Jump to content
claude

Model 3d: Rekonstrukcja gotyckiego kościoła

Recommended Posts

Ostatnio mam taką fuchę, jak zrobię dobrze to może być więcej.

Generalnie robię rekonstrukcję kościoła gotyckiego. Zdjęcia nie zawsze są dobre. Wczoraj w nocy zacząłem okno z maswerkiem. Powiem jaki wymyśliłem sposób na te dziwaczne kształty.

1. Rysuję dużo kółkek, atach'uje je do spline a później, boolean wewnątrz spline i robię union. Tworzą się tak w prosty sposób kształty dziór w oknie.

2. drugim problemem jest stworzenie tych wszystkich profilowań wokół otworów. Po pierwsze że trudno odczytać ze zdjęcia jak one wyglądają, po drugie jak z wcześniej stworzonego splyne zrobiłem, za pomocą sweep wałęk na jego rogach są takie ostre kształty. Często powodem tego jest nie poprawiony splyne po booleanie, gdzie jest koło siebie kilka vertex'ów bardzo blisko. Czy nie ma jakiegoś sposobu na robienie takich rzeczy z automatu.

Może ktoś ma już patenty na modelowanie takich rzeczy. Ja przez dłuższy czas mało modelowałem i teraz muszę sobie trochę rzeczy poprzypominać.

oknosi5.jpg

oknoplymouthua2.jpg

Edited by claude

No to wyprzedziłeś mnie z tematem koscioła gotyckiego, zamierzałem na dniach wystartować z tym tematem na forum :( Już kiedyś modelowałem cegłę ościeznicową w maswerkach i z tego co pamietam jest to żmudna "ręczna" praca... Jest jeszcze jeden sposób: ZBrush :)

No to wyprzedziłeś mnie z tematem koscioła gotyckiego, zamierzałem na dniach wystartować z tym tematem na forum :( Już kiedyś modelowałem cegłę ościeznicową w maswerkach i z tego co pamietam jest to żmudna "ręczna" praca... Jest jeszcze jeden sposób: ZBrush :)

Zbrush - nie wydaje mi się aby się przydał przytakich projektach, bardziej mnie martwi ze słabo widzę na zdjęciach jak te profile wyglądają, a znajomość gotyku to tyle o ile

Jak pamiętam, samo wymodelowanie profili nie jest trudne (tylko pracochłonne), za to mapowanie łuków (cehła) to już inny temat ;) Pokaż referki (może byc na priv'a jak jest tego dużo), bedzie mozna ocenić trudnośc projektu.

wygląda jkbys miał niezweldowane wierzchołki splajnów i te profile robia se tak ze kazdy spline robi tak jakby oddzielny profi i sie nakładaja

pozdrawiam!

Referki mam takiej jakości, jak się przyglądam to widzę coraz więcej szczegółów. Zaraz zabieram się do roboty. Poproszę mojego zleceniodawce o lepsze zdjęcia części kościoła, które się zachowały.

Wierzchołki weldowałem. Problem w tym ze najlepiej każdego spline samemu przekształcić, skasować niepotrzebne wierzchołki, lub gdy linie spotykają się pod dużym kontem.

Pozdrawiam

referkaaz8.jpg

a tu ostatni render

okno2oo1.jpg

Jeszcze troche ci brakuje, ale podobieństwo jest. Wszystko zalezy od inwestora, czy takie uproszczenia zaakceptuje. Jaki to kościół? Powodzenia.

masakrator powrocil

moge spytac czemu jest takie uwypuklenie w polowie bryly u Ciebie (chodzi o zewnatrzna otoczke) :) z tego co widze na zdjeciu tego nie ma (mozliwe ze juz niedowidze bo jest pozno)

pzdr

masakrator powrocil

moge spytac czemu jest takie uwypuklenie w polowie bryly u Ciebie (chodzi o zewnatrzna otoczke) :) z tego co widze na zdjeciu tego nie ma (mozliwe ze juz niedowidze bo jest pozno)

pzdr

Zrobiłem coś takiego ponieważ zazwyczaj okna mają takie ościeża, są osadzoe głębiej w ściane a ta rama łączy je z murami. Trudno mi się zdecydować który wałek jak ma iść. Będę musiał to przeanalizować, może dostane lepsze zdjęcia.

Polecam udanie sie do biblioteki -tam jest masa ksiazek o gotyku, stylach architektoniczntch (np. ksiazka pana Kocha- narysowane sa tam detale i zblizenia i dokładnie opisane). W necie mało znajdziesz :)

Polecam udanie sie do biblioteki -tam jest masa ksiazek o gotyku, stylach architektoniczntch (np. ksiazka pana Kocha- narysowane sa tam detale i zblizenia i dokładnie opisane). W necie mało znajdziesz :)

Też o tym myślałem ale lenistwo zabija te pomysły. Mam jeszcze nadzieje że mój zleceniodawca mi coś prześle.

A tu moje zmagania z interpretacją profilowań ościerzy.

profil.jpg

To jakiś kościół w UK.

Niestety na razie mam kiepskie zdjęcia, nawet tego co pozostało dzisiaj.

charlesoldnewao7.jpg

Te otworki w oknach (te kwiatuszki) częściowo trochę nieregularnie wyszły.

Dziwnie wygląda półokrągły dach tuż nad szpiczastym oknem, ale pewnie taka architektura w Uk.

Całość bardzo ładna.

Ale ta arkade na dole nie moze Ci tak zakrywac okna..

Masz maswerki w załaczniku

I nie rób takiego sklepienia, bo w kosciołach gotyckich było sklepienie krzyzowe i krzyzowo-zebrowe

Ania - miałem takie zdjęcie brzydkie, siedziałem i poprawiałem, teraz dostałem trochę lepsze, właściwie mogłem od razu robić bardziej regularne te "kwiatki" choć na fotce wyglądało to troszkę inaczej

jeśli chodzi o sklepienie to już taka architektura, pewnie przebudowywana (znając życie)

Plug - arkada tak jest ustawiona na archiwalnym zdjęciu, więc tak zostawię

dzięki za maswerk - masz może tego więcej, gdzie to znaleźć, a sklepienie takie było jeszcze przed drugą wojną światową - pewnie w baroku przebudowali

Pozdrawiam

Ale się namachałem przy tym kościele, czas pójść na impreze...

tymczasem nowy render:

church6864399yj5.jpg