Jump to content

Teczka 3D : Samochody

Recommended Posts

• Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hej, dawno mnie tu nie bylo, ale to nie oznacza ze sie poddalem 馃檪聽Zrobilem sobie takiego Campera, ktory mial byc wrzucony do sceny, ale postanowilem go troche wyrenderowac. 聽

Sorka za mazanie po Twojej pracy (jak zwykle za szybko i troch臋 przesadzi艂em z niekt贸rymi rzeczami), ale tak szybciej聽poka偶臋 o co mi chodzi: - przede wszystkim, rozdziel plany- im dalej od oka kamer

W kwestii opon to przede wszystkim bie偶nik masz w negatywie. Bie偶nik jest wypuk艂y a nie wkl臋s艂y, te linie powinny by膰 rowkami, nie wypustkami.

Posted Images

Cie艅 pod autem wi臋kszy i nie wiem dlaczego nie o艣wietlasz go z przodu tylko z ty艂u.

Opona do wywalenia. W internecie jest tak du偶o tutoriali do k贸艂, 偶e staje si臋 to tak proste, 偶e pro艣ciej si臋 nie da.

Wida膰, 偶e ju偶 wiesz jak zachowuje si臋 siatka i jako tako j膮 kontrolujesz, post臋p w por贸wnaniu do tego co by艂o na pocz膮tku jest widoczny. Ale oczywi艣cie dalej musisz popracowa膰 nad krzywiznami tej siatki. Felga z daleka wygl膮da dobrze, ale z bardzo daleka :) Ja widz臋 nier贸wn膮 siatk臋, szczeg贸lnie przy otworach na 艣ruby. Wygl膮da mi to na zbyt wcze艣nie na艂o偶one chamfery na ostre kraw臋dzie. Podstaw膮 jest (sam si臋 o tym przekona艂em na w艂asnej sk贸rze) IDEALNIE r贸wna siatka na samym pocz膮tku, z艂apanie poprawnych proporcji i geometrii. Wspomagaj si臋 prostymi bry艂ami, bo one maj膮 w艂asnie idealna geometri臋. Wa偶ne jest te偶 by siatka mia艂a r贸wno roz艂o偶one kraw臋dzie i vertexy, chodzi o to, 偶eby by艂o mi臋dzy nimi mo偶liwie takie same odleg艂o艣ci, je偶eli b臋d膮 inne to powstan膮 uwypuklenia, co jest w艂a艣nie widoczne na feldze.

Model bmw jest niez艂y na pocz膮tek, z czasem b臋dzie lepiej. Jedyna moja uwaga to staraj si臋 zrozumie膰 jak dzia艂aj膮 r贸偶ne elementy, po co s膮 stworzone. Co to jest wywiew w masce, dlaczego jest tu, jak jest zbudowany, jak dzia艂a. To przeniesie Twoje modelowanie na nowy poziom. Bez zrozumienia co si臋 robi, nic si臋 nie zrobi :) I jeszcze polecam od czasu do czasu wzi膮膰 karteczk臋 z 贸艂贸wkiem i poszkicowa膰 co艣 z natury, pomo偶e Ci to zapanowa膰 nad proporcjami. Tyle ode mnie, ci艣nij dalej :)

Dzieki za wyczerpujaca wypowiedz :). Co do tych krzywizn kolo otworow na sruby to fakt troche zrabalem sprawe,a to dlatego ze chyba za duzo segmentow dalem na cylindra - 100, bo 5 srub razy 20 ramion. a powinienem dac 50 segmentow, ale bede wiedzial na przyszlosc ze za gesto polecialem. Co do pozostalych rad oczywiscie sie zastosuje. Jeszcze raz dzieki ! :)

@Update:

Pobawilem sie materialami opony:

0GmCEL6.jpg

Edited by Akierek

Ty widzisz ze te otwory s膮 krzywe? Do tego zostawiasz ngony.艢rodkowy otwor moz臋sz zorbic na samy ko艅cu opieraj膮c si臋 o cylinder. Te ma艂e tak偶e. ja bym zacz膮艂 t膮 felge od pocz膮tku zaczynajac od cylindr贸w. 5 cylindr贸w.musisz, Wychodzisz z 8 k膮t贸w. Potem robisz ramiaona ale bez tych kwadratowych wyci臋膰 je dodasz po 1 smoothie by miec wiecej podzia艂贸w pod otwory na 艣roby dzieki temu beda bardziej okr膮g艂e. Chodzi g艂ownei o te wyci臋cia ktore id膮 do otwor贸w pod 艣ruby. Jak ju偶 zrobisz ramiona to robisz pierscien zewnetrzny tyle podzia艂ow cylindrze a偶 mniej wi臋cej spasuje si臋 z ramionami. Musisz myslec co bedzie ci latwiej zrobi. Od ktorego ksztaltu zaczac. Co spowoduje ze otwor nie bedize sie wykrecac. Czasem trzeba zrobic gesciej ale dzielic model na etapy potem 艂膮czy膰.

Akierek, chodzi o to, 偶e te otwory s膮 powykrzywiane w chi艅skie 8, ka偶dy w inn膮 stron臋 - innymi s艂owy te o艣miok膮ty powinny by膰 foremne, a u Ciebie ka偶dy bok ma inn膮 d艂ugo艣膰, domy艣lam si臋, 偶e robi艂e艣 je na oko zamiast wrzuci膰 jaki艣 mi艂y cylinder ;) og贸lnie samoch贸d coraz lepiej si臋 prezentuje i propsuj臋 za wytrwa艂o艣膰, ale felg臋 chyba rzeczywi艣cie lepiej b臋dzie zrobi膰 od nowa. Mo偶e zostaw j膮 na jaki艣 czas, zr贸b jaki艣 inny element, a za par臋 dni jak wr贸cisz do tematu i popatrzysz 艣wie偶ym okiem to zauwa偶ysz o co biega. Sp贸jrz np. na otw贸r w samym 艣rodku. Po dodaniu smootha powinien by膰 idealnie okr膮g艂y, a u Ciebie ze wzgl臋du na nier贸wne podzia艂y w siatce b臋dzie kanciasty. Z daleka mo偶e tego nie b臋dzie wida膰, ale na zbli偶eniach wyjdzie od razu.

Te felge da sie jeszcze poprawic - na Twoim miejscu bym wstawil dwa cylindry foremne (z prymitywow) w miejsce otworow i po dociagla vertexy do tych cylindrow aby byly jak najblizej, a potem poprawil reszte siatki. Chociaz jak to sie zle zrobi to caly model bedzie do wywalenia.