Jump to content
artursadlos

Poradnik Freelancera - co i jak

Recommended Posts

olaf, gdyby te "grube laski" krzyczały, że trzeba Twojej córce wybić z głowy siłownię, bo na basenie woda bardziej wypiera i kilogramy spadają jak kasztany, też byś posta napisał :P

polka dot

Co ja poradzę że dla mnie ostatni rok w CC to 1 krok w przód i 5 w tył? (camera-raw przestał obsługiwać pliki 32-bit oraz w Type-kit ograniczono liczbę fontów do 100). Wszelkie dodane rzeczy sprawiły że nie ma różnicy. Zatem czekam na Affinity i będę kilka tysi do przodu co rok. Nie mam nic przeciwko abonamentowi - jest po prostu jak na pl warunki za drogi.

Nastawienie było dobre, tyle, że bułki ludzie jeść muszą, a grafik jest zawsze gdzieś na końcu potrzeb.

Znam parę osób z różnych miast i żaden z nich nie tryska optymizmem.

robić to samo, co za małą kasę i oczekiwać, że się nagle zacznie zarabiać więcej, to głupota. gdzieś na końcu łańcucha jest właśnie ten grafik, którego rozczarował fakt, że ludzie bułki jeść muszą. inni ruszyli ze skrzyżowania i mają się lepiej, bo zamiast narzekać na system, sami wzięli się do roboty. btw, ciężka praca nie istnieje - istnieje tylko praca ze sobą, ziom. wiele osób tutaj chciałaby Ci pomóc, ale masz naprawdę kiepskie podejście. współczuję Ci, jeśli masz jakąś trudną sytuację i przez to łapiesz każdą możliwą robotę, ale jeśli nie, to może faktycznie zmień znajomych, zacznij rezonować z ludźmi, którzy jednak mają trochę optymizmu (może być trudno na początku) i wal do przodu bracie. może szukaj klientów, którzy jednak odróżnią projekt "sensowny od kupy" (uważaj - są wymagający). pozdro

polka dot

Częściowo masz rację. Wbrew pozorom nie mam się tak źle. Lubię to co robię, ale 2 raz bym nie wszedł w tę branżę - za niskie w niej stawki i za dużo chętnych do pracy + zero regulacji nad tym zawodem (każdy może to robić, ba nawet nie potrzebuje wydać złotówki na soft jeśli chce). Może Affinity w końcu wypuści odpowiednik InDesign a ZUS będzie proporcjonalny do zysku (czy tam przychodu) - może część grafików umrze z głodu ;) lub zmieni zawód - może będzie lepiej. Może branża wykluje jakieś standardy cenowe. Twoje rady biorę sobie do serca :)

"robić to samo, co za małą kasę i oczekiwać, że się nagle zacznie zarabiać więcej, to głupota."

Zazwyczaj jak wyceniam coś to reakcja " rany, czemu tak drogo" ? :|

Masz jakieś na to remedium jeśli klient liczy złotówki ? W jaki sposób znaleźć dobrego klienta ?

W jaki sposób znaleźć dobrego klienta ?

Może zacznij od widoczności w sieci? Wpisując silverfox3d nie wyskakuje nic prócz devianta, na którym zresztą nie masz żadnej pracy.

Masz jakieś na to remedium jeśli klient liczy złotówki?

Kazdy klient liczy złotówki, chyba ze jest z polecenia - wtedy zna mniej wiecej Twoje stawki, a nawet jest gotow podać Tobie maksymalny budżet, liczy po prostu na udana współpracę.

W jaki sposób znaleźć dobrego klienta?

Najczęściej musisz byc polecony przez kogoś, komu sie z Toba bardzo dobrze pracowało i był pod wrażeniem. Nastawienie Twoich marudzących znajomych jest tego przeciwieństwem. Często musisz dać takiemu klientowi 2x więcej niż oczekiwał bez marudzenia. To najtańsza inwestycja w swoją firmę - przy założeniu, ze masz więcej czasu niż pieniędzy. Dawanie 2x wiecej niz ludzie oczekuja wiaze sie z "zajeb." ciezka praca. Zadaj sobie pytanie czy chcesz w siebie tyle inwestowac ;)

Może Affinity w końcu wypuści odpowiednik InDesign

Chyba w lutym proszę pana - Affinity Publisher.

Hej,

Czy jak klient poprosi o model do druku, np. takiego Batmana, martwi mnie sprawa licencji? Czy w ogóle mnie to nie interesuje i mogę bez obaw go zrobić?

musisz sprawdzić definicję 'wprowadzania do obrotu'. Jeżeli wykonanie na zlecenie X nie jest wprowadzaniem do obrotu to - o ile dobrze pamiętam, to nie jest - nie masz problemów.

W każdej jednak sytuacji możesz poprosić o potwierdzenie pisemne, na wypadek rozstrzygania praw sadownie, że zlecający oświadcza, że nabył licencję na model z uprawnionego źródła oraz posiada prawa do wprowadzania dzieła do obrotu. Większe firmy produkcyjne proszą o przedstawienie licencji i ew. potwierdzają oryginalność znaków handlowych lub wizerunków. Niemniej potwierdzenie pisemne klienta powinno wystarczyć Tobie do argumentowania, że zachowałeś należytą staranność.

polka dot"robić to samo, co za małą kasę i oczekiwać, że się nagle zacznie zarabiać więcej, to głupota."Zazwyczaj jak wyceniam coś to reakcja " rany, czemu tak drogo" ? :|Masz jakieś na to remedium jeśli klient liczy złotówki ? W jaki sposób znaleźć dobrego klienta ?
Pytania nie do mnie, ale bardzo polecam Tobie i wszystkim zainteresowanym tematem posłuchać kogoś kto ma (swoje) odpowiedzi:https://www.thefutur.com/https://www.youtube.com/user/TheSkoolRocks/featured Nawet jeśli to trochę bajki w naszych realiach, koleś prowadzi z sukcesem swoją firmę motion designową 20+ lat i samo posłuchanie tego co mówi i jak mówi podnosi skilla w pertraktacjach z klientami, wycenach, itd.

Witam,

Taka sytuacja: Klient z Hiszpanii chce mi zlecić wykonanie kilku wizek. Na ten czas (3 miesiące) chce mnie zatrudnić u siebie w firmie (umowa o pracę). Pytanie: jak wygląda kwestia płacenia podatków? Wyczytałem w necie, że powinienem płacić podatki tam gdzie mieszkam (czyli w Polsce). On twierdzi, że będzie je opłacał za mnie w Hiszpanii. Czy ktoś mógłby wyjaśnić jak to jest w rzeczywistości? Dodam, ze nie mam działalności gospodarczej ale mam inne źródła dochodu w Polsce.

Musisz poszukać. On faktycznie będzie płacił za Ciebie w Hiszp. Tu mogę się mylić, bo coś mogło się zmienić ale jeżeli masz rezydencję podatkową w PL, to będziesz musiał jakieś tam papiery przesłać, oni zwrócą Tobie podatek, a Ty zapłacisz go w Polsce wg. polskich stawek.

Musisz poszukać. On faktycznie będzie płacił za Ciebie w Hiszp. Tu mogę się mylić, bo coś mogło się zmienić ale jeżeli masz rezydencję podatkową w PL, to będziesz musiał jakieś tam papiery przesłać, oni zwrócą Tobie podatek, a Ty zapłacisz go w Polsce wg. polskich stawek.

Dzięki Olaf.

Poszukaj w wątkach na rożnych forach "zwrot podatku z UK", bo tam najczęściej będzie opisana procedura, tylko zmieni się państwo i urząd. Tylko szukaj najaktualniejszych danych, bo przepisy lubią się zmieniać ;)

Aha i Polska i Hiszpania musi mieć umowe o unikaniu podw. opodatkowania - inaczej płacisz tu i tam. Warto sprawdzić.

W odpowiedzi na pytania o kredyt na firmę. Jeśli nie chcesz pożyczać dużo pieniędzy na kredyt to skorzystaj z drobnej pożyczki na przykład takiej jak ta Aasa z ofertą dla biznesu. Możesz także sprzęt wziąć na leasing. Spłacasz pomału i tyle. Trzeba w coś i tak zainwestować żeby rozwijać biznes inaczej się nie da.

Cześć, mam do Was pytanie dotyczące bycia freelancerem. Od jakiegoś czasu pracuje na pełen etat w firmie AAA i chciałbym dodatkowo w wolnych chwilach dorobić na zleceniach. Moja specjalizacja to environment/props artist. Znacie może jakieś firmy do, którzych mogłbym uderzyć? Będe wdzięczny za info.

Hej, czy ma ktoś może szablony angielskich licencji z przekazaniem praw autorskich za model 3d?

Szukałem i takiej konkretnie dla modeli 3d nie znalazłem :/

Łatwiej chyba tak to rozwiązać niż umową zleceniem, w której wymagany jest chyba podpis, nawet z zagranicą?

Licencje są takie same, bo to generalna forma prawna. Znajdź pismo udzielające licencji i wpisz tam czego dotyczy i powinno być dobrze.

Czyli mógłbym np wzorowac się na licencjach z asset strów?

Czy myślisz że to dobra forma współpracy z zagranicą?

tak, ja bazowałem na licencjach wiele lat. Wielu moich klientów także tak właśnie kupuje od artystów i developerów prawa.

Pamiętaj, by miało to odpowiednie zapisy - wyłączna/niewyłaczona (exclusive/non-exclusive) oraz z - lub bez - praw do sublicencjonowania/wynajmowania (rights to sub-license or rights to lease).

Pamiętaj jednakże, że nie dochodzi wtedy do przeniesienia praw więc koszty uzyskania przychodu są niższe (chyba 20% albo zero, nie pamiętam).

Wydawało mi się że można udzielić licencji z przekazaniem praw autorskich, uzyskując w ten sposób 50% kosztów.

Jestem w błędzie?

Licencja przenosi fragment praw. Przekazanie praw, to przekazanie praw (i ta osoba może udzielać licencji innym).

Jeżeli przenosisz prawa, to nie możesz już udzielić licencji, bo prawa nie należą do Ciebie.

Ok rozumiem. Dzięki Olaf za jak zwykle pomocne odpowiedzi!