Jump to content

Wideotutorial: Pixar-like animation controls


Recommended Posts

Nawet jeśli komuś może łatwiej animować obiekt za pośrednictwem zaznaczania jego części, to współczuję każdemu, komu przyszłoby budować ten system dla bardziej skomplikowanych obiektów; uważam, że CAT bardzo fajnie spełnia tę rolę, jakoś sam nigdy nie czułem potrzeby zaznaczenia dłoni, celem jej zrotowania (inna sprawa, że moim zdaniem sama selekcja obiektów położonych blisko siebie lub jeden w drugim w Maxie jest czasami szalenie problematyczna; kontrolki są dużo bardziej widoczne i wiszą w przestrzeni wokół innych brył). I pomijając już wszystko inne mam obawy, że takie systemy w Maxie przy jakiś dodatkowych modyfikatorach i gęstszych siatkach doprowadzą do drastycznego spowolnienia pracy w viewporcie. Tutek jednak doceniam w kategoriach "proof of concept".

Link to post
Share on other sites

Po prostu - zlapanie reki, zamiast konrolki jest fajniejsze. Nic Ci nie zaslania, bezposrednio kontrolujesz silhouette bez wizualnych smieci.

 

Poza tym chyba nikt nie probuje nikogo przekonac, ze to jest "wow", albo ze jest lepsze.

Link to post
Share on other sites

ta, jak sobie zrobili vewport na gpu w Pixarze to se mogą robić wszystko w realtime. w maxie każdy dodatkowy modyfikator spowalnia, technika nie jest mi nowością (zresztą każdy kto już jakiś czas riguje zna tę technikę kontroli), jedynie nie używam skina aby zaoszczędzić na wydajności i płynności we viewporcie aby nie robić co chwilę preview co baaardzo spowalnia pracę.

jedyna rzecz która jest dobra w tej technice, to dokładność którą można od razu uzyskać przy zgieciach/wygięciach itp., bez potrzeby podglądania głównego modelu (co zresztą też zazwyczaj bywa zbyteczne), a i animacja postaci wygląda ładniej bo nie jest pocięta.

jakbym miał viewport na gpu też bym już dawno tak robił.

 

techniki jakie Pixar używa są zazwyczaj powszechnie stosowane przez inne studia oraz niezależnych grafików - czasem w odmienny sposób ale ile głów tyle pomysłów. Pokuszę się o stwierdzenie że oni przy niektórych technikach są parę kroków w tył, no ale puki coś działa dobrze to po co zmieniać.

Link to post
Share on other sites

Azbesty odpowiedział dobrze.

Na GPU mają Presto ( w połączeniu z opensubdiv), w Majce nie wiem czy coś kombinowali, ale przerabiają ją na pewno, na niektórych filmikach widać, że w miejscu gdzie jest nazwa programu Maya oraz numer itp., dodatkowo jest jeszcze inne oznaczenie, sugerujące przeróbkę Maya.

 

Prezentacja Presto z użyciem GPU:

 

 

edit1:

 

Tutaj dodatkowo więcej o opensubdiv, pewnie było ale dla przypomnienia:

 

Edited by zio_mal
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy