Jump to content

Recommended Posts

To już moja ostateczna wersja. Moja pierwsza trawa miała nałożoną teksturę z mapowaniem planar. Niestety nie podobała mi się jej powtarzalność. Dlatego postanowiłem dać teksturę jako screen. Dzięki temu mam zróżnicowaną trawkę na całej powierzchni a dzięki displacementowi mam ją ostrą i mogę stosować mniejsze zdjęcia. Drugą rzeczą jaką się zająłem było pozbycie się pionowych źdźbeł poprzez podzielenie powierzchni na małe kawałki i dodanie modyfikatora noise. Na końcu pozbyłem się smootha z powierzchni aby bardziej były pochylone źdźbła. Oczywiście dużo siedziałem nad samą mapką displacement potem odpowiednim mapowaniem i odpowiednimi parametrami w vraydisplacementmod. Trochę zaszalałem na początku z dzieleniem siatki na mniejsze kawałki i przez to długo się renderowała trawka więc lepiej odpowiednio ją zmodyfikować. Finalny efekt widać na poniższym screenie.

rendgrass05demoho5.jpg

• Like 4

dziarsko Tores, dzieki za podzielenie się wiedzą :) +rep dla ciebie oczywiście

wlasnie, apropos trawy mam male pytanko. Jeżeli mamy do pokazania wielką powierzchnię ( kilka tys mkw ), to czy macie jakis system, żeby nie było widać łączenia tekstur ? :) pozdro

Ja to zwykle zalatwiam 2 zagniezdzonymi mixami. 4 rozne textury trawy, plus roznego rodzaju (a przedewszystkim wielkosci) noise'y ktory kontroluje mixowanie sie tego wszystkiego. Jak nie wystarcza mozna jeszcze jeden stopien glebiej zagniezdzic.

A zrobisz tutka step by step ? :) Bo ta trawa to kosmoooos :]

....wlasnie ma ktos moze linka do fajnego tutka na Hair and Fur;) szukam od kilku dni i ciezko cos dobrego znalesc, bylbym bardzo dzwieczny

Tores swietna trawka ! naprawde gratuluje :) Moglbys pokazac chociaz kawalek mapki displace , byloby to bardzo pomocne ! pozdro :)

mapka jest zrobiona w PS z noisa więc spokojnie możesz sobie sam taką zrobić

Co o tym myślicie? Jaka metoda nie piszę, bo wszyscy wiedzą:-)

dlugarzadka.jpg

trawagesta.jpgtrawaniska.jpg

Edit: Tu trochę bardziej poczochrana i z lepszym oświetleniem (HDRI + Vray Sun)

dzikahdri.jpg

Edited by Paul

Dla maxwella tez możnaby prosić o jakiś łatwy tutek :') ?

pozdrawiam

Witam. Taki mój teścik trawki sprzed dobrych paru miesięcy:

trawa0302.jpg

Sposób: najpier pare źdźbełek porobiłem ze zwykłych plane'ów, potem w advance painter zrobiłem kępke trawy składajacą się z około 50 - 70 źdźbełek, zgrupowałem i przepuściłem przez vray scatter z random rotate i scale. Fajny sposób :)

Pozdrawiam :)

EDIT:

Tu jeszcze raz tym samym sposobem taka 10-minutowa szybka scenka :) Kwiatuszki tylko bez tekstury i jakos obrów w kwiatkach mi nie wyszedł, ale to tylko kwestia jednego parametru do zmiany :)

domeknaskarpie01.jpg

Pozdrawiam :)

Ciastuch.

Na trawę tworzoną przez siatkę gorąco polecam ten link:

http://www.3dmentor.ru/free-models.html

a konkretniej link pod zdjęciem zatytułowany "Download free HQ Grass 1 scene".

Z tej scenki nauczyłem się bardzo wiele o tworzeniu trawy z siatki gdy już rozłożyłem ją na części pierwsze. Macie tutaj scenki dla Vraya i Mentala, a także wszystkie texy.

Ze swojej strony do rozkładania trawki polecam dodatek do Maxa:

http://www.itoosoft.com/forestpack.php

Wersja darmowa nie pozwala na rozkładanie obiektów po Z, a tylko po płaskiej powierzchni.

Gdyby wam któryś link nie działał dajcie znać wrzucę je razem z ewentualnymi tutami do Forest Packa.

Wszystko to wyżej sprowadza się do wymodelowania kilku źdźbeł trawy, oteksturowaniem ich i rozłożeniem przez proxy.