Jump to content

Natron - program do kompozycji opartegy na nodach (open-source)


Recommended Posts

Wygląda jak franken-nuke, ale nie powiem, zachęca do śledzenia bardziej niż MambaFX. To już kolejny po ButtleFX opensourcowy node compositor pisany przez Francuzów. Zamiast robić dziesięć osobnych programów powinni się skrzyknąć i zrobić jeden a solidny.

Link to post
Share on other sites

@Rotomonks: zgadza się. Tylko w tym przypadku stoi za projektem naprawdę mocny zespół naukowców i programistów. Fajnie, że robią to właśnie na open source.

Link to post
Share on other sites
Także opensourceowa konkurencja dla Blendera, także oparta na nodach i prezentowana na tym samym materiale?

 

Dla tego o ile rozumiem Blender w compo będzie taką konkurencją jaką jest compositing w Houdinim dla Nuke ;) Tzn. niby będzie, ale praktycznie żadna.

Edited by legomir
Link to post
Share on other sites

@Adek: Ponieważ środowisko naukowe i informatyczne nie jest mi obce, twierdzę, że naprawdę mocny zespół naukowców i programistów to wyjątkowo zły prognostyk... :) Potrzeba trochę ludzi mocnych i w innych dziedzinach, żeby powstał udany produkt :)

Ale ale, żeby nie zapeszać. Jeśli podejdą do tematu perspektywicznie i nowocześnie, to może być z tego coś fajnego. :):)

Link to post
Share on other sites
footage pokazany tutaj, to było z tears of steel http://youtu.be/0CoJBR9YmB8?t=2m12s a tam chyba compositing był robiony w Blenderze. Czyli co?

Tears było open source więc jak napiszesz program, to mozesz sobie ściągnąć materiał z filmu i zaprezentować jego możliwości na tymże.

 

edit; jakis spamer sie wpi$%%$* z postem przede mnie ;)

Link to post
Share on other sites

No właśnie testuję i aż czuję pewien niesmak. Bo raz że to już nie jest inspiracja tylko totalna podróba Nuke'a, a dwa, że dosyć nieudolna jeśli chodzi o UX. Drobne różnice irytują. Le Big Mac i majonez zamiast keczupu.

Ogólnie za wcześnie żeby ocenić czy to ma szanse powodzenia. Wydaje mi się, że takie ścisłe wzorowanie się na Nuku nie ma sensu. Mądrzej chyba byłoby zrobić coś, co odpowiednio skonfigurowane zachowuje się prawie jak Nuke, ale jest czymś więcej, jest mega szybkie, mega stabilne, mega skryptowalne. A tak to tylko ńjuk z biedronki, ze wszystkimi wadami podróbki, skazany na gonienie króliczka.

Ciekaw jestem jak zareaguje The Foundry.

Link to post
Share on other sites

Zaczekajcie chociaż do premiery tej nowej wersji na SIGGRAPHIE. Czytałem właśnie ten wątek u nich - wiele osób chciało, aby to wyglądało jak NUKE.

Porównanie z GIMPem raczej nietrafione bo GIMP to nie jest klon Photoshopa.

 

Ale jestem ciekaw co będą pisali ludzie po SIGGRAPHie o tym projekcie.

 

Widzę, że zapotrzebowanie na takie softy jest - zaraz będzie kolejna rzecz do oceny ;)

Link to post
Share on other sites

No zrzyna z Nuke`a jest mocna, nawet skroty klawiszowe sa takie same w przypadkach, ktore przetestowalem;)

 

Fajnie, ze dzieki temu mozna od razu siadac do roboty, ale odczuwam pewien niesmak. Jakbym zdradzal zone z jej siostra blizniaczka (bez nogi) ;)

Link to post
Share on other sites

Mało stabilne na razie. Kila razy mi się wywalił na prostej zabawie z 80gb plikiem, ale wydaje mi się że właśnie te same skróty i podobny interfejs jest siłą tego programu. Siadasz i pracujesz.

Poza tym porównując ceny( nuke 3026 euro / nuke x 5849 euro) Nie mam żadnych pytań.

Poprawią stabilność to będzie dobrze.

Link to post
Share on other sites

Mi tam się nie wywala. Ale interfejs działa trochę topornie.

Skróty klawiszowe to powinna być opcja. Tak jak w programach 3D można sobie wybrać sposób nawigacji. W dzisiejszych czasach soft powinien być tak pisany, aby nawet na samym początku, kiedy jeszcze nic nie robi, mógł mieć skrót klawiszowy do nicnierobienia i możliwość oskryptowania nicnierobienia. Nie wiem jak można w ogóle to pominąć w sofcie graficznym. A i tak umożliwienie czegoś a ścisłe wzorowanie się to jest spora różnica.

 

Dla mnie ten soft to dopiero początek wyboistej drogi. I wydaje mi się, że taka imitacja się po prostu nie sprawdzi. Ale zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy