Jump to content

Darmowy soft KONTRA płatny soft?


Recommended Posts

Cześć, od jakiegoś czasu noszę się z tym wątkiem. Moim celem jest abyśmy wspólnie zrobili ranking programów (do szeroko pojętej grafiki), którymi można zastąpić programy płatne. Warunek jest taki aby programy darmowe umożliwiały nam (chodzi mi o sprawy związane z prawem) używanie ich do projektów komercyjnych.

 

Chodzi mi o to aby stworzyć pełen zestaw, na którym możemy zrobić wszystko od początku do końca. Jednocześnie mając to za darmo i żeby wybrać soft już od razu dobry, po to żeby samemu nie polegnąć w testach albo zastanawiać się czy gdzieś jest jednak coś lepszego o czym nie wiemy.

 

Moja kategoria jest następująca:

 

1) Programy 3D (odpowiedniki np Maya, Max...)

2) programy 2D (odpowiedniki np Photoshop)

3) Montaż (odpowiedniki np FinalCut, Premiere)

4) Motion design/compositing (odpowiedniki np After Effects)

5) Compositing (odpowiedniki np Nuke, Fusion)

 

Z góry dzięki za info i czekam na Wasze propozycje!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Kulki dobry pomysł, ale brał bym jeszcze pod uwagę programy płatne w dobrej cenie.

Tak jak napisał rice

1.Blender + Addony(potrafią znacznie ułatwić i przyśpieszyć pracę w nim)

2.Gimp + dodatki, Krita + pędzle

3-5. Też Blender, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Link to post
Share on other sites

Świetny pomysł na wątek, jednak obawiam się że będzie zaspamowany blendkiem.

Program jest zacny, ale błagam, bez porównań do nuke w compo czy aftera w motion... za to galeria użytkowników doskonale pokazuje że zestaw max+vray, można zastąpić blender+vray, a już nie długo blender+corona. Szczególnie w productvizie.

 

Rozumiem że wątek jest nastawiony na samodzielną działalność, tzn - bez wykorzystywania w zleceniach assetów z zewnątrz?

Link to post
Share on other sites

@deshu tak oczywiście bez assetów z zewnątrz. I przy założeniu, że nikt nie każe nam animować Golluma, bo wtedy trzeba by już chyba coś zapłacić za jakiegoś softa;-)

 

- - - Połączono posty - - -

 

JAKIEŚ POMYSŁY NA PUNKTY: 3, 4, 5?

Link to post
Share on other sites

Dobry temat bo przymierzałem się do podobnego artykułu jakiś czas temu. To może być do niego niezłą bazą. Jeśli chodzi o Gimpa na przykład. Jeśli ktoś jest w temacie, ale jego potęgą są naprawdę dobre dodatki. Fajnie jakby tutaj się znalazł ktoś obeznany w temacie i zamiast samej nazwy Gimp właśnie wrzucił listę najlepszych pluginów (ale nie takich zgooglanych, a najlepiej przetestowanych).

 

Przykład - mi np. brakowało w Gimpie znanych z PS efektów warstwy i ... proszę: http://registry.gimp.org/node/186

 

Jestem ciekaw 3,4,5. Znam kilka pod Linuxa, ale nie nie wiem czy nadają się do pracy. Tutaj bedzie ciężko.

 

Chociaż jest np. ciekawa pozycja Gaffer (http://imageengine.github.io/gaffer/demos.html)

Link to post
Share on other sites

1. Popierając przedmówców - Blender:), a do niego Luxrender (unbias) gdyby komuś nie pasował Cycles. Od biedy można jeszcze Sketchup, chociaż chyba nigdy nie zrozumiem co ludziom się w tym programie podoba, oprócz faktu, że był darmowy.

2. Gimp, Inkscape (vector), Scribus (DTP), Draftsight (CAD)

3. Lightworks

 

Edit: @Chrupek, ad.3 uprzedziłeś mnie jak pisałem swojego posta, owszem mają wersję free i można jej używać komercyjnie.

Link to post
Share on other sites

Jestem ciekaw 3,4,5. Znam kilka pod Linuxa, ale nie nie wiem czy nadają się do pracy. Tutaj bedzie ciężko.

 

Do montażu i compositingu można też spokojnie wykorzystać Blendera. Korzystałem nie raz i naprawdę daje radę. Oczywiście wszystko zależy od tego co chce się zrobić, na ile to są skomplikowane rzeczy, ale naprawdę wiele można zrobić w Blenderze. Jak się opracuje workflow, to wszystko ładnie i szybko śmiga.

 

Do motion design - z płatnych jest np. Apple Motion, ale z darmowych też można próbować Blendera. Tutaj chyba najwięcej braków się znajdzie. Blender to nie jest soft do motion design, ale próbować można. Tylko trzeba w nim opanować 3D, bo narzędzi typowo do animacji 2D tu nie ma za dużo. Praca z tekstem też nie jest najwygodniejsza.

Link to post
Share on other sites

Zainteresowaliście mnie compositingem w blenderze, jest jakieś podstawowy zestaw tutoriali by rzucić okiem jak się to odbywa? Mam AE ale nie widzę powodu uzywać go jeżeli mogę się bardziej zespolić z Blenderem.

Link to post
Share on other sites

Do montażu polecam sprawdzić darmowy program Virtual Dub. Ja kiedyś z niego korzystałem tylko do cięcia materiału i kompresji, ale mój kolega zmontował na nim kilka krótkich filmów i teledysk i bardzo dobrze mu to wyszło, tak więc myślę że od tego czasu program bardzo się rozwinął.

Link to post
Share on other sites

vDuba używałem też dziś. Brakuje mu kilku efektów ale filtry i szybkość/wygoda działania potrafią zaskoczyć. Mozesz wyedytować film w czasie w jakim inny pakiet się dopiero załaduje.

Link to post
Share on other sites

No dobra. Dla mnie też zaskoczenie z compo i Blenderem. To jest jakiś osobny moduł, da się ukryć wszystko związane z 3D? :)

vDub - do montażu? Serio. KIedyś tego używałem, ale raczej tylko do przycięcia lub konwersji czegoś. Ale to było lata temu.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy