Jump to content

Jak udowodnić prawa autorskie?


kev
 Share

Recommended Posts

Witam! Pare tyg. temu zgłosił się do mnie potencjalny klient, który ( jako, że nie mam jeszcze ogólnodostępnego folio w sieci ) poprosił o wysłanie kilku prac przez maila - wysłałem, po czym do mnie zadzwonił i powiedział, że się odezwie jak będzie miał konkretniejsze materiały. Nie zadzwonił, a kilka dni temu 3 grafiki, które mu wysłałem znalazły się w katalogu. Od tamtej pory nie mam z nim kontaktu(nie odbiera telefonu). I tu pytanie: jak mam udowodnić, że zostało naruszone prawo autorskie?

Link to comment
Share on other sites

A czemu masz udowadniać? Przede wszystkim jeżeli jest to firma to skontaktuj się z nimi. Najlepszy sposób to wysłanie do nich poleconego z potwierdzeniem odbioru, w którym żądasz wynagrodzenia za użycie twojej pracy bądź usunięcia jej. Jeżeli nie będzie reakcji to na policję.

 

Co do udowodnienia autorstwa, to jesteś twórcą od momentu pierwszego "ustanowienia" dzieła - jeżeli zaprezentowałeś je komuś wysyłając mailem, lub pokazałeś je komuś wcześniej to jesteś pełnoprawnym autorem.

 

Jednym z twoich podstawowych praw autorskich osobistych jest możliwość decydowania o pierwszej publikacji. Powinieneś jak najszybciej podjąć kroki ku jego egzekucji. W tym wypadku sytuacja jest dosyć prosta, bo przecież masz dowody, że mają te prace od ciebie.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy