Zawsze myślałem ,że jak go zwolnią lub zlikwidują siedzibę to będzie miał problem przez wąska specjalizacje i brak konkurencyjnych firm w Polsce. Równolegle jakiś czas temu otwrorzył z wujkiem firmę wykończeniową mieszkania. Ostatnio rzucił pracę w GE i robi tylko wykończeniówki. Dobrze zarabia i jest panem swego losu.

Trzeci kolega z mojego kierunku postanowił zostać programistą. Zaczepił się jako informatyk i potem przekwalifikował się na programowanie. C# chyba i coś jeszcze. Już pracował więc rozwój był ukierunkowany i zajęło mu to pół roku.

Reszta kumpli ze studiów pracuje w działach utrzymania ruchu lub jako handlowcy. Jeden z ziomków w trakcie studiów stwierdził ,że interesują go tworzywa sztuczne (mieliśmy pojebane studia o wszystkim i o niczym xD). I jest w tym dobry. Projektuje formy wtryskowe etc. Dorobia sobie w domu spawając plastiki. Zderzaki etc....

Jednymi słowy zastanów się nie nad tym co dadzą ci studia tylko ile ty możesz poświecić dla swojego wymarzonego zawodu bo skonczenie studiów nawet z dobrym wynikiem nic ie gwarantuje.

Z drugiej strony programistów jest mało i rekrutują ich nawet na studiach. Prawnicy Medycyna - zamknięta kasta. Chyba ze chesz byc przedstawicielm handlwym po studiach. Ja przykładowo nie chciałem.

Im wcześniej zaczniesz tym lepiej ja 3d entereiment zacząłem się uczyć mając 25lat. Od studiów jak nie musisz miec uprawnien lepiej robic kurs grafiki ale dobry. Może dużo więcej by dały studia na ASP ale przygotowac sie trzeba na marnowaniu wielu godzin na glupie przedmioty.

Nie chodzi mi o multidyscyplinarność w sensie rano operuję w szpitalu, a po południu orzekam w sądzie okręgowym. Raczej o zaradność, łączenie studiów z innymi zainteresowaniami, szukanie swojej niszy na rynku pracy.

mówisz o multi dyscyplinarności. Nie każdy ma potencjał intelektualny do tego.

Prawnicy Medycyna - zamknięta kasta

Co przez to rozumiesz? Zdajesz dobrze maturę, studia w Polsce są bezpłatne, kończysz je i praca jest dosłownie wszędzie (piszę o medycynie). Ludzie, którzy po studiach nie pracują w tym zawodzie robią to z wyboru.

Raczej o zaradność, łączenie studiów z innymi zainteresowaniami, szukanie swojej niszy na rynku pracy.

Przykład jaki podałeś wyżej to raczej ekstremum geniuszy. Ale to ma swoją gradację.

Ludzi, którzy potrafią to, za co otrzymali dyplom i jeszcze mieszczą w głowie wiedzę jak zarządzać ludźmi czy założyć firmę bądź jak w naszym przypadku - połączyć rożne kompetencje nie jest znowu tak wielu.

To pewien poziom intelektualny, który naturalnie nie jest dostępny dla każdego.

Czy ktoś miał styczność z AHE w Łodzi?

Jest tam kierunek "Grafika 3D i game art". Co ciekawe można tam to studiować przez internet.

Jak kazda inna szkola tego typu, pewnie jest bezuzyteczna, a wszystko czego sie dowiesz tam, znajdziesz na Polycount.com :)

Czy ktoś miał styczność z AHE w Łodzi?

Jest tam kierunek "Grafika 3D i game art". Co ciekawe można tam to studiować przez internet.

Hey hey!

Przeglądałem forum i akurat natknąłem się na Twoją wypowiedź, a że jestem właśnie studentem AHE w Łodzi na kierunku Game Art i Grafika 3d to stwierdziłem, że odpowiem haha :D

Kierunek ten jest jeszcze dość nowy, jak aplikowałem na niego w 2016/17 to jeszcze nie zdołali zgromadzić wielu studentów. Poczekałem rok, otworzyli kierunek, zapisałem się i nie żałuję. W tym roku też zobaczyłem duzy napływ studentów właśnie na game art, więc widzę, że kierunek się rozwija.

Nauczycieli mają super, bardzo dużo nauczyłem się o concept arcie i story boardzie na pierwszym roku, teraz na drugim tworzymy grę, która na koniec ma być naszym dyplomem i coś co możemy pokazać w naszym portfolio. Są zajęcia z 3d, uczymy się jak pisać scenariusz do gry, jak zrobić dobry interface, będziemy się uczyś Unreala i cały czas robimy digital painting. Poza tym mamy typografię, malarstwo, rysunek, kompozycję. Studia są płatne, ale szkoła jest naprawdę spoko. Tak mówię z doświadczenia :)

Może po prostu pochwal się też pracami jakie na tych studiach wykonałeś do tej pory. Zawsze to jakaś mobilizacja będzie. Tutaj są głównie samoucy, tudzież studenci internetowi. Oni zawsze powiedzą że studia to strata pieniędzy i czasu. Że lepiej samemu.

Witam, mam pytanie, o egzamin na Digital Design w Krakowie, są jakieś konkretne wymagania co do portfolio? Nie jestem z Krakowa, i nie mogę się wybrać na konsultacje teraz :(

Odnosnie szkolen w Polsce moge polecic szkole DRIMAGINE. Slyszalem, ze sa nie najgorsi i nie ma tam przedmiotow tzw. "zapychaczy magisterialnych". 😉

pozdro

czaps

Edited by czaps

Cytat

Odnosnie szkolen w Polsce moge polecic szkole DRIMAGINE. Slyszalem, ze sa nie najgorsi i nie ma tam przedmiotow tzw. "zapychaczy magisterialnych". 😉

pozdro

Qrwa Dawid.... jebłem