Jump to content
intoxicate

Pomysl na pomoc dla freelancerów

Recommended Posts

Cześć,

Tyle razy dostaje zapytania "masz komu to zlecić?, załatw mi grafika, komu damy dźwięki?", że wpadł mi do głowy pewien misterny pomysł.

Co myślicie o tym by stworzyć stronę na której widniała by lista freelancerów w raz z informacjami o nich (folio, kontakt etc etc) podzielona na działy. Taką stronę mógłbym zespamować wydawców/developerów i w taki sposób znacznie łatwiej freelancerzy mogliby dostawać zlecenia z różnych stron. Dodając do tego jeszcze informacje o tym czy dana osoba jest zajęta/wolna daje to konkretną bazę danych dla zleceniodawców.

Taka 'strona' pomoże nam wszystkim. Co myślicie? (pewnie do bani pomysł jak to zawsze mam :P )

Edited by CzAk1

mysle ze fajna by byla akcja w dosc radykalnym stylu: wprowadzic tam system opini jak na skapcu czy ceneo, po zleconku ktos mogl by "wystawic opinie", radykalne ale zawezilo by to ludzi do samych prosow heheh, z drugiej strony dla freelancerow stronka do oceny wspolpracy z devami :D tak zeby promowac tylko dobre firmy jak i freelancerow, nie chcial bym byc w koszu z jakimis lamami co zpsuja mi opinie :D tak tylko pisze hipotetycznie bo zadko cos podwykonuje na boku chyba ze jest to cos naprawde profitowego/fajnego ^^

Krzychu Ty to jestes juz pro, a pewnie pamietasz sam jak zaczynales - walka o zlecenia. Dla takich ludzi byla by ta strona ;) No i dla tych wszystkich którzy mnie spamują o znajdywanie ludzi, strona taka szybko by się rozreklamowała (przynajmniej w Polsce, ale oczywiście target byłby worldwide)

Pomysl z ocenianiem w obydwie strony - dobry mega.

dobry pomysl. polecam getafrelancer.com jest taki wlasnie i tam zarabialem swoje pierwsze dewizy. Mozna oceniac realizację i profile.

pomysl spoko pod warunkiem ze dobrze go rozspamujesz wsrod potencjalnych klientow heh a pozniej moze jakos sie sam rozwinie

Calkiem fajny pomysl. Klienta zupelnie by to nie interesowalo, ale w naszym srodowisku napewno takie cos moze usprawnic wykonywanie wiekszych zlecen.

Edited by Traitor

to ma byc prosta strona. Developer sobie wchodzi, wybiera zakladke Graficy 2d i ma liste z foliami i kontaktami. Moze wyslac zlecenie z prosba o wycene.

Goldeneye, nk czy inne facebooki - tam sie wstawia ogloszenia. Taka strona miala by dzialac stricle w branzy po prostu jako pomoc w wyszukiwaniu i znajdywaniu potencjalnych zlecen. No i zadaj sobie pytanie czy na Goldeneye, Facebooku, Linkedinie developerzy mają bezpośredni kontakt do Ciebie? Czy widzą Cię jako potencjalnego zleceniobiorce do którego mogą się odezwać? - nie - muszą szukać albo wystawić ogłoszenie i czekać. No chyba, że jesteś MarioDonem albo Omenem do których pierw się odzywają jak to coś AAA. Tak czy siak jest wiele firm, które nie chce AAA i chcą po prostu dostać grafę,muzę,sfxy w dobrej jakości - nie światowej.

dobry pomysl. polecam getafrelancer.com jest taki wlasnie i tam zarabialem swoje pierwsze dewizy. Mozna oceniac realizację i profile.

Nie dziala mi ta strona. Jak jest juz cos takiego to nie ma sensu odgrzebywac kotleta - dajcie tylko linka z taka strona :P

pomysl spoko pod warunkiem ze dobrze go rozspamujesz wsrod potencjalnych klientow heh a pozniej moze jakos sie sam rozwinie

wystarczy jeden mail ze zdjeciem jakiejs fajnej dupy :)

Edited by intoxicate

Pomysł wporzo ale jak ma byc tam sporo ludzi to trzeba zadbać o system wyszukiwania i klasyfikacji.

Ola-f szczerze? Jak na tą stronę wchodzę to po 30 sekundach ją wyłączam, a jestem bardzo cierpliwy. Wątpię by ktoś z developerów jej używał ;P

Pomysł wporzo ale jak ma byc tam sporo ludzi to trzeba zadbać o system wyszukiwania i klasyfikacji.

Raczej myślałem o tym by było to coś ala VIP. Gdzie baranów by się nie dodawało + ludzie w niej zawarci byliby tylko z Polski. ("Teraz Polska"). Jak ktoś chciałby się dodać do takiej strony musiał by przejść przez rejestracje i ktoś musiałby go zaakceptować. Głównie po to by nie było tam 100 osób, które po prostu zaczynają z grafiką i są na etapie modelowania boxów i pierwszego tutoriala z 3dsmaxa.

Dodatkowo proponuje umiescic liste nierzetelnych klientow (nie musi byc jawna), gdyz bardzo czesto okazuje sie ze z nieba spada bardzo pilna robota, po ktorej pol roku lub rok trza wisiec na sluchawce i prosic sie o uregulowanie rachunku.

Pomysł fajny, ale...

Czy jest jedna konkretna osoba, która zajęła by się tym? Bo jeżeli nie to nawet nie ma sensu wypisywać pomysłów na taką stronkę.

no mi rozkminienie o co chodzi zajęło trochę ale zarobiłem tam ok 3tys dolków a bidowac mozna wszystko - jest masa branż i realizacji - od drobnego baneru czy ulotki po inne rzeczy. Jak ktos szuka zlecen i po 30sek odpuszcza to nie szuka jednak zlecen.

Swietny pomysl. Bardzo mi sie spodobal patent z pokazywaniem czy dany freelacer jest aktualnie wolny czy zajety (ewentualnie do kiedy). System komentarzy czy ocen sobie odpusccie bo weryfikacja tego bedzie masakra. Dla freelacera jego oceną jest portfolio, a co do komentarzy mozecie wprowadzic np liste freelancerow ktozy wspolpracowali z dana firma a przy freelancerach liste firm z ktorymi wspolpracowali i dac jakas opcje "zapytaj o opinie" czy cos w tym stylu (w stosunku do obu stron ofkors). W ten sposob przekazywanie opini czy to prawdziwych czy to falszywych odbywa sie jakby poza strona.

Takie moje 3 grosze...

Z tego co widze to o czym pisze ola-f tam juz nie istnieje po prostu. Teraz ta strona jest pod http://www.freelancer.com/ i ma zarejestrowanych jakies 2 miliony freelancerow.

W zeszlym roku zdarzylo sie tak, ze moi stali zleceniodawcy nie mieli klientow i po latach wrocilem do tej strony. Moze mam mega farta, ale po zabidowaniu pierwszego dnia nastepnego mialem juz kontakt z solidna agencja od ktorej mam teraz stale zlecenia i placa mi lepiej jak poprzednicy. Na pewno warto choc nie zawsze jest tak rozowo ze lapiesz kontakt po jednym dniu. Ja mam bardzo dobre doswiadczenia z ta stronka - dwa razy jej uzylem i w obu przypadkach zlapalem stalych zleceniodawcow. Jak ktos siedzi na tylku w domu i narzeka rownie dobrze moze sprobowac zlapac zlecenia.

Pomysl z polska wersja (jakis taki nacjonalistyczny - teraz Polska..? Klient ma gdzies skad jestes - liczy sie czy zrobisz co potrzebuje) zly nie jest, ale tez umowmy sie - nie jest jakis genialny i odkrywczy ;) Pytanie czy chcesz to robic darmowo czy pobierac prowizje od skonczonych i zaplaconych zlecen. Nie ma w tym nic zlego - tak pytam. Zawsze jakis sposob na zarabianie kasy. Po prostu ciekawym czy badasz rynek w tym watku czy tez altruistycznie chcesz laczyc zleceniodawcow z freelancerami ;)

[edit]

Omen, szczerze watpie zeby firma chciala wysylac opinie za kazdym razem jak ktos zechce uzyc tego freelancera co oni kiedys. Osobiscie by mnie meczyl spam na skrzynce z tym samym pytaniem

Tylko czy takie firmy będą miały czas na pisanie z kim jak im się pracowało. IMO nie będą tracić czasu na takie coś. Zwłaszcza, że nie mają z tego żadnych korzyści. Poza tym np firma sobie współpracuje z gostkiem A, później przez jakiś czas z gostkiem B, następnie z gostkiem C. Myślicie, że po jakimś czasie będą pamiętać jak im się pracowało z gostkiem A?

Zaden problem, przy rejestracji wybierasz opcje czy chesz dostawac takie zapytania czy nie ;]

Bardziej nastawialbym sie na freelacerow o zapytania miedzy soba, bo co do atywnosci firm nie mam zludzen.

Throrze gdybyś przeczytał uważnie wypowiedź pomysłodawcy określającą target takiej stronki to cały wywód o polskim rynku byłby niepotrzebny. A tak to zarobiłeś tylko ujemne repy... gratulacje.

prosta sprawa, zacząć od rynku polskiego a potem robić ekspansje jeżeli pomysł się przyjmie... Zrobienie strony międzynarodowej to nie tylko zagraniczni freelancerzy, ale też większa szansa że znajdzie się zagraniczny pracodawca :P

IMO pomysł jest spoko, takie rzeczy już istnieją, ale są upierdliwe w użyciu albo nie wszyscy wiedzą gdzie je znaleść - np. profile na CGTalku.

A, dodałbym jeszcze opcję wstawienia ceny za godzinę pracy, może nieobowiązkowe, ale dawało by to jakieś pojęcie komu można zlecić jakies gówienko małe a do kogo tylko z poważnymi oferami.

Edited by arcade

Widzę żeście się rozbrykali.

Parę konkretów:

Czy jest jedna konkretna osoba, która zajęła by się tym? Bo jeżeli nie to nawet nie ma sensu wypisywać pomysłów na taką stronkę.

Pomysł wpadł mi po prostu do głowy. Ofca ma server i domenę, potrzeba w takim razie:

- Moderatora (zgłaszam się)

- Grafika, który wykona layout

- Programistę, który to wszystko zaprogramuje

Ważne: nikt nic z tego zarabiać nie będzie - chciałbym uniknąć kłutni, można podpisać porozumienie. Jedynie to Grafik (który wykona layout) + programista + osoba, która udostępni server i domenę może dostać jakiś tam hajsik za wykonaną pracę (może z reklam, może sam zapłacę, może spiknę paru developerów by się zrzucili, nie wiem)

dobry sposób na pozbycie się konkurencji klepaniem negatywów

Generalnie oceny pracowników/zleceniodawców będzie mógł dawać tylko moderator. Tak wiem to bolesne, ale pracownik/developer będzie mógł zgłaszać swoje 'uwagi' do moderatora.

Pomysł świetny - tylko kto się podejmie :P?

No ja nie mam czasu by zrobić wszystko, moderacją moge się zająć jak będzie zautomatyzowana (powiadomienia na maila jak w WordPressie). Rozreklamowaniem też się zajmę.

Chłopaky a to ma dotyczyć tylko gameartu czy grafiki ogólnie?

ogólnie, ale rozreklamowane będzie w gejdevie.

Pytanie czy chcesz to robic darmowo czy pobierac prowizje od skonczonych i zaplaconych zlecen.

Oczywiście darmowo. Jak ktoś by się dorobił zawsze może postawić browara. To ma być inicjatywa z wewnątrz, od ludzi dla ludzi. Nie jestem biznesmanem.

Po prostu ciekawym czy badasz rynek w tym watku czy tez altruistycznie chcesz laczyc zleceniodawcow z freelancerami ;)

Chce po prostu pomóc sobie i Wam.

Omen, szczerze watpie zeby firma chciala wysylac opinie za kazdym razem jak ktos zechce uzyc tego freelancera co oni kiedys. Osobiscie by mnie meczyl spam na skrzynce z tym samym pytaniem

Dla mnie to jest jeden telefon z zapytaniem jak dany koleżka się sprawdził i wycenienie go. Od tego ma być moderator, nie chciał bym by ocenianiem zajmował się jakiś przypadkowy 15 latek (= obojętnie kto się zarejestrował)

Tylko czy takie firmy będą miały czas na pisanie z kim jak im się pracowało. IMO nie będą tracić czasu na takie coś.

Ale porozmawiać ze mną 2 minuty przez telefon mogą bez problemu.

Zwłaszcza, że nie mają z tego żadnych korzyści.

Mają szybką bazę do szybkiego znalezienia kogoś na outsource. To jest baaardzo duża korzyść.

Reazumując:

- Prosty portal z listą freelancerów

- Możliwośc rejestracji się na portalu (po zaakceptowaniu Moderatora). Nie każdy może się zarejestrować. Tak ktoś kto zaczyna pierwszego tutoriala w maxie nie zarejestruje się na portalu. Wiem dyskryminacja, ale takie jest życie.

- Developerzy również będą się rejestrować (ze względu na regulamin = prawnie by było wszystko OK i by ktoś kogoś nie posądził przez przypadek)

- Informacja o tym czy ktoś jest wolny/zajęty

- Informacja o koszcie 1h pracy

- W profilu portfolio (bądź link do portfolio)

- System Oceniania, moderowany

- Kategorie (grafika 3d, grafika 2d, animacje, muzyka, sfxy)

- Jak strona bedzie gotowa sam ja rozreklamuje (choc mysle ze tu wystarczy tylko jeden link po prostu i sama sie rozreklamuje)

- Forum by dyskutowac o ludziach/developerach

- Target: Polscy Freelancerzy -> Developerzy WordVide = wszystko po ENG.

- Na stronie czarna lista z osobami/developerami, którzy aktualnie nie płacą/nie wywiązują się ze zlecenia. (muszę przedzwonić do prawnika czy można coś takiego jawnie pokazywać)

-> Jakieś pomysły jeszcze?

Znajdzie się ktoś (Grafik, Programista) do pomocy? Ofca oferta domeny i servera wciąż aktualna?

//Jak ja sobie wyobrażam pipeline?

- Developer

Dostaje nowy projekt gdzie potrzebuje 2 grafików 2d i jednego muzyka. Nie ma nikogo in-house wolnego więc wchodzi na stronkę, rejestruje się i wyszukuje 2 grafików i muzyka. Po wyszukaniu wysyła informacje o zleceniu/wycenie -> dogaduje się już prywatnie.

Po skończonej robocie może (ale nie musi) wystawić ocenę.

- Freelancer

Dostaje na maila informacje o zleceniu. Na stronie może dowiedzieć się co nieco o developerze, może też napisać do moderatora by dał mu jakieś informacje zwrotne. Gdy skończy zlecenie może poprosić moderatora o rozmowę z developerem by wystawił mu ocenę. Freelancer musi aktualizować swoje wolny/zajęty. To będzie podstawa do wyszukiwań.

Chciałbym by to było tak prostę. To jest oczywiście moje gdybanie - jak macie jakieś pomysłu zarzucajcie, nie jest to pomysł finalny, można kminić.

Edited by intoxicate