Jump to content
artursadlos

Poradnik Freelancera - co i jak

Recommended Posts

Hej, czy pracując na zlecenie dla firmy ze Stanów Zjednoczonych, jeśli mieszkam na stałe w Polsce, będę potrzebował jakiegoś zezwolenia?

Pytanie do osob zajmujacych sie wizualizacjami. Czy pobieracie dodatkowe oplaty za przekazanie praw autorskich do wykonanego projektu, jak to robia ponoc ilustratorzy, w zaleznosci od takich czynnikow jak, czy wiz beda tylko w necie, pojda do druku w magazynie branzowym, czy moze w tv, czy reklama na kraj, czy tez za granice?

Przyklad. Wykonanie wiz 2k, jesli pojdzie do druku w jakims magazynie branzowym, 1500, jak do tv, 2000, prawa do wykorzystania na rok. Jesli klent bedzie chcial wykorzystywac te wiz w kolejnym roku, kolejne oplaty.

Kazdy ogarniety artysta powinien tak postepowac bez wzgledu na galaz branzy. Ale pewnie bede rozne odpowiedzi zaleznie od wiedzy i swiadomosci.

jak robisz wizki to standardowo w cene wliczasz prawa autorskie majatkowe. prawa autorskie same masz caly czas no chyba ze zamierzasz je sprzedac wtedy juz nie ty jestes autorem danej wizki tylko ten co od ciebie je kupil. można by tez zrobic tak ze robisz umowe gdzie oddzielone jest wykonanie wizki-cana i prawa autorskie majatkowe -cena.

Czy przypadkiem prawa autorskie nie są niezbywalne? Wydaje mi się że można co najwyżej podpisać klauzulę o poufności, zakazie publikacji dzieła. Ale zrzec autorstwa się nie można. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Nie,nie mozna zbyc tego prawa. Przy osobnych umowach pojawia sie dwa rozne rozliczenia podstawy opodatkowania i pojawia sie problem przy kntroli a nawet zwyklym rozliczeniu.

- - - Połączono posty - - -

Drakul ale zakresu przekazania praw moga byc dziesiatki tysiecy kombinacji. To nie jest takie proste i warto ogarnac temat, by robic to. Ale juz niedlugo wrzuce material na ten temat.

można by tez zrobic tak ze robisz umowe gdzie oddzielone jest wykonanie wizki-cana i prawa autorskie majatkowe -cena.

Wlasnie o to mi chodzi. Cena moze byc jedna bez wyszczegolnienia skladowych. Tylko czy np pobieracie wyzsza cene za wiz, ktora wyladuje potem w tv niz np za wiz, ktora bedzie tylko na stronie internetowej.

Jak sądzicie, ile powinna kosztować wizualizacja loda?

Przy 10szt?

5x rożek 5x na patyku. :) że tak powiem.

Jakość ma być BDB, powinna przebić zdjęcie.

jak ma przebić zdjęcie to musi być droższa niż zdjęcie. Za zdjęcie kilka stówek by poszło od ujęcia.

Wizki, klient z USA.

Przykładowo, jest deal za 1000$, 5 ujęć. Rendery wyszły miodnie, klient zadowolony... jak to teraz rozliczyć aby było dobrze, i która opcja lepsza?

1. Klient przelewa PayPalem, potrącają złodziejską prowizję, a ja przelewam na konto bankowe (rachunek prywatny czy firmowy?). Jak to zrobić aby się nikt nie doczepił, że oszukuję system czy coś? Jakieś podatki od tego zapłacić, jakiś dokument, deklaracja dochodów z zagranicy (bo słyszałem kiedyś coś o takim czymś)?

2. Założyć międzynarodowy NIP i wystawiać najnormalniejsze w świecie faktury, rozliczać się z nich w zgodzie z prawem + rachunek firmowy z dolarach? I niech księgowy jakoś to wszystko wylicza?

Jest ktoś kto ogarnia dobrze temat i mógłby doradzić?

Pozdrawiam,

Janusz

Nie slyszalem o miedzynarodowym nipie faktury za granice wysylalem normalnie z polskim, chyba ze byla to Unia. Wtedy nipue.

Nie wiem jakie sa koszta przelewow bankowych ale jak bank dowala przewalutowanie to wychodzi podobnie co paypal + przewalutowanie. Prowizje wrzucasz w koszta majac firme.

Deklaracja przychodow z zagranicy - nigdy nie slyszalem, brzmi jak komunistyczna procedura ;)

Nie wiem natomiast czy w us nie bedziesz musial miec w8ban wypelnionego i byc zgloszony do ich rejestru inaczej dowalaja podatek 30% ktory musi odliczyc firma placaca komus poz us. Ale to dla osob fizycznych.

Jak masz rozliczenia z UE to NIP EU się przydaje bo piszesz fakturę bez VAT. W innym wypadku bez znaczenia.

Dobrze żebyś wypisał ten dokument co Olaf podał bo masz wtedy 10% podatku a nie 30.

Z PayPala nie przelejesz pieniędzy w walucie - PayPal przewalutowuje i zawsze przelewasz już w złotówkach na złotówkowe konto. Nie ma innej możliwości.

Jezeli nie planujesz oszukiwac fiskusa to konto nie ma wiekszego znaczenia, bo paypal od 2015 dzieli sie informacjami z US. Ale lepiej na firmowe, bo jak bedziesz przelewal na prywatne to w przyszlosci jak sie stanie cos zlego to bedzie na liscie do zajecia.

hej! Internet to też narzędzie pracy freelancera.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z internetem LTE u któregokolwiek z operatorów? Chodzi o internet w domu/pracy.

Czy działa to znośnie (minimum dla mnie to down >5Mb/s Upload > 1Mpp/s) ? Ping mniej istotny (nie gram).

Jakiego operatora polecacie? Moja lokalizacja to centrum miasta (stacji BTS jest dookoła sporo).

Wolałbym wiedzieć zanim zwiążę się na 2 lata umową. W internecie - skrajne opinie, ale z 2 strony to byłoby trochę bez sensu gdyby mieli oferować internet- czkawkę, bo klient już nie wróci a i podzieli się shit-storemem w internecie.

Potrzebuję wiarygodnej opinii z pierwszej ręki, a komu ufać jak nie kolegom z forum... :'D

Z urządzań jakie są dostępne:

- Plus: Router z zewnętrzną anteną (podobno najlepszy sygnał co ma przełożenie na lepsze działanie).

- T-mobile: urządzeniem dostępowym jest 8-calowy tablet Huaweii. Zatem można go również brać z sobą poza dom i korzystać z neta gdzie się chce.

- Play - router z modemem wpiętym jako dongle usb (w razie potrzeby, można zabrać ze sobą w teren sam dongle USB).

Yo, ja od października siedzę na LTE Orange bez limitu, w centrum Krakowa wyciągam ok 20Mb/s symetrycznie.

Dzielę sobie to czymś takim http://allegro.pl/zestaw-lte-d-link-router-wifi-modem-3g-4g-e3372-i5784379038.html

i muszę przyznać że aż zdziwiony byłem jak to dobrze działa. Wcześniej dzieliłem sobie jakimś gówienkiem Samsunga (GT-B3800) wieszało się to już przy dwóch userach a na tym dlinku jedyne problemy to te od Orange.

Ja jade tylko na mobilnym od pol roku - na prepaidach, wychodzi mi taniej niz abonament. Teraz jest promocja wiec w ogole sie oplaca - kazdy starter nju za 5pln ma 2gb bonus, co starcza mi na okolo 4dni wiec wychodzi 10pln tygodniowo. Mam juz zuzytych starterow kilkadziesiat.

Ale samo lte zalezy od miejsca w ktorym jestes i modemu dlatego nie ma jednej odpowiedzi.

No i lte ma wysokie pingi i slabo sobie radzi z multipakietami wiec gry i skomplikowane rzeczy slabo pojda, strumieniowe video bedzie pewnie ok ale jak na drugim ekranie bedziesz otwieral strone z duza iloscia komponentow to cos zacznie czkac.

- - - Połączono posty - - -

Konkluzja moja bylaby taka: sprobuj na prepaidzie zobaczyc jak to dziala

emptyman, Olaf, dzięki :)

niestety nie mam sprzętu, aby zrobić taki test.

Jakieś pół roku temu miałem na kilka dni modem typu USB-dongle z Plusa działało to naprawdę dobrze, ale nie wiem czy nie była to karta SIM "specjalnego przeznaczenia"... ;) Dostałem zestaw na weekend żeby po-testować. Działało minimalnie gorzej do Neostrady 10mb/s.

Telefon z lte da Tobie podobne osiagi mysle, a przynajmniej symulacje tego jak niezawodne moze byc dzialanie. Zgodze sie za na probe karty smigaja zawsze rewelacyjnie co sie konczy po podpisaniu umowy. Przypadek pewnie :)

Niemniej jak dzialala, to znaczy ze zasieg masz odpowiedni.

Ja przez pół roku używałem Playa unlimited + noce czy jakoś tak, generalnie bardzo dobrze działało a sciągałem kilakaset GB miesięcznie tylko głównie po nocach, wysyłanie miałem blisko 10mbit więc rakeita :) i nawet jak za dużo sciągałem w dzień to wysyłania nie przycinianali więc bez większych problemów mogłęm klientom przepchnąć dużą aniamcję w kilka minut.

Ja mam internet w Plusie, ale mam coś takiego jak LTE bez limitu, więc jeżeli mieszkasz w zasięgu LTE to od siebie polecę. Mogą co prawda ukrócić ten limit jak się będzie naprawdę przesadzało, no ale ja co miesiąc pobieram około 200-300GB (rekord chyba 450), i nic. Wysyłanie tez masakra, film na YouTube co ważył prawie 1GB wysłało mi w może 5-6 minut. Nie wiem jak Oni to robią, bo jako router używam na dodatek jeszcze tabletu.

Jako ciekawostka... co prawda to eldorado skończyło się po przedłużeniu umowy i teraz w telefonie mam "tylko" 4GB miesięcznie, ale wcześniej... wcześniej to właśnie telefonu używałem jako router bo nie wiedzieć dlaczego miałem bez limitu (jak przedłużałem umowę, to mówiłem nawet, ze chcę Internet na poprzednich warunkach, i później jak się Im skarżyłem to nie chcieli wierzyć, ze miesięcznie ciągnąłem po 150-200GB danych bez dodatkowych opłat, i że to dziwne :-) ). Teraz wszystko się odwróciło, ale finalnie polecam Plusa. Wszystko śmiga jak ta lala, a i nie jest jakoś super drogo :-)

Pozdrawiam,

Janusz

Dzięki jesteście pomocni bardziej niż całe internety ;D

Zdam relację jak podpiszę umowę dla potomności.

Nie wiem, czy to odpowiedni wątek, ale mam pytanie odnośnie Unity Asset Store.

Czy jest tutaj ktoś sprzedający tam, kto mógłby powiedzieć jak wygląda sprawa opodatkowania zysków?

Będę wdzięczny za konkretne informacje.

W internecie można znaleźć dużo różnych interpretacji przepisów i spekulacji co do tego czy trzeba mieć DG itd.