Jump to content

Prawa autorskie - pytanie.


Recommended Posts

Hej witam wszystkich .

 

Bardzo był bym wdzięczny za informacje prawne dotyczące wykorzystania elementów "pop kultury" i nie tylko we własnych pracach.

 1. Jak sie sprawa ma z umieszczeniem na swoim obrazku elementów takich jak płyty cd (z oryginalnymi okładkami) książek, istniejących obrazów lub plakatów.
  Podam tutaj przykład - oglądając "The mist " na samym początku można zauważyć iż główny bohater maluje plakaty znanych filmów.
   
 2. Postaci i przedmiotów ściśle związanych z określonymi filmami/książkami, elementy które maja na celu budowanie klimatu i umiejscowienie widza w określonym miejscu i czasie lub maja nasuwać jakieś skojarzenia. np. r2d2 lub Robbo.
   
 3. Oryginalnych nazw firmowych np. Sony . chodzi o dokładna identyfikacje przedmiotów.
   
   

Dodam jeszcze iż cel jest zupełnie nie komercyjny - jednak chciał bym wiedzieć jak to sie ma również w przypadku celów komercyjnych.

 

 

Pozdrawiam

Edited by barton_fink
Link to post
Share on other sites

generalnie kazde "cos", ktore w rozumieniu prawa jest utworem, jest chronione prawem autorskim, a jesli tak to za kazde wykorzystanie utworu musisz prosic o zgode autora - najczesciej jest to zgoda w postaci banknotow :D:D:D

 

pzdrw

Link to post
Share on other sites

No i nie do końca się zgodzę, bo zarówno w polskim prawie jak i prawie międzynarodowym funkcjonuje coś takiego jak prawo do cytatu. Inna sprawa jak się to ma do znaków firmowych i utworów wtórnych budowanych na cudzych konceptach (jak na przykład wspomniany R2D2). Tutaj tylko prawnik będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie.

Poczytałem trochę o tym cytowaniu i jestem na 90 % pewny iż wykorzystanie w rozsądny sposób pewnych elementów (charakterystyczne przedmioty lub postacie) jest dozwolone w rozsądnych granicach. W szczególności gdy jest to pracka niekomercyjna. Schody zaczynają się gdy chcemy na tym bić kapuchę. Swoją drogą ciekaw jestem jak się to ma do malowania takich obiektów jak np. wieża Eiffla - w końcu ktoś na pewno posiada prawa autorskie projektu a jest to przecież obiekt nagminnie malowany i sprzedawany na obrazach czy zdjęciach.

Zawitałem na forum prawników – zobaczymy co mi tam odpowiedzą. Generalnie jest to bardzo śliski grunt – nie chciał bym być posadzony o kradzież czyichś prac – z drugiej strony jeśli chce się zrobić nawiązania do pewnych ikon to ciężko to zrobić bez ich udziału.

Bardzo chętnie poczytam jeśli ktoś jeszcze ma jakieś informacje / opinie na ten temat.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy