Jump to content

Architektura: Czy De Max ver. Analogowa (makiety)


Recommended Posts

Witam,

 

Jak w tytule, będę prezentował tutaj trochę inne wizualizacje niż te, do których przyzwyczaiło Nas to forum. Projekty pochodzą z biura Polska Drewniana, w którym na codzień pracuję.

 

Na początek tylko mała zajawka, jak się spodoba to wrzucę więcej :-)

 

Dom Na Bunkrze

 

dom%20na%20bunkrze%20-%20makieta.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Edited by gnacik
Link to post
Share on other sites

Fajny modelik, ciekaw jestem ile zajęło stworzenia takiego czegoś.

Co do samej architektury, to bardzo dziwne połączenie - stawianie na czymś dosyć nowoczesnym, czyli żelbetowym bunkrze,architektury mocno historyzującej, jest łagodnie rzecz ujmując dość kontrowersyjne. Ja bym tam widział tez coś nowoczesnego, podchodzącego pod moderne. Mogła by wtedy powstać architektura z klasą, na poziomie

Link to post
Share on other sites

Świetna makieta Niedźwiedziu. Pomysł zagospodarowania bunkra tez fajny, będzie wykorzystywany w jakiś sposób oprócz konstrukcji wspornikowej? Architektura drewniana wiecznie żywa jak widać, sam właśnie robię model niestety cyfrowy projektu domu drewnianego ale nie tak klasycznego jak ten pokazany przez ciebie. Ogólnie warto pokazywać że nasza praca to nie tylko komputer ale niektórzy muszą mieć także smykałkę modelarska. Gratuluje cierpliwości i wykonania ;)

Link to post
Share on other sites

@PMat - To już jest kwestia gustu, wg mnie pasuje i to bardzo. Jedyne czego można się przyczepić to wykonawcy, który spieprzył inwestycję, a bunkier otynkował i walnął mozaikę z kamieni. Generalnie porażka, bo wystarczyło jedynie dobrze umyć beton myjka ciśnieniową, na taras położyć jakieś deski i wyglądałoby naprawdę dobrze, a tak... no cóż, teraz już musi w tym mieszkać :-)

 

D_36_413fuNBa.jpg

D_36_spOxDEHY.jpg

 

@shadowsexpe - Prawdopodobnie, a raczej już, znajduje się tam montażownia, inwestor jest, że tak powiem, osobowością telewizyjną.

Co do samej architektury drewnianej, to uważam, że w Polsce tak naprawdę dopiero rozkwita. Jest coraz większe zainteresowanie, ludzie nie patrzą na to z myślą "ale stara chałupa, spalić i zbudować katalogowca z pustaków + żółty tynk i blachodachówką". Ludzie marzą o powrocie do korzeni i zamieszkaniu w takim domku. Sam chcę taki kiedyś mieć :-)

 

 

I tak jeszcze ode mnie kolejna makieta + (niestety) moja twarzowa :-)

Mój pierwszy projekt, klient sobie zażyczył, a ja palnąłem, że mogę spróbować. I w taki oso sposób od pół roku projektuję juz sporadycznie, głównie tylko makiety. Zleceń coraz więcej, a od minionego poniedziałku mam oddzielne biuro aby mieć duzo miejsca do ich swobodnego robienia. I kręci się betoniara. :-)

 

478905_440810192613164_668088323_o.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

@Miłosz3ds - Generalnie tak, po prostu robię makiety biura architektonicznego, w którym pracuję. Ale aktualnie jestem w trakcie negocjacji wykonania makiety zamku dla pewnego muzeum, zapowiada się ciekawie. Jeżeli dojdzie wszystko do skutku to na pewno o tym tutaj poinformuję. A poza tym to niewiele, jedynie jak jeszcze studiowałem to robiłem makiety na PARCH i tyle, po prostu zawsze ubiłem modelarstwo.

Cicho liczę też, że dzięki temu forum kiedyś wpadnie jakieś zlecenie dodatkowe, no ale nie mam aż takiego parcia na szkło :-)

 

@Zbychowaty - Niestety, renderowałem w Karl Cajss, a postprodukcja w FotoSklepie :-)

 

Generalnie to jeszcze nie jestem zadowolony z jakości tych makiet. Przydałaby się jakaś mikro frezarka, która mógłbym jakieś wzorki wycinać w balustradach przy lukarnach. Fajnie by było też wstawiać szkło w okna oraz robić je otwierane, tak samo drzwi. Jest to akurat możliwe, bo widziałem w jakimś sklepie modelarskim specjalne malutkie zawiasy, które by pasowały skalą. Myślę tez aby zacząć malować okiennice i ramy okienne, a na dach kłaść coś na wzór strzechy. No ale to muszę czekać na klienta, który będzie chciał, aż tak dokładny model i wtedy będę mógł postarać się zabić detalem. Bo tak to nie ma czasu na robienie tak wycackanych modeli. Bo po godzinach to wolę trzaskać jakieś inne zleconka lub zdobywać doświadczenie aby móc kiedyś pochwalić się czymś w dziale innym niż Architektura.

 

Swoją droga to szkoda, że nie potrafię robić dobrych zdjęć, bo to na pewno sporo zabiera. Ale planuję zatrudnić jakiegoś fotografa ze studio jak uzbiera mi się większa ilość makiet. No ale to nie teraz, teraz trzeba zasuwać z robotą, bo w domu każdy chce taką pod choinkę :-)

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

A jednak zrobiłem coś większego niż ta wcześniejsza :-) Niestety nie jest tak hiper dokładna jakbym tego chciał, no ale miałem na to tylko dwa miesiące. Dodatkowo musiałem robić dwie równie duże makiety równocześnie. W każdym bądź razie podoba mi się ze względu, że używałem zupełnie nowych materiałów niż dotychczas i naprawdę nauczyłem się wielu nowych rzeczy przy jej powstawaniu. Mam nadzieje, że jeszcze będę miał okazje robić podobnego typu obiekty. Jak skończę wylewanie sztucznej wody i ukształtuję fale na drugiej makiecie to też wrzucę. A tak poza tym to marzy mi się drukarka 3D, strach pomyśleć jak bardzo można by było wejść w detal :-)

 

zamekpisz.jpg

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

Ogólnie fantastyczne szczególne gratulacje sam w wolnej chwilach pasjonuj się modelarstwem nie ma to jak prawdziwe narzędzia a nie tylko myszka i klawiatura. Czysta ciekawość czy masz możliwość udostępnienia plików projektowych dla maniaków modelarstwa elektronicznego muzę by ktoś fajnie zwizualizował te twoje prace :)

Link to post
Share on other sites

@ailambert - To jest interpretacja zamku, który kiedyś znajdował się w Piszu. Rozebrano go w 1602r. Niestety nie wiemy czy wyglądał dokładnie tak jak na makiecie, no ale jak już napisałem, że to jest interpretacja tego jak to mogło być powstała na podstawie kilku średniej jakości rycin oraz fundamentów, które można znaleźć w piskim parku :-)

Jeżeli masz kilkanaście milionów papierów na zbyciu to wiesz... szukamy inwestora, który chciałby to odtworzyć w skali 1:1 :-D

 

@skalpel3d - Dzięki :-) Swoją droga właśnie startuję w konkursie UE na dofinansowanie założenia działalności gospodarczej. Jak się uda to będzie ploter laserowy i drukarka 3D, wtedy robię ten zamek jeszcze raz... i tym razem postaram się zabić detalem :-)

Mam materiały CAD z rysunkami tego zamku, no ale nie za bardzo mogę ich udostępnić - własność biura, w którym na codzień pracuję, nie chcę aby potem się ktoś przywalił czy coś w tym stylu. Swoją droga kiedyś sam próbowałem go wymodelować w Mayce, ale jakoś po zrobieniu głównej bryły mi przeszedł zapał :-)

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

@grass - Robiłem dwie makiety na raz, obie zajęły mi 2 miesiące z małym poślizgiem. Zwłaszcza, że pierwszy raz w życiu robiłem sztuczną wodę. Wylewa się ją bardzo małymi warstwami i w dodatku długo schnie. Na widocznych zdjęciach woda jeszcze dobrze nie wyschła dlatego ma takie białe zabarwienie, w każdym bądź razie poziom jest już prawie zadowalający więc załączam fotki, bo później nie będzie mi się chciało :-)

 

osada2.jpg

osada3.jpg

osada5.jpg

osada8.jpg

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

Świetne! Kurde przypominają mi się czasy dzieciństwa gdzie jak zahipnotyzowany patrzyłem w makiety ze stacjami pkp, ruszającymi się lokomotywami etc. Coś niesamowitego! :D Oby Ci dranie dali to dofinansowanie! 3mam kciuki! :D

Link to post
Share on other sites

@skalpel3d - A co jest nie tak z tym "Kenem" ? Swoją droga jest to rosyjski żołnierz z jakiejś tam kolekcji, w każdym bądź razie w oryginale podawał koledze rakietę, którą ten drugi ładował do czołgu :-) Generalnie był duży problem z przerobieniem tych figurek tak aby chociaż trochę wyglądały na "pradawnych ludzi" :-)

 

@Zbychowaty - No do trzeciego etapu doszedłem, w następnym tygodniu czeka mnie rozmowa z jakimś doradcą zawodowym czy coś. Oceniać predyspozycje mi będą :-) A kolejka, no cóż... mam nadzieję, że dorobię się kiedyś syna - będzie to idealny argument aby zrobić taką dużą jeżdżąca po całym domu :-)

 

 

Generalnie teraz będzie nudno, same małe domki w dużych ilościach. Na kolejne wyzwanie trzeba będzie poczekać. Ale to dobrze, okazja aby trochę poprawić i doszlifować detal, np. coś takiego, bo te wcześniejsze łączenia i wysokości bali to były pobrane z kosmosu i nie wyglądały dość ładnie:

 

jaskolczepiora.jpg

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

To jest niesamowite. Dopiero teraz trafiłe na ten wątek. Przepiękne rzeczy.

Możesz coś napisać więcej, do czego później wykorzystywane są te modele. Czy głównie robione to jest na potrzeby muzeum?

 

Wrzucaj tego więcej!

Link to post
Share on other sites

Lucek FALLER 171660 Premium lub Aquacryl

Niedźwiedziu sam dałeś odpowiedź co nie leży w "kenie " właśnie się zastawiałem cóż on za pozę ma przyjętą ale ze on podaje rakietę to bym nie wpadł raczej stawiałem że facet sieci zgubił albo tak roztargniony że ich z domu nie zabrał :D

Edited by skalpel3d
Link to post
Share on other sites

Miło się czyta, że z takiego zajęcia da się wyżyć i rośnie na nie zapotrzebowanie, wydawało mi się, że taka profesja jest już na wymarciu, a tutaj proszę, trendy się jednak zmieniają.

 

Modele oczywiście wspaniałe; czy wykonujesz je tylko dla architektów, czy zdarzają się również i inne zlecenia (np. dla muzeów, jakichś mecenasów kultury)? Czy istnieje jakaś możliwość powielania jednego modelu, tak, aby wykonać go w kilku egzemplarzach? Czy rozważałeś np. druk 3D jako alternatywę dla tego typu pracy? I czy istnieje zapotrzebowanie na np. jakieś modele kolekcjonerskie dla maniaków RPG, gier, filmów (jakieś chatki goblinów, wieże oblężnicze etc)? Widziałem figurki predatorów idące po ponad 2tys w sieci, więc wiem, że są takie nisze (dla super freaków).

Link to post
Share on other sites

do domku trzeba tylko dołożyć lalki i moja córka była by w siódmym niebie ;) Rewelacja. Te zamki troszkę mniej (zdecydowanie mniej detalu na nich jest) ale też niezłe.

Pozdrawiam B.

Link to post
Share on other sites

Tak się temu przyglądam i wydaje mi się, że te modele to z balsy robisz? Mądry wybór, choć kosztowny materiał - w zwykłym drewnie byłoby taniej, ale byś się zachetał na śmierć. A do detali polecam Dremela, jak już wspomniał jaceks.

Tak czy siak kawał solidnej roboty - gratulacje.

Link to post
Share on other sites

@Adek - Muzeum trafiło mi się tylko raz, na te dwie duże makiety. Poza tym moim jedynym klientem jest pracownia architektoniczna, w której pracowałem, po prostu zamiast pokazywać klientom rysunki rzutów projektów, stoi sobie rząd makiet i klient ogląda, wybiera, kupuje projekt. No i są jeszcze klienci, którzy mają projekty indywidualne, więc zanim dom zostanie wybudowany to oni już mogą cieszyć oczy równie indywidualnie wykonaną makietą :-)

@Lucek - Taaaak, Weta Workshop już pewnie chce się ze mną skontaktować tylko e-maila nie moga nigdzie znaleźć :-P Woda tak jak napisał Skalpel, Faller Premium 171660

@skalpel3d - Założenie było takie, że Ken wypycha łódkę z brzegu na głębokie wody i przygotowuje się do rejsu :-)

@mookie - Jeżeli chodzi o maniaków RPG to w ogóle nie mam pojęcia o tym rynku, ale z pewnością trzeba będzie się temu bardziej przyjrzeć. Jeżeli chodzi o klientów to się nie ograniczam, jestem w stanie podjąć się każdego zlecenia, aby dobrze płacili :-) A co do druku 3D to tak, jestem w trakcie starania się o dofinansowanie z UE na działalność i m.in. chcę kupić coś takiego: http://seron.pl/?175,frezarka-cnc-3030-performance, szkoda tylko, że ma tak mały obszar roboczy, ta z większym jest z kolei już zbyt droga...

@jaceks - Moje narzędzia pracy ? Mam wyrzynarkę Proxxon, ale używam jej głównie do wycinania ścian z grubych deseczek, a tak to tylko i wyłącznie nozyk firmy Olfa. Co do tego Dremela to super sprawa, muszę sobie takie coś zakupić, nada się do robienia różnych wzorków itp. :-)

@Bacry - Na swoja obronę mam tylko to, że pierwszy raz robiłem makietę, na której musiałem użyć materiałów innych niż balsa oraz masa papierowa :-)

@Shogun 3D - Jeżeli dostanę zielone światło od Burmistrza na stworzenie w moim mieście muzeum miniatur, to będę już musiał zrobić przesiadkę na bardziej odporne na niesprzyjające warunki pogodowe drewno... i zachełtam się na śmierć :-D

@telthona, WWWoj - Dzięki :-)

 

 

A tutaj mała przestroga dla wszystkich. Oto co się dzieje, jak przestaje się myśleć w pracy, po tym gdy uderzy woda sodowa spowodowana frontem na Max3d.pl :-)

 

wypadekprzypracy.jpg

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Link to post
Share on other sites

Nie tyle co aktualizacja, ale po prostu ruszyłem już z własną działalnością i powoli zaczynam się promować w internecie. Więc jeżeli są tu jakieś osoby chcące mieć pod ręką kontakt do mnie w razie jakby w powietrzu miało zawisnąć jakieś zlecenie, to zapraszam:

 

www.facebook.com/eulera

 

...co prawda i tak będę nadal i tutaj wrzucał moje wypociny, no ale na FanPage'u będzie to szybciej, i nie tylko makiety... ale o tym już na Facebooku, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. W każdym bądź razie ten temat pozostawiam tylko dla makiet. Jak Bozia pozwoli to skończę jeszcze w tym roku, będzie ...ładna ...i duża :D

Link to post
Share on other sites

Do kolegi co ma cytaty o pośle Bryle i o dobrym designie:

 

Masz bardzo ładne cytaty w podpisie. Podzielę się z Tobą jeszcze dwoma, autorstwa architektów i również bardzo trafnymi, moim zdaniem:

 

"It is easy to be different. But it is very difficult to be better." (Jonathan Ive)

 

"The pencil and the computer are, if left to their own devices, equally dumb an only as good as the person operating them." (Norman Foster)

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Baaardzo fajną "fuchę" masz w życiu. Gratuluję. Bo jak człowiek musi robić coś, czego nie lubi to można się własną pięścią zabić..

Z ciekawości spytam - sklejasz modele? Bo wśród moich kolegów-architektów zdecydowana większość dawniej (lata 80-te, początek 90-tych) miała "background" modelarski. A taka fajna balsa jak na Twoich zdjęciach to był szczyt marzeń.

Gratuluję, z lekka zazdroszcząc fajnej ręki.

Co do architektury drewnianej - projektowałem czas jakiś (w krajach anglosaskich, szeroko pojętych) drewniane domy, timber-frame, i nie jestem, ogólnie mówiąc, ślepym wyznawcą drewna... Widzę również wady.

Ale to temat na szerszy wątek.

Pozdrawiam raz jeszcze.

Link to post
Share on other sites

W biurze architektonicznym Polska Drewniana (oddziały są w Piszu oraz Warszawie), jako prezentacje projektów typowych, a te "ładniejsze" to większość u klientów indywidualnych lub muzeach (Pisz i Toruń) :-)

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy