Jump to content
n-pigeon

Blender - NEWS oraz dyskusje

Recommended Posts

@alex3d tez kupilem bo mialem akurat zleconko na animacje wody splywajacej z dachu i wpadajacej do rynny, to sobie wliczylem w cene ten pluginek. Nikt nie kwestionuje ze Houdini jest krolem wszelkiego typu animacji. Ten to moze zawstydzic kazdy soft wliczajac w to Maye. Ale kurde - z FlipFluids w koncu mozna zrobic jakas sensowna wode. Podstawowa symulacja cieczy w Blenderze to jest tragedia - nie ma szansy zrobic zadnego wodospadu, niczego w nieco wiekszej skali. Gluty jakies lataja, piany zero itd.
We FlipFluids chcialem zasymulowac sline miedzy szczekami ale bylo to zwyczajnie niemozliwe. Czekam na ten update z force fields - moze sie uda z odpowiednim viscosity i force fieldami dwoma... Oceanow osobiscie nie mialem potrzeby symulowac wiec nawet nie wiedzialem. Ale spoko - sledze rozwoj i fajnie ze jest co sledzic. W porownaniu do tego co sam Blender oferuje to jest to super rozwiniecie. Zeby sie taki do wlosow pojawil jeszcze... Ale ta zas...markana licencja nie pomaga. Moze sobie Ton i spolka mowic o otwartosci, ale prawda niestety jest taka, ze zwyczajnie nie oplaca sie czasami robic pluginu ktory nie ma assetow jakichs. Sobie z githuba ludzie sciagna i po problemie. A ja bym wolal czasem zaplacic i miec super narzedzie zamiast darmowego i sredniego.

edit, zeby nie tworzyc postow bez potrzeby:

Edited by Nezumi
  • Thanks 1

Holy fuck 🙂 zobaczcie cały wątek z dowodami  że to shader  

eevee? ja to tak nawet na zwykłym rendererze nie zrobię 😞 no dobra może i bym zrobił jakby mi się chciało 🙂 

Do czego to doszło entagma mówią o blenderze i jak może się dobrze sprawdzić jako uzupełnienie houdiniego. 

https://entagma.com/nerd-rant-blender-hype/

Edited by Destroyer
  • Like 2

Mantaflow w masterze 

Mocny duet Martinez Lara i Pablo i praca nad narzędziem "KeyMesh"

• Like 2

22 minuty temu, Maciek Jutrzenka napisał:

ja to bym chciał żeby naprawili te gardło które jest obecnie w blenderze a mianowicie.. edycja obiektów o dużej ilości poly.. 

To jest największy problem dla mnie. W blenderze robię już od dłuższego czasu, ale jak mam tylko importować model o dużej ilości poly to już mam w głowie co się będzie działo w blenderze. Ctrl+z okropnie działa jak jest w projekcie jakiś plik z dużą ilością poly, lepiej czasami wyłączyć blendera i od nowa włączyć żeby cofnąć zmiany, niż cofnąć przy użyciu skrótu... Sama edycja to koszmar, w sumie nie ma możliwości zedytowania modelu co ma parę mln poly, można mieć PC z NASA, ale to i tak nic nie da. Szkoda, mam nadzieję, że uda im się to naprawić - marzeniem by była wydajność jak w zbrushu, ale niestety zbrush inaczej działa niż program do modelowania 3d.

Edited by brain
  • Like 1

ogolnie to blenderowy viewport na dzień dzisiejszy ma wydajność bliską zbrushu.. to samo sculpt mode...

natomiast edit mode.. ma kilka problemów które powoduje że jest niepotrzebnie obliczana kosmiczna ilość danych... i nie jest łatwe to do naprawienia... bo sam kod.. wszystkich operatorów typu transform rotate etc. to 9000 linijek... 

niby jest ticket: z high priority... ale to wisi już od długiego czasu 😞

https://developer.blender.org/T57936

• Like 1

Jakis czas temu na tweeterze widzialem filmik porownujacy wydajnosc edit mode w maxie, mayi, houdinim i blendku. Blender wypadl najgorzej. Troche zenujace bylo to jak Ton zaczal cos mowic o niesprawiedliwym porownaniu, mimo ze wszystkie softy mialy ten sam mesh i ten sam test... Zapytany o co mu wlasciwie chodzi nigdy nie wyjasnil...
Fakt pozostaje faktem - edit mode i ctrl+z wymaga w miare szybkiej interwencji.

Czas importowania meshy też pozostawia wile do życzenia. Wyraźnie odstaje od zbrusha lub toolbaga.

Edit mode poniekąd rozumiem. Spróbuj użyć zmodelera na gęstej siatce a też się zawiedziesz.

• Like 1

Tak, viewport i sculpt dają radę, ale edit mode wymaga przyspieszenia, tak samo modyfikatory dla gęstych siatek w object mode. Kiedyś miałem też problemy z wydajnością przy instancjach z proxy w zależności od ilości obiektów kilka obiektów vs tysiące przy tej samej ilości poly (paręnaście milionów).

Z listy, ogólnych rzeczy, których brakuje w Blenderze będzie można wykreślić crowd simulation. Czas na porządną symulację tłumu. Integracja Atoms Crowd z Blendkiem w 2020 r. Tangent Animation się postarało. Wykorzystali to narzędzie w filmie Next Gen. Wygląda, że mają in-house-owy plug-in, który udostępnią w przyszłym roku. Więcej tutaj:

https://atoms.toolchefs.com/toolchefs-partners-with-tangent-animation-to-bring-atoms-crowd-into-blender/

Atoms Crowd

I to jest bardzo słuszna koncepcja. Integracja blendera z profesjonalnymi/specjalistycznymi narzędziami.

Edited by alex3d
  • Like 1

Ciekawy ruch z tym atom crowd po tym jak wprowadzili plugin do mayi i houdiniego przyszedł czas na blendera a nie na inne dcc, po części dlatego, że chyba nie ma większej konkurencji przy blenderze a po drugie potencjalny rynek wydał się na tyle duży, że warto się nim zainteresować. Mam nadzieję, że im się to opłaci i inni pójdą ich śladami choć indyczna licencja za 500 funtów wydaje się być dość droga w porównaniu do innych blenderowcyh rozszerzeń ale ktoś musi być pierwszy 🙂

Edited by Destroyer
  • Like 2

22 hours ago, michalo said:

Czas importowania meshy też pozostawia wile do życzenia. Wyraźnie odstaje od zbrusha lub toolbaga.

Edit mode poniekąd rozumiem. Spróbuj użyć zmodelera na gęstej siatce a też się zawiedziesz.

Tutaj linkuje filmik o ktorym wspomnialem. Poziom zawodu jest sporo wiekszy w Blendku niz w innych softach. Niestety.

• Thanks 1

Bledner teraz ma oficjalny importer speedtree

KeenTools FaceBuilder też wchodzi do blednera, na razie jako darmowa otwarta beta, coraz więcej poważniejszych developerów interesuje się blenderem, dobrze, oby tak dalej 🙂

Edited by Destroyer

Mały speed posłużył testowaniu narzędzi od Pablo (blender 2.8 alpha) i przy okazji szybkiemu porównaniu remesherów blenderowych:

• zwykły remesh w sculpt mode
  • quadriflow remesh (objecta data properties)
  • tesselator
  • dynremesh 
  • quad remesher (exoside)

yYpGP0r.jpg

bDdoulx.png

bwkDz5I.pngPlm0AxN.pngmydgsAh.pngBqS6R1y.png

Edited by alex3d

@mandragora myślę, że nic szczególnego, po prostu kod jest i działa 🙂 w przeciwieństwie do blenderowego multires, który nie działa w sculptcie jak powinien, zdaje się, że kod jest jeszcze sprzed B.2.5. W BF mają do wyboru grzebaninę w starym kodzie albo implementację "gotowego" i jego rozbudowę.

Short od Oats Studios i Paula Chadeissona. Octane i Blender - ciekawe na czym dokładnie polega tu blenderowy workflow.

https://80.lv/articles/migrants-a-short-film-by-paul-chadeisson

Edited by alex3d