Skocz do zawartości

jaki monitor kupić


animator

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hej słonka, coś mi się spsuło w starym crt i muszę na "teraz" mieć nowy monitor, dlatego wdzięczny byłbym za radę. Potrzebny do grafiki tylko, z resztą, jak widać w podpisie :D

http://www.ceneo.pl/704970

http://www.ceneo.pl/1446316 (na tego jestem najbardziej nastawiony :D)

http://www.ceneo.pl/295525

 

Nie rozumiem różnic między nimi, a kasy nigdy za wiele :D więc jakby ktoś potrafił wyjaśnić mi dlaczego ten w środku to najlepszy wybór do 1900, to byłoby miło (nie musiałbym już za dużo myśleć). Próbowałem poczytać o monitorach, ale niewiele widzę teraz. Dzięki za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc proste pytanie na początek, czy będziesz robił coś z przeznaczeniem do druku w większych nakładach i do 'poważniejszych' publikacji, czy raczej tylko do obejrzenia w wersji elektronicznej? Jeśli to drugie, to moim zdaniem nie ma się co pchać w koszty i matrycę PVA. Za znacznie mniejsze pieniądze kupisz na matrycy TFT, a aż tak znaczącej różnicy w obrazie w wielu przypadkach nie będzie.

Monitor z ostatniego linku, to mimo, że Eizo, jest na TFT i tutaj też bym odpuścił, 1 ze względu na cenę, a 2 na czas reakcji matrycy. 20ms i TFT za prawie 1400zł? Lepiej kupić coś z szybszą matrycą i będziesz miał monitor, na którym od czasu do czasu będziesz mógł mimo wszystko spokojnie zagrać, albo obejrzeć film.

 

Pozdr

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie wprost, najtańszy monitor do profesjonalnej obróbki grafiki to NEC Spectraview 1990 19' za 3250zł, niewiele droższy jest Eizo ColorEdge CE210WKza 3500zł. Taniej polecam zawsze NEC1990 sxi 19' za 1600zł (powiedzmy pół-pro).

Ja jestem innego zdania niż Touch. Mam 1990sxi na s-ips a obok stoi gateway 24' na s-pva (niby gateway blee ale wszystko jest ok narazie, żadna kaszana) i wygląda to tak że s-pva szybciej wpada w czerń i widać mniej detali (plus drobne przekłamania kolorystyczne które widać tylko przy bezpośrednim porównaniu). Nie wierzę jak mi ktoś mówi że do oglądania grafy na monitorze nie ma co się pchać w pva, moim zdaniem to minimum.

Jeśli ten eizo na który sie napaliłeś to ten o którym kilka osób na forum już mówiło to bierz, myślę że będzie nieźle. Czas reakcji musisz sprawdzić sam bo każdy to inaczej odbiera, ja mam monitor s-ips z czasem reakcji chyba 20ms i nie widzę tego w grach i filmach. Jeśli może być mniejszy niż 22' to bierz 1990sxi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem cały wątek i znalazłem jedną wzmiankę o kątach. Nie wiem jak to się ma na dzień dzisiejszy, ale jakiś rok temu kupiłem monitor LG (L1752TQ) i wystarczy, że kiwnę głową a zmieniają mi się kolory jakbym patrzył na animację z płatków śniadaniowych. Może takie były czasy, może taki monitor, a jak to wygląda teraz?

 

Poza tym, na jakie parametry i ich wartości warto jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie monitora ? (do grafiki oczywiście). Z tego co wynika z duskusji to matryca najlepiej s-ips (lub s-pva). No i powiedzmy, że tyle narazie wiem, za co jestem wdzięczny :) (o przyszłych pokoleniach nie wspominam... bo im pewnie będzie się wyświetlał obraz w powietrzu ;))

Edytowane przez torm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem sobie FlexScan S1921 19" kąty świetne, kolory też, cena przyjemna 1300 :D niby odświeżanie wolne, ale nie zauważyłem :)

 

A jaka jest częstotliwość odświeżania?

(Odświeżanie jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rebirth

Witam.

Mam iiyame 19" format 4:3 rozdziałka 1280x1024 świetne kolory, jasność, kąty itp.

mam też lapka z panoramą 16:10 rozdziałka 1280x800. Myślę że do grafiki 3d tylko format 4:3, panorama raczej się nie nadaje, takie moje doświadczenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też lapka z panoramą 16:10 rozdziałka 1280x800. Myślę że do grafiki 3d tylko format 4:3, panorama raczej się nie nadaje, takie moje doświadczenie.

 

e? a skad takie wnioski?

 

a ja mam takie pytanie od drugiej strony.

Mianowicie siedze sobie juz od dluzszego czasu na Dell 2408, i bardzo sobie chwale.

http://www.dell.com/content/products/productdetails.aspx/monitor_2408wfp?c=us&l=en&s=dfo

Zastanawiam sie jak ten monitor plasuje sie w waszych rozwazaniach "ktore zloto bardziej swieci"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie dlatego ze panorama ma mniejsza rozdzielczosc w pionie, w tym konkretym porownaniu :)

 

...ale wez postaw obok siebie takie same 2 monitory, ktore maja taka sama rozdzielczosc w pionie, ale panorama z oczywistych wzgledow ma wiecej pikseli w poziomie, wtedy nie powiesz ze 4:3 jest lepsze, oczywiscie przy takim porownaniu panorama mailaby pewnie troceh wiece cali, no ale.... ....trudno, co robic? :)

 

osobiscie uwazam ze panorama jest lepsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest częstotliwość odświeżania?

(Odświeżanie jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego :))

20 ms (model 1931 ma to poprawione do 8 ms) ale nie czuje tego ani w grach ani przy filmach :) Jedynie tekstu na stronie, przy bardzo szybkim przewijaniu nie da się przeczytać :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę sięz Johny'm - przesiadłem się niedawno z crt'ka 19" (4:3) na lcd 21" (16:10) i przyznam szczerze, że na 4:3 nie planuję juz nigdy wracać. W porównaniu wysokości obu typów monitorów (a przy powyższych wartości są bardzo zbliżone) to wszystko przemawia za szerszym obszarem roboczym (lepiej widzeć np całego lay'a/arta w szopie niż być zmuszonym do przewijania suwaczkami co chwilę prawo/lewo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rebirth

a co z przeglądaniem zdjęć na panoramie ? (te boczne czarne paski), podobnie z pracą w maxie widok z viewportu odbiega od obrazu renderowanego (oczywiście jeśli render jest w proporcjach 4:3) ? Nadal jetsem zdania że ja zostanę przy formacie 4:3 do momentu aż 16:10 nie stanię się standardem jak w Tv albo grach.

 

PS.: Oczywiście wyrażam tylko swoją opinię i może zbyt duże przyzwyczajenie do formatu 4:3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z przeglądaniem zdjęć na panoramie ? (te boczne czarne paski), podobnie z pracą w maxie widok z viewportu odbiega od obrazu renderowanego (oczywiście jeśli render jest w proporcjach 4:3)

 

chyba jestes straaaasznie przyzwyczajony do tego 4:3. W Maxie jest Show safe frame, czarne paski po boku zdiec? no daj spokoj, rownie dobrze mozna odbic pileczke ze przy ogladaniu filmow masz wiecej paskow na gorze i dole przy 4:3.

W sumie troche nie rozumiem o co ta dyskusja. Jak lubisz 4:3 siedz na 4:3, ludzie lubiacy panoramy beda siedziec na panoramach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wybrałem nowy monitor...

ktoś mi poradził aby koniecznie na matrycy "pva" kupić, więc tak zrobiłem... nie wiem jeszcze jak obrazek wygląda... (jutro odbieram)

ale przy okazji porównywania monitorów znalazłem fajną stronkę...:

 

http://mva.pl/

 

jak tylko przetestuję nowy monitor, dam znać...

do tej pory pracowałem na 15,4" monitorze LCD laptopa, więc wszystko oprócz wyświetlacza w telefonie wyda się bajeczne... ale zależy mi też na poprawnym wyświetlaniu gradientów... więc zdam relację.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności