Jump to content
Sargoth

[Modelowanie] zasłony przy użyciu "cloth" [3dsmax]

Recommended Posts

Edit: Widze, ze obrazki gdzies sie zapodzialy wiec tutorial mozna rowniez znalesc tutaj:

Making of curtains in 3ds Max

Czolem! W zwiazku z pytaniami dotyczacymi sposobu w jaki zrobilem zaslony postanowilem przedstawic tego prosciutkiego tutoriala. Koncepcja i sposob jest generalnie taki sam jak w tutorialu mkk3a (zreszta chyba nawet ktos pytal czy da sie clothem)ale zamiast reactora uzylem cloth'a.

1. Stworz plane. Wielkosc oraz ilosc segmentow zalezy od potrzeb. Nastepnie utworz torusy i umiesc je jak na obrazku.

tut01_plane.jpg

2. Zaznacz plane i z listy modyfikatorow dodaj cloth.

tut02_clothmodifier.jpg

3. W modyfikatorze cloth kliknij "object properities". W nowym okienku zaznacz plane, wybierz cloth oraz default preset.

tut03_obj_prop.jpg

tut04_cloth_default.jpg

4. Nastepnie zaznacz torus i rowniez dodaj modyfikator cloth. W "object properities" wybierz "inactive". Dla kazdego torusa dodaj osobny modyfikator cloth.

tut06_torus_inactive.jpg

5. Teraz

-zaznacz plane

-w submenu cloth'a wybierz "group"

-zaznacz vertexy w poblizu torusa (3 w moim przpadku)

-kliknij "make group" i nazwij ja jakos

-zaznacz utworzona grupe, kliknij "node" a nastepnie na torus.

tut07_groups.jpg

powinno to wygladac tak:

tut08_aftergroups.jpg

zrob tak osobno dla kazdego torusa

6. Kliknij autokey i przesun suwak na 40 klatke. Poprzesuwaj torusy jak na obrazku. Wylacz autokey.

tut09_animation.jpg

7. Zaznacz plane, kliknij "simulate" i.. modl sie. :P

tut10_simulate.jpg

8. Gotowe zaslony.

tut11_finish.jpg

Mam nadzieje ze sie komus przyda.

Edited by Sargoth
  • Like 11
  • Confused 5

ja bym jeszcze w clotch w plane w zakładce simulation parameters dał self collision

Ps. Dzięki za metodę. Pozdrawiam

Witam. Ja mam taki oto problem z renderem zasłony. po zrenderowaniu pierwszej klatki wyskakuje mi :error allocating mesh. reduce the face count to render this scene. Poradźcie coś na to.

ps.nie tylko zasłona, ale wszystko co robię z cloth-em

Spoko tutek, wfekt wyszedl bez rpbolemu :)

Co do bładu który ktoś tam napisał z jakimś errorem, to też miałem, ale wystarczyło d orenderowania właczyc metal ray :D

Guest szysia565

Ech... Zrobiłem to 3 razy i ani razu nie wyszło ;/ Coś widocznie robię nie tak... Ale brzmi mądrze xD

Mi coś nie wychodzi, zamiast robić takie falowane jak na tutku, to robi mi tylko falowane u góry, tak jakbym przez editable poly sam ustawiał sobie, ściany proste, góra krzywa ;/

Guest Gosc

modyfikator cloth ma humory zwiazane ze skala obiektu, bardzo wazne jest ustalenie skali i ustawienie gramatury materialu,

poza tym tak patrze to w tym tutku jest blad, bez sensu dodaje sie oddzielne modyfikatory do obreczy, duzo prosciej i elegancko jest wejsc w modyfikator cloth kurtyny utworzyc po 1 grupie dla kazdej obreczy i w obrebie kazdej obreczy zaznaczyc odpowiednie vertexy - wtedy powinno zadzialac bezproblemowo i szybciej

a ja mam inne pytanie. Nauczyciel kazał nam uzywac wersji 3Ds Maxa 6 i jak wiadomo? w tej wersjie ma opcji "Cloth" ( tzn przeszukalem calego i nie znalazlem ) a chce zrobic kołdre która lezy w miare realitycznie jak to zrobic?