Skocz do zawartości

Kilka pytań od początkującego


BrucieK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zajmuje się konwertowaniem modeli w programie zmodeler2. Już wiem, że rzeczy które chce wykonać są niemożliwe lub trudne do wykonania w zm2. Dlatego pomyślałem, że w programie takim jak 3ds max będe mógł to zrobić:

 

Jak moge w 3ds max zmniejszyć liczbe polygonów. Chodzi mi o to, aby zrobić automatycznie model o mniejszej liczbie detali(low-detail), aby nie modelować od nowa, co zajęło by mi bardzo dużo czasu. Jest w ogóle coś takiego w 3ds max? Coś jak teselacja tylko w drugą strone.

 

Jak w 3ds max zwiększyć "zaokrąglenie" obiektu opartego na walcu(wielokącie). Chodzi o to, że mam model koła samochodowego, jest oparte na np. ośmiokącie, ja chce zrobić aby oparte na szesnastokącie albo 32-kącie, aby było bardziej okrągłe a nie kanciaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Do zmniejszania gęstości siatki służy modyfikator MultiRes. Żeby zadział, trzeba kliknąć "Generate", wówczas prgram zapisze dany jako wyjściowy, dalej można redukować siatkę procentowo albo wg wierchołków.

 

Co do drugiego pytania, jeżeli obiekt jest parametryczny to w zakładce Modify można wyregulować liczbę ścianek, jeżeli został skonwertowany np. do Editable Poly, pozostaje modyfikator Mesh albo Turbo Smooth i skonwertowanie ponowne do EP celem wywalenia modyfiaktora z listy, dobrze na brzegach dodać chamfery żeby się model nie "rozpuścił"

A tak wogóle to witaj na forum.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Modyfikator multires działa wyśmienicie :)

 

Co do drugiego pytania to zastosowałem modyfikator turbo smooth, działa dobrze z wyjątkiem zewnętrznej części koła(bieżnik), tak to wygląda przed i po:

wheel1a.th.jpgwheel2a.th.jpg

 

Jak to naprawić? I która to jest opcja do wyregulowania liczby ścianek?

 

mam jeszcze jedno pytanie, jest taki program 3d ripper dx który potrafi zapisać scene renderowaną przez gre do pliku 3dr który można otworzyć w 3ds max. Po imporcie wszystko jest jakby zwężone:

 

3dsmax1.jpg

 

Wiadomo trzeba przeskalować, ale przy kołach musi to być zrobione bardzo dokładnie bo inaczej w grze koło będzie się krzywo obracać. Czy jest inny sposób na przeskalowanie koła aby było idealnie okrągłe oprócz sposobu "na oko"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na podetachowane polygony. Trzeba by w takim razie zaznaczyć wierzchołki wszystkie i zweldować z małym tresholdem, żeby nie pospawać czegoś niepotrzebnie.

 

A w tym przypadku już ilosci ścianek nie wyregulujesz gdyż twój obiekt nie jest już parametryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo trzeba przeskalować, ale przy kołach musi to być zrobione bardzo dokładnie bo inaczej w grze koło będzie się krzywo obracać. Czy jest inny sposób na przeskalowanie koła aby było idealnie okrągłe oprócz sposobu "na oko"?

 

3D Ripper ma plugin do maxa który jest w stanie zniwelować przeskalowanie dla kamery DX. Trzeba tylko poprawnie zainstalować. Niestety jak dotąd nie miałem okazji skorzystać, więc nie wiem jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na podetachowane polygony. Trzeba by w takim razie zaznaczyć wierzchołki wszystkie i zweldować z małym tresholdem, żeby nie pospawać czegoś niepotrzebnie.

 

Dziękuje, tak zrobiłem i teraz turbosmooth zadziałał prawidłowo :)

 

 

3D Ripper ma plugin do maxa który jest w stanie zniwelować przeskalowanie dla kamery DX. Trzeba tylko poprawnie zainstalować. Niestety jak dotąd nie miałem okazji skorzystać, więc nie wiem jak to działa.

 

Rzeczywiście, wybrałem jakieś ustawienia z recommended values i przeskalowało do oryginalnego modelu, nie trzeba ręcznie skalować

 

Mam jeszcze dwa pytania:

 

Jak włączyć teksturowanie w viewporcie abym nie musiał renderować.

I jak przełączyć całkowicie renderowanie na hardware'owe? Mam na myśli to renderowanie w czasie rzeczywistym w viewportach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem którego masz maxa ale poszukaj w menu materiałów(M) coś takiego jak "show in viewport" taka ikonka koło palety gdzieś powinna być na dole albo po prawej stronie wtedy jak nałożysz teksturę i to zaznaczysz to będziesz miał podgląd jak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak importuje do maxa to nie mam materiałów w tym menu, są one gdzieś indziej zapisane(na renderze są tekstury). Jak dam pick material from object to sie pojawiają tekstury, przeciągam tą kulke na obiekt i dalej jest biały, widać dopiero po renderze tekstury.

 

Jest też opcja Material>Show materials in viewports as i 4 opcje i żadna znich nie działa(dalej biały obiekt.

 

Jest też opcja show standard map in viewport i ona też nie działa.

 

Mam 3ds max 2010 x64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj Show materials in viewport ale z poziomu najniższego materiału tzn jak jesteś w materiał A&D i np do color chcesz podłożyć texturkę (bitmap) i chcesz ją widzieć to nie klikaj z poziomu A&D tylko wejdź do bitmap i dopiero kliknij Show materials in viewports .Ponieważ każdy materiał może mieć różne mapy textury diffuse ,bump ,disp itd to wyświetlasz w danym momencie w viev porcie tą którą chcesz w danym momencie ustawiać na modelu ...Chyba za bardzo pogmatwałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie polecić jakieś tutki od podstaw? Mogą być po angielsku

 

edit

Mam teraz bardzo dziwny problem, zacząłem wykonywać tutki które są razem z 3ds maxem, jest tam taki jeden z polem bitwy. Po otwarciu battlefield_start.max wyskoczyło missing external files, więc dodałem ścieżke z tutkami do maxa(sceneassets\images). Niby wszystko ok, chciałem zrenderować, znowu to samo. Pomyślałem, że skopiuje folder sceneasstets tam gdzie jest plik battlefield_start.max. Jeszcze raz otworzyłem plik i niby zadziałało. Po momencie w któym trzeba było dodać tekstury chciałem spróbować zrenderować scene - ten sam błąd. Po zrestartowaniu maxa otworzyłem zapisany plik, ten sam błąd, z tym, że teraz brakuje wszystkich tekstur. Sprawdzałem i one są w odpowiednich folderach, dlaczego max ich nie widzi?

 

Czy to może być wina tego, że mam zainstalowaną wersje 3ds max 2010 x64? Lepiej zainstalować x86?

Edytowane przez BrucieK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności