Jump to content
lukasz1330

Unlimited Detail Real-Time Rendering Technology Preview 2011

Recommended Posts

No tak tylko tak jak już pisałem te wyliczenia są wzięte z *upy bo według oficjalnych danych w 2009 i 2010 roku sprzedano na świecie około 1.2 miliarda sztuk dysków twardych. Mówimy tutaj o tradycyjnych magnetycznych dyskach twardych. We wspomnianych latach średnia pojemność dysku twardego to minimum 500GB co daje 600 EB w ciągu tych dwóch lat. Z każdym rokiem ta wielkość wzrasta. Wielkie serwery mogą stać na dyskach 500GB sprzed kilku ładnych lat.

Tak na prawdę nikt tego nie policzy dlatego możemy się tylko domyślać szacując minimalne ilości dla części rynku a już z tego wychodzą ilości znacznie przekraczające wyliczenia z tamtego programu.

Trzymam teraz w dłoni metalowy odważnik 1g. Nie wiem ile razy musiał by być większy gdyby zamiast z metalu składał się z DNA ale skoro kilogramowy odważnik ma objętość niewiele mniejszą od wnętrza szklanki to zakładam że w takiej szklance zmieściło by się maksymalnie pół kg DNA ;) Przy takiej ilości pojemność wszystkich nośników na świecie powinna być 500 razy większa niż ta oszacowana na filmie. Z moich szacunków wynika że jest dużo większa. Nie wiem którego roku był ten film ale co roku rośnie sprzedaż i pojemność cyfrowych nośników danych więc jeśli ta szklanka jeszcze nie jest pełna to już za rok będzie :)

Znalazłem filmik na którym podają oszacowaną ilość danych jaką może pomieścić ludzkość na wszystkich ośnikach cyfrowych. Są to 292 eksa bajty a jeden EB to miliard(10^9) GB. Tylko jakoś trudno w te dane uwierzyć skoro sporo z nas ma dysk o średniej pojemności 1TB czyli milion osób z takim dyskiem ma już 1EB. Skoro na świecie 1.7 mld osób ma dostęp do internetu a na pewno więcej jest komputerów bo nie wszystkie mają dostęp do neta a jedna osoba może posiadać kilka komputerów to wychodzi na to że te 292 EB jest spokojnie w dyskach twardych zwykłych ludzi. A co z serwerowniami, superkomputerami, render farmami? Te wszystkie filmy z youtube i pirackie wstawki z rapida muszą zajmować mnóstwo pamięci a to przecież tylko malutki ułamek internetu ;)

Dodatkowo jako ciekawostkę ktoś w komentarzach napisał że te 292EB danych zmieszczą się w 1 gramie DNA ale jaką objętość by to zajmowało to już mi się nie chce liczyć.

1TB i więcej nie są znowu takie popularne - wręcz jest to rzadkość, i spotkasz je tylko w najnowszych komputerach - sporo osób z dostępem do internetu korzysta nawet z 10 letnich i więcej komputerów z dyskami o pojemności 4-6GB, zapominasz też o całej masie osób z dostępem do internetu z telefonów (kilka mega do kilka giga), tabletów (kilka GB - 32GB), netbooków (od kilka do kilkadziesiąt GB), a już w szczególności zapominasz o laptopach, które mają spory udział w rynku, a nowe, najpopularniejsze modele mają 250-320GB... no max 500GB, ale one nie są tak popularne (a tu też nie ma tak, że wszyscy mają nowe i wiele osób ma jeszcze laptopy z dyskami poniżej 80GB).

Skoti patrz post wyżej. To są oficjalne dane które możesz sobie znaleźć w necie. W tych latach średnia wielkość sprzedawanych dysków to było 500GB a sprzedano ich 1.2 mld. Nie wiem jak jest w tym roku ale prawdopodobnie sprzedaż i średnia wielkość była większa bo co roku jest większa.

Bardzo ciekawe rzeczy tu wypisujecie, ale co to ma wspólnego z tematem wątku? ;)

Skoti patrz post wyżej. To są oficjalne dane które możesz sobie znaleźć w necie. W tych latach średnia wielkość sprzedawanych dysków to było 500GB a sprzedano ich 1.2 mld. Nie wiem jak jest w tym roku ale prawdopodobnie sprzedaż i średnia wielkość była większa bo co roku jest większa.

Podaj link do tych oficjalnych danych, bo o ile 1.2 mld dysków sprzedano przez 2 lata (wszystkich, zarówno małych jak i dużych, na serwery, jak i do netbooków, zarówno 3 calowe jak i 2.5 i 1.8), to wątpliwa jest średnia 500GB (sam w tych latach kupiłem 3x dyski o pojemności 1GB, ale mowa o średniej).

PS. nie licz pojemności dysków (które są podane w GIGAbajtach), jako wielkość danych, którą możesz tam zmieścić (które są w GIBIbajtach - w przeciwieństwie co jednostek jak giga* (podstawą jest 1000), gibi to jednostka binarna (operująca na 1024), dlatego na dyskach np. 1TB, pomieści Ci się danych ledwo ponad 900GB (różna podstawa, robi różnicę ~10%)).

Z technologiami to jest tak,..... ze ten kto ma kase, moze sobie wymyslac, chocby najbardziej absurdalne. Juz nie jednej genialnej idei ukrecono glowe, tylko dlatego ze w 2 koncu sali ktos glosniej krzyczy. Jesli tym zajmie sie jakis powazny gracz i wpakuje w to grube mln jak nie mld. to pewnie za jakis czas nikt nawet nie bedzie pamietal o poly. Z drugiej strony, w miedzy czasie mozna powstac rownolegle wiele innych nowych technologi i standardow. hehe Dla mnie bardzo fajnym przykladem sa. Dane i sposoby ich przechowywania, zobaczcie ile sie przewinelo tego od czasow kart perforowanych. ostatnie kilka lat od dyskietek przez niezliczona ilosc standardow. hehe ja nawet nie mialem jeszcze w reku plyty blueray, a juz jest to przezytek: ]. Tak samo technologie 3d. To jest taka dynamika, ze az ciezko ogarnac. Ktos wspomnial helmy 3d, hehehe... bylo minelo zanim sie na dobre rozpowszechnilo.: ]

ja nawet nie mialem jeszcze w reku plyty blueray, a juz jest to przezytek: ]

A co ma być następcą i ile razy większą ma pojemność ?

Ta.

Płyty o pojemności 1TB ale trwałości papierka.

btw. Też macie problemy z odtwarzaniem nagranych przez was płyt DVD, które mają już kilka lat ?

ja nie mam. ale czesto to wina napędu a nie nośnika.

O swietnosci juz nie mozna mowic. Sprzedaz i wypozyczenia plyt leca na leb i na szyje. To co zabije blu-raya to nie bedzie kolejny fizyczny nosnik, tylko dystrybucja cyfrowa, ktora w koncu zaczela dojzewac.

t.

Też macie problemy z odtwarzaniem nagranych przez was płyt DVD, które mają już kilka lat ?

hmm.. Nic takiego nie zauważyłem, najmniejszego pogorszenia, jesli jest w dobrym stanie, bez rys. Może to wina wysłuzonego odtwarzacza, albo płyta sie porysowała ?

Nie marudziłbym tak gdyby chodziło o płyty latające po biurku.

Mam trochę cennych danych (prywatne filmy, zdjęcia) przechowywanych w pudełkach i zdarzają mi się pliki nie do skopiowania. Płyty różnych producentów ale najczęściej dobre firmy a nie masówka dla supermarketów.

Czytałem też o oszczędnościach producentów na płytach i trochę mnie to martwi, że za x lat mogę nie odtworzyć moich cyfrowych archiwów.

O swietnosci juz nie mozna mowic. Sprzedaz i wypozyczenia plyt leca na leb i na szyje. To co zabije blu-raya to nie bedzie kolejny fizyczny nosnik, tylko dystrybucja cyfrowa, ktora w koncu zaczela dojzewac.

t.

Dokładnie tak. Szybsze łącza, VOD, projekty typu OnLive, czy inne technologie chmur.

Przecież teraz nie opłaca się iść do drugiego pokoju po płytę z muzyką bo szybciej mi się ściągnie to co dopiero będzie za kilka lat.

Edited by Marvin

Nowy filmik - wywiad, real time demko, troche o animacji...

Nowy filmik - wywiad, real time demko, troche o animacji...

Przeczytalem wszystkie 9 storn komentarzy i juz myslalem ze rzeczywiscie to raczej sciema albo cos co wejdzie za 20++ lat.

Po obejrzeniu tego wywiadu i prezentacji na laptopie z i7 jestem zszokowany... Czy to na prawde mozliwe?? Nikt od czasu wypuszczenia tego filmiku sie nie wypowiadal niestety, aczkolwiek odswiezony temat moze znowu kogos zainteresuje (zwlaszcza ludzi ktorzy wiedza cos na ten temat bo ja to raczej tak z czystej ciekawosci lubie czytac :) ).

PS. Czy da sie ta technologie voxelowa polaczychc z polygonami np. w CryEngine ?? Statyczne obiekty wykonane w tej pierwszej technice - takie wlasnie jak gleba/kamienie itp a reszta z wielokatow?

Edited by wychylylybym

"Mamy algorytm, który chwyta DOKŁADNIE jeden "atom" na jedeyn piksel! Dzięki temu nie musimy marnować czasu na elementy, których nie widać" - jak na przykład wielkie drzewo, w którego cieniu jesteśmy. Albo nie jesteśmy, bo nie ma go na ekranie, ergo, nie jest policzone, bo algorytm chwyta tylko to, co widać. Albo, jeśli policzył cienie dla wszystkiego, to... to unlimited RAM = unlimited detail. Nie trzeba było nowych technologii do tego ^^

Od strony technicznej to samo: wibbly-wobbly timey-wimey skrypt rozwiązuje wszystko! I nie, nie mamy problemów z pamięcią, bo mamy świetną kompresję!

Duh, na samej kompresji zdolnej do takich cudów zarobiliby miliardy. Które mogłyby pójść w projekt. Więc coś jest nie tak, skoro tego nie zrobili, a od 7 lat kiszą się w swoim własnym światku super komputerów, algorytmów kwantowych i niekończącej się pamięci...

jezeli nie ma tego online do sciagniecia to rownie dobrze to moze być shoot każdej możliwej klatki na hdd odtwarzany w realtime :)

nie mialbym nic przeciwko takiej technologii swoja drgąjezeli streamowalaby mi się z serwera matki w 30fps ale to chyb anie to o czym mowi autor.

Unlimited Detail to mój ulubiony vaporware. Dobry odkop wychylylybym. ;) Od lat w temacie nie zmienia się nic, cwaniakowate gadanie + prezentacje insancjonowanych voxelowych modeli. OSOM!

Prawdopodobnie voxele zastąpią kiedyś polygony, to przyszłość... Odległa. ;)

Nie sadzilem ze tak szybko ktokolwiek napisze :)

Czyli nadal nie ma odpowiedzi jak to dziala i czy jest mozliwe odpalenie tego na takim lapku jak oni maja tak poprostu.

A co sadzicie o pytaniu ktore zadalem w 1 poscie? Czy jest mozliwe takie polaczenie?

ps. Prezentacje na laptopie (i jego bebechach) - znajduja sie w ogolicy 22 minuty jesli komus nie chce sie szukac.

Nie sadzilem ze tak szybko ktokolwiek napisze :)

Czy jest mozliwe takie polaczenie?

Zakładając, że można połączyć techniki stojące za obecnie produkowanymi grami z magią, to tak. Bo na chwilę obecną technologia stojąca za unlimited detail to właśnie magia... więc nie da się powiedzieć, co z czym będzie możliwe, jak długo na razie nie wiadomo nawet, jak owo UD jest możliwe. Na razie to wygląda tak:

- Zarzuca się wam, że przekroczenie prędkości światła jest niemożliwe... jak to jest?

- Bzdura. Mamy silnik przekraczający prędkość światła, więc to nie problem!

- A jak on działa?

- Przekracza prędkość światła. Duh!

- No ale jak to jest możliwe, jak to osiągnęliście?

- No więc mamy bardzo skuteczną technologię silnika odrzutowego. Przekracza prędkość światła.

i jeszcze jedno: co z Atomontage Engine ?? Czemu jeszcze nie zrobili zadnej gry an tym silniku? - najbardziej podobaja mi sie te jakby warstwowe tekstury - jak niszczy sciane w jednym z filmikow.

Jesli chodzi o wymagania to napisane jest tylko "It is also easy to optimize the utilization of the available resources on the fly"

Guest e=mc^2

o ranyy znowu ten sam film, za rok znowu ktoś się będzie tym podniecał oczywiście na jakimś filmiku, nuudne