Jump to content
Kulki

Darmowy soft KONTRA płatny soft?

Recommended Posts

Cześć, od jakiegoś czasu noszę się z tym wątkiem. Moim celem jest abyśmy wspólnie zrobili ranking programów (do szeroko pojętej grafiki), którymi można zastąpić programy płatne. Warunek jest taki aby programy darmowe umożliwiały nam (chodzi mi o sprawy związane z prawem) używanie ich do projektów komercyjnych.

Chodzi mi o to aby stworzyć pełen zestaw, na którym możemy zrobić wszystko od początku do końca. Jednocześnie mając to za darmo i żeby wybrać soft już od razu dobry, po to żeby samemu nie polegnąć w testach albo zastanawiać się czy gdzieś jest jednak coś lepszego o czym nie wiemy.

Moja kategoria jest następująca:

1) Programy 3D (odpowiedniki np Maya, Max...)

2) programy 2D (odpowiedniki np Photoshop)

3) Montaż (odpowiedniki np FinalCut, Premiere)

4) Motion design/compositing (odpowiedniki np After Effects)

5) Compositing (odpowiedniki np Nuke, Fusion)

Z góry dzięki za info i czekam na Wasze propozycje!

Do malowania jeszcze myPaint jest sporo i inkscape do wektorow.

Tato cała reszta chyba blender, jak to można zobaczyć w ich produkcjach.

-Tapatalk-

@Kulki dobry pomysł, ale brał bym jeszcze pod uwagę programy płatne w dobrej cenie.

Tak jak napisał rice

1.Blender + Addony(potrafią znacznie ułatwić i przyśpieszyć pracę w nim)

2.Gimp + dodatki, Krita + pędzle

3-5. Też Blender, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Świetny pomysł na wątek, jednak obawiam się że będzie zaspamowany blendkiem.

Program jest zacny, ale błagam, bez porównań do nuke w compo czy aftera w motion... za to galeria użytkowników doskonale pokazuje że zestaw max+vray, można zastąpić blender+vray, a już nie długo blender+corona. Szczególnie w productvizie.

Rozumiem że wątek jest nastawiony na samodzielną działalność, tzn - bez wykorzystywania w zleceniach assetów z zewnątrz?

@deshu tak oczywiście bez assetów z zewnątrz. I przy założeniu, że nikt nie każe nam animować Golluma, bo wtedy trzeba by już chyba coś zapłacić za jakiegoś softa;-)

- - - Połączono posty - - -

JAKIEŚ POMYSŁY NA PUNKTY: 3, 4, 5?

Dobry temat bo przymierzałem się do podobnego artykułu jakiś czas temu. To może być do niego niezłą bazą. Jeśli chodzi o Gimpa na przykład. Jeśli ktoś jest w temacie, ale jego potęgą są naprawdę dobre dodatki. Fajnie jakby tutaj się znalazł ktoś obeznany w temacie i zamiast samej nazwy Gimp właśnie wrzucił listę najlepszych pluginów (ale nie takich zgooglanych, a najlepiej przetestowanych).

Przykład - mi np. brakowało w Gimpie znanych z PS efektów warstwy i ... proszę: http://registry.gimp.org/node/186

Jestem ciekaw 3,4,5. Znam kilka pod Linuxa, ale nie nie wiem czy nadają się do pracy. Tutaj bedzie ciężko.

Chociaż jest np. ciekawa pozycja Gaffer (http://imageengine.github.io/gaffer/demos.html)

1. Popierając przedmówców - Blender:), a do niego Luxrender (unbias) gdyby komuś nie pasował Cycles. Od biedy można jeszcze Sketchup, chociaż chyba nigdy nie zrozumiem co ludziom się w tym programie podoba, oprócz faktu, że był darmowy.

2. Gimp, Inkscape (vector), Scribus (DTP), Draftsight (CAD)

3. Lightworks

Edit: @Chrupek, ad.3 uprzedziłeś mnie jak pisałem swojego posta, owszem mają wersję free i można jej używać komercyjnie.

Podbijam temat. Może ktoś coś jeszcze w temacie dopisze.

Jestem ciekaw 3,4,5. Znam kilka pod Linuxa, ale nie nie wiem czy nadają się do pracy. Tutaj bedzie ciężko.

Do montażu i compositingu można też spokojnie wykorzystać Blendera. Korzystałem nie raz i naprawdę daje radę. Oczywiście wszystko zależy od tego co chce się zrobić, na ile to są skomplikowane rzeczy, ale naprawdę wiele można zrobić w Blenderze. Jak się opracuje workflow, to wszystko ładnie i szybko śmiga.

Do motion design - z płatnych jest np. Apple Motion, ale z darmowych też można próbować Blendera. Tutaj chyba najwięcej braków się znajdzie. Blender to nie jest soft do motion design, ale próbować można. Tylko trzeba w nim opanować 3D, bo narzędzi typowo do animacji 2D tu nie ma za dużo. Praca z tekstem też nie jest najwygodniejsza.

Zainteresowaliście mnie compositingem w blenderze, jest jakieś podstawowy zestaw tutoriali by rzucić okiem jak się to odbywa? Mam AE ale nie widzę powodu uzywać go jeżeli mogę się bardziej zespolić z Blenderem.

Do montażu polecam sprawdzić darmowy program Virtual Dub. Ja kiedyś z niego korzystałem tylko do cięcia materiału i kompresji, ale mój kolega zmontował na nim kilka krótkich filmów i teledysk i bardzo dobrze mu to wyszło, tak więc myślę że od tego czasu program bardzo się rozwinął.

vDuba używałem też dziś. Brakuje mu kilku efektów ale filtry i szybkość/wygoda działania potrafią zaskoczyć. Mozesz wyedytować film w czasie w jakim inny pakiet się dopiero załaduje.

No dobra. Dla mnie też zaskoczenie z compo i Blenderem. To jest jakiś osobny moduł, da się ukryć wszystko związane z 3D? :)

vDub - do montażu? Serio. KIedyś tego używałem, ale raczej tylko do przycięcia lub konwersji czegoś. Ale to było lata temu.

Inkscape do wektorówki, który bardzo często używam :)

Tak jak wyżej - Inkscape do wektorów, a do animacji jak ktoś ma cierpliwość to Synfig też się nada :)

Guest Chrupek3D

Handbrake - programik do kompresji animacji, chociażby do mp4. Daje dobre jakościowo i małe pliki.