Skocz do zawartości

[urbanistyka] cybermiasto - miasto jutra czy film s-f ? WIP/Dyskusja


boba

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

heej!

reanimuje nieco cyber trupa ;)

jesli ktoś jest jescze zaintereowany cybermiastem, zapraszam do skomentowania: http://www.icpnet.pl/~miki2/pdf/cybermiasto.pdf (ok 2 mb)

 

wszelkie uwagi, na kazdy temat (zwiazany z tymi wypocinami, lajałtem czy bledami ort, gram itp) mile widziane

jest to wersja jescze nie skonczona wiec moge poprawiac :)

 

pozdrawiam, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim ciesze sie ze taka dyskusja zaistniala tutaj, bo wlasnie pewne okolicznosci popchnely mnie rowniez w tym kierunku(no prawie tym), wiec jesli mozecie prosze

WRZUCAJCIE JAK NAJWIECEJ LINKOW

po pierwsze, poki pamietam - ciekawa strona(choc podchodzi do tematu troche z innej strony) http://www.architekci.pl/architektura/index.php?id_dzialu=77&id_fragment=1134&od=0

po drugie

a co z osrodkami naukowymi, je trzeba zgrupowac w 1 dnym miejscu, bo inaczej sie nie da, nauka przez internet nie zalatwi sprawy

nie zalatwi? badz wizjonerem na calosc! a nie tylko w sprawach architektury! juz teraz eLearning zdobywa sobie coraz wieksza popularnosc i budzi wielki entuzjazm ludzi blikskich edukacji. wejdz chocby na http://moodle.org . zobacz jakie to potezne rozwiazanie

"gdzie ulokowac fabryki, lotniska wysypiska smieci - o ile takie musza byc w przyszłosci (chodzi o takie co sa uciazliwe dla ludzi i srodowiska)"

nie znam sie na tym ale wpadl mi taki pomysl ze mozna by zorganizowac polis w hierarchie i powiedzmy na piec polis normalnych jedno "uzytkowe" - cos w stylu zbiorow i podzbiorow, albo komorek i tkanek ;).

 

pozdr

 

kru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesze sie ze kogos zaineresowal ten temat ;)

 

@kru: dzieki za linka do atykulu, a co do hierarchicznej organizacji polis - hmm no ciekawe, tylko trzba by uważać żeby nie przerodzilo sie to w strefy dla ludzi I kategorii II, II itd.

 

co do linków - nie wiem konkretnie o jaka tematyke Ci chodzi... o wirtualne miasta? o "normalne" miasta? czy o łaczenie jednego z drugim?

 

klika linków, które uważam za godne uwagi (głównie o virtualnych miastach, i cyberprzestrzeni:

 

1. http://www.casa.ucl.ac.uk/planning/articles31/vcity.htm - ciekawy artykul o mozliwoaciach zagrozeniach wietualnej przestrzeni

2. http://www.well.com/user/hlr/vircom/ - baza linków do stron zwiazanych z tym tematem, jest tego duzo, ale duzo trzeba "odsiać"

3.http://www.casa.ucl.ac.uk/planning/articles.htm - to dosłownie niewyczerpalne źródło wiedzy na ten temat, większość "uzytecznych" informacji zdobylem wlasnie tu, szczegolnie polecam: "ARCHITECTURE IN CYBERSPACE OR CYBERSPACE IN ARCHITECTURE?", albo "AN OUTLOOK FOR URBAN PLANNING IN CYBERSPACE", albo to z punktu 1 go.

4. http://squidsoup.com/ghosts/3.html - dla odreagowania - interaktywna zabawa z cyberprzestrzenia, efekciarskie, ale mile dla oka ;)

5. http://www.arcspace.com/architects/asymptote/Guggenheim/ - to chyba jest dobrze znane, ale zamieszczam...

6. http://www.shirleyshor.net/text/city_of_bits.htm - jescze nie zdazylem przeczytac calosci, ale zapowiada sie b. ciekawie

7. http://www.arch.usyd.edu.au/kcdc/journal/vol4/dalton/Main_Frame.htm - splycajac, ...o wirtualnych środowiskach, odniesienia do idei Lyncha itp

8. http://homepage.mac.com/juggle5/WORK/publications/JVisLang_City.html - tlumaczy jak przedstawiac informacje w sieci, dlaczego uzyc analogii do miasta

9. http://www.isprs.org/istanbul2004/yf/papers/925.pdf - dla odmiany troche od strony technicznej o wizualizacji swiatow 3D

 

mysle ze to wystarczajaca dawka linkow na poczatek ;)

 

jesli ktos ma jakies inne linki to chetnie przegladne

 

ps co do linku z postu #55 - jakby nie dzialal (jakis dziwny serwer) to tu jest to samo:

http://www.icpnet.pl/~miki2/pdf/cybermiasto.pdf

ps2. @kru - co dokladnie Ciebie interesuje, co za "pewne okolicznosci"?

 

pozdrawiam, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiam, ostatnio ciezko mi sie zebrac w sobie zeby cokolwiek konstruktywnego w tym kierunku pchnac, no ale kiedyś trzeba..

 

oto apdejt.. ogladajcie jak dacie rade, czytajcie i mowcie wszystko co wam slina na jezyk przyniesie, byle na ten temat choć trochę ;)

 

na początak kilka ilustracji.. tak zeby wprowadzic w temat bez czytania od początku całego teamtu ;)

 

 

cyber07a.jpg

 

cyber-plakat01.jpg

 

cyber-plakat02.jpg

 

cyber-plakat03.jpg

 

cyber-miasto33.jpg

 

 

 

cyber-plakat04.jpg

 

 

cybercafe04.jpg

 

 

 

 

 

_________________________

 

idąc dalej.. nadal 'lekki' klimat

 

..czyli logo dla 'cybermiasta'

 

do pooglądania w tym wątku:

 

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=17623

 

________________________

 

...cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu kilka najświeższych 'inspiracji' ktorych nie moglem sie oprzec zeby zamiescic co do wyglądu juz takiego czegos w rzeczywistości ;)

 

______________________________

 

Photo-1.jpg

 

Photo-10.jpg

 

więcej na: http://www.arcspace.com/books/tomorrows_house

 

______________________________

 

no i to mnie bardzo zaintrygowało ;)

 

tajwan_1.jpg

 

tajwan_7.jpg

 

więcej na: http://www.rzeczy.net

 

ps. i co z tego ze nie dokończyli budowy..

 

_____________________________

 

 

cdn..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. na początek schematyczny plan miasta.. zeby bylo woadomo o co chodzi..

 

schemat-miasta.gif

 

 

a teraz przykładowy jeden z 'kawałków'

 

 

polis_01.gif

 

 

 

 

i to samo ale w innym klimacie (troche mniej są widoczne "odciski stóp naśrodku" ;)

 

 

polis-s01.jpg

 

 

 

 

a tu juz inny kawałek.. i schemat rozbudowy 'w czasie'

 

polis-s02.jpg

 

 

 

 

a na koniec jeden z domków.. żeby nie było.. też schematycznie ;D

 

domek.gif

 

 

 

nom.. to na tyle chcialem pokazac i zobaczyc co wy na to ;)

ktore lepsze takie szare czy te kolorowe? no i co w ogole o tym myslicie?

 

pozdr boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D na na pierwszy rzut oka niewiele sie rozni.. bo nie ma sie roznic znacząco - bo chyba ludzie za 50 -100 lat beda mieli takie same potrzeby co i teraz, tyle tylko, ze wiecej uwagi bedziemy zwracac na wygode zycia i czerpanie przyjemnosci z tego gdzie sie mieszka, skoro wiekszosc bedzie nie tylko mieszkac, ale i pracowac w tym samym/pobliskiem miejscu

 

no a tak serio, to 'ideologia' w pigulce dla ciekawskich:

generalnie nie potrzeba architektow do budowy tego osiedla.. bo: kazde takie polis/kwartał - zwac jak zwać - projektuja sobie sami mieszkancy - narzucają sobie tylko z gory kilka ograniczen - jak np max ilosc kondygnacji, powierzchnia domku w stos do pozostałych domkow i mozliwosc ich roznic, czy zabudowa kalenicowa czy szczytowa czy plaski dach czy nie, czy domki maja ogrodzone plotkami czy bez plotkow itepe.. bla bla bla, sami tez zakladaja jak bardzo chca byc zintegrowana spolecznoscią hehe czyli ile maja tych brązowych chatek, co sie w nich mieszcza funkcje obslugujace kwartał np daszek pod grilla, sauna, pralnia, zbiorowe miejsce pracy itd.. ; a dostosowac sie musza tylko do takich regol, ktore obowiazuja w calym osiedlu tzn: zakaz ruchu kolowego w kwartale - musza miec pozdiemna droga/gazaz z wjazdem (na ktoryms z obrazkow to nawet widac) no i musza sie zmiescic na tej swojej działce i ogolnie zaakceptowac zasady panujace w takim osiedlu czyli ogolnie - demokracja.. a moze anarchia? hmm

 

ps a co do mieszkanek.. dobrze by bylo gdyby byly jescze funkconalne a nie tylko ladne ;D no ale nad tym to mam nadzieje jescze popracowac/wymyslic cos

 

pozdr, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mieszkanko za dobrej funkcji nie ma :)

owszem jest wyrazny podzil na sterfy ale chyba troche sie mieszaja.

1. proporcje sypaialni do dziennego troche za duze, przy czym z sypialni trzeba przejsc przez kuchnie do kibla.

2. glowne wejscie na kibel. generalnie wychodzac z kibla nie lubisz widoku listonosza ;)

3. pokoj dzienny nie ma doswietlenia.

 

zrob moze open plan. zawsze to latwiej i wszyscy beda zadowoleni :)

 

poza tym uklad z kiblem w srodku jest ok. ale nie w tak malym wnetrzu.

robili to Jhonson w latach 50-tych 1.jpg a wczesnie jeszcze Mies. z tym ze proporcje pozostalych pomieszczen do kibla byly troche inne. wstawiajac kibel w srodek malego mieszkania za bardzo chyba zmniesza sie przestrzeń.

 

co do samego miasta. skoro nazywasz to cyber miasto to niech to wyglada jak cyber miasto a nie jak Żabiniec w Krakowie ;)

choc przypuszczam ze na radykalne zmiany juz za pozno.

 

wrzuce Ci dla przykladu prace studentki z 3 roku. zwykle miasto, render kilowaty, ale sam uklad mega cyber. chodzi mi o to ze w pracy na pierwszy rzut oka powinno byc widac "cyber". ktos to oglada i pomysl musi byc czytelny. http://www.wloskowicz.pp.com.pl/miasta.avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa - najwazniejsze nie stracic czytelnosci ; )

 

no mma nadzijee ze dam rade do jakos ladnie 'ubrac' aby bylo z jednej strony widac ze 'cyber', a z drugiej ze 'ludzkie', no i z e cyber nie musi sie rownac megastrukturze w ktorej czlowiek jest tylko malutkim trybikiem

 

..a co do Philipa - jak na tamte lata to to byl dla mnie szczyt archiexchibicjonizmu ; ) hehe - zobacze - moze faktycznie szklić to bardziej - z jednej strony ludziska sa juz wszedzie szpiegowani tymi kamerami przemyslowymi.. ale juz serio

 

to chyba apdejty dam za czas jkais bo mnie znow przyziemne sprawy odciagaja od tez zabawy ; )

 

ps - dzieki peter_ za slowa krytyki - masz racje co do domku, a co do listonosza.. to znam taka chistoria z zycia wzieta.. brrr - nie hccialbys tego widziec co zobaczylem

 

pozdr, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osiedle wyglada na miłe, ale jeśli nie ma różnic między nim a cyber to czemu ono jest cyber ? może jednak zabaw sie w "proroka" i spróbuj uwzględnić zmiany jakie technologia wprowadza w naszym życiu codziennym (np. coraz większa praca zdalna, nauka zdalna itp) które teraz dopiero sie pojawiają a za 50 lat to kto wie, może bedą już regułą ;) podoba mi sie sposób prezentacji domu, fajny taki render "szkicowy", troche mi to mange jakąś przypomina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce na poczatku zaznaczyc ze watek mi sie bardzo podobal do momentu kiedy pokazales ten projekt - naprawde ciekawe inspiracja i prszyklady (z ktorych chyba nie wzioles nic do swego projektu)

 

a teraz o tym co budzi moje watpliwosci

 

plan urbanistycznyu calego miasta - czy jest to plan przebudowy miasta istniejacego czy plan tz. "miastaidealnego" a jesli to miasto idealne to czemu ulice maja taki dziwny ksztalt, czemu ma to sluzyc?? poza tym nie napisales dla jakiej liczby mieszkancow projektujesz swoje miasto i nie pokazales zadnych mozliwosci jego rozbudowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

ufff.. więc tak:

 

@spoon - nie musi być widać ze cyber.. cała zabawa ma polegać na tym że wszsytkie dobra jakie oferuje technologia maja tam być ale bez afiszowania sie, tzn zakladam ze technika jest po to zeby ulatwic w tym wypadku zycie a ma byc ukryta tak jak sie ukrywa np rury w scianach [to tak bardzo splycajac] ;) moze to zle rozwiazanie i nie powinno sie niczego ukrywac [brutalizm] ale wydaje mi sie ze w koncu dojdzie do tego ze 'technika' sie znudzi ludziom tzn sie na tyle stanie czyms normalnym i codziennym ze nikt nie bedzie sie nia tak podniecal jak to sie jdzieje teraz - a skoro tak - to po co wysuwac ja na 1 wszy plan?

 

@Wacman viz4 +vray+final toon - troche toto na około ale coz - jak sie inaczej nie umie to trzeba kombinowac ; )

a co do skecz upa - hehe to mozna powiedziec ze go wlasnie 'ponownie' odkryłem i reszte bedejuz w nim modelowal raczej - chyba tez go juz ubustwiam

 

@Cug - wzialem wzialem duzo z 'inspiracji' tylko nie wrzucielm wszystkiego - nie mam w takim stanie zeby wstawic tu..

- to ma byc 'plan idealny' haha a przynakmniej tak sobie mowie moze lepiej powiedziec 'szablon'; ulice dziwne zeby samochody nie śmigały szybko ; )

mieszkancow ma byc ok 2,5 -3,5 tys, a mozliwosci rozbudowy z ZASADY nie ma być - dlaczego tak a nie inaczej.. mam nadzieje pokazac jak tylko dam rade.. czyli chyba w polowie wrzesnia dopiero..

 

do tego czasu dziekuje za komentarze i pozdrawiam, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5 - 3,5 tys mieszkancow toprzeciez male osiedle a nie miasto!! czemu chcesz zrobic takie male??

 

pokrzywione ulice nie sa zadnym rozwiazaniem problemow bezpieczenstwa ruch drogowego (bo domuslan sie ze to temu samochody mialy wolniej jezdzic bo chyba nie po to aby stojac w konkach ztruwaly mieszkancow dodatkowymi spalinami) chyba lepiej sprawdza sie przejscia podziemne i dobrze zaprojektowane skrzyzowania(masz tu pare blendow)

 

tak jak spoon ciagle nie rozumiem czemu to jest cyber miasto i chcialbym sie bowiedziec czemu z zalozenia ma sie ono nie rozwijac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobik :)

juz dawno mysle o tym temacie, odkad pojawil sie ten watek i tak czytajac rozne rzeczy w miedzyczasie dokladam cegielki do tego pomyslu cyber miasta,.. nowek jakosci zycia.

Ja bym podchodzil do tematu od innej strony ' dupy strony' :)

Nie szukasz form, nie szukasz plaszczyzn, nie szukasz nawet swiatla czy cienia, nie szukasz proporcji. Nie szukasz tego co architekt szuka na codzien. To temat dla innego poszukiwacza. To temat dla kogos kto zna psychologie czlowieka od podstaw.Z praktyki i teorii. Niezmiernie trudny. Zeby stworzyc cos faktycznie NOWEGO !!

Musisz nakreslic emocjonalne schematy naszego miejsciego zycia. Czym wiecej tym lepiej i znajdziesz punkt wspolny , nowy punkt widzenia. Nowa definicje jakosci zycia.

Bo tym jest wlasnie miasto. Ono definiuje nasza jakosc zycia.

Od zamknietego w puszce zatloczonego metra czlowieka do pana we wlasnym ogrodku na grilu ze znajomymi w cieply sobotni dzien. Tak jak w kazdej dziedzinie zycia rowniez, trzeba miec swiadomosc gdzie sa zrodla naszego problemu, naszego poszukiwania. Nie ma na to recepty, jedyne co to szukac.

Porzadna analiza by Ci sie przydala,..analiza w liczbach, podparcie na jakis badaniach.Sporo juz zostalo w tym kierunku policzone. Jakkolwiek zawsze jest pole do popisu dla mlodego ambitnego Bobika :)

Dalej jestem przekonany ze temat jest mniezmiernie trudny, i zeby cos sensownego w tym kierunku splodzic trzeba lata poswiecic na prace.

Mimo to mam nadzieje ze iskre zapalisz w tym ulamku czasu jaki ci zostal.

 

hej

fotoas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie cyber miasto- miasto przyszłości. Nie widzę problemu w połączeniu nowej formy (cybernformy ;) z funkcjonalnością i do tego ogromną ilością zieleni. Nie widzę powodów dla których zamykasz się do dwóch wymiarów, nie pniesz się w górę nie rozbudujesz miasta do kolejnego wymiaru, coś takiego jak wymyślił Lang w Metropilis, z tym że uzupełnionym o zieleń i przyjazną funkcjonalność? Nie znam się na architekturze ale dla mnie właśnie coś takiego było by miastem przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heej! niestety nie posunąłem sie zbytnio naprzod w 'obrazkach' wiec nic nie wrzucam, chcialem tylko odpowiedziedziec na posty:

 

@cug: "2,5 - 3,5 tys mieszkancow" piszesz - tak to male osiedle ale do takiej liczby mieszkancow jesscze wywyiazuja sie miedzy ludzmi jakies blizsze wiezy - tak ze ludzie nie sa sobie ananimowi, a z 2 giej strony to juz na tyle duzo ze ma sie nieco prywatnosci ze wszyscy cie dookola znaja, po 2 gie, o czym pewno nie napisalem 'cybermiasto' sklada sie z wielu takich osiedli połączonych ze sobą i z miastami duzymi siecią szybkich m in dróg, aha - a o jakich błędach mowisz jesli być mogl sprecyzować ? bo nie do konca zrozumiałem? chodzi o ronda?

 

@fotoas heej! dzieki za szerszy komentarz ;)

Nie szukasz form, nie szukasz plaszczyzn, nie szukasz nawet swiatla czy cienia, nie szukasz proporcji. Nie szukasz tego co architekt szuka na codzien.
- no prawda : D hehe - wiem ze sie porwalem z motyka na slonce, no ale coz - za pozno zeby sobie zmienic 'temat zainteresowania' na np sklep warzywny hehe, no zobaczymy czy sie uda cos zrobic - a moze sie minalem z powolaniem : > hehe

 

@Barcy - jest cos w tym prawdy.. moze faktycznie sie troche przestraszyłem tego 3 go wymiaru.. ale.. w mega skali jest on dla mnie nieludzki.. z 2 giej jednak strony na pewno trace na atrakcyjnosci pewno.. hmm gdzies tam czytalem ze czlowiek jest przystosowany do widzenia horyzontu na wysokosci oczu, mieszkanie w wiezowcach moze powodowac u ludzi jakies tam zaburzenia, stany lękowe itepe.. moze za bardzo sie tym sugerowalem? poza tym taniej jest budowac 'wszerz' niz w 'gore' zwlaszcza jesli nie ma ku temu potrzeby (jesli nie brakuje terenu pod zabudowe oczywiscie) hehe

 

 

..tak czy inaczej ciesze sie za pomoc.. dzieki

 

ps

 

pozdrawiam, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heej!

 

maluti uaktualnienie, raczej tylko alby zadac Wam pytanie.. ale o tym na końcu

 

na razie o obrazkach:

jescze bez drzew i z centrum do którego nie jestem w ogole przekonany, ale.. cos juz widac - na tyle ze moge zadac pytanie

 

aha kolorki tez tymczasowe - zeby lepiej widziec o co chodzi

 

legenda:

domki czerwonawe - glowne domki, pod ktorymi jest wjazd do podziemnych garazy pod kwartalami

 

domki bure - to domki mieszkancow

 

domki brązowawe - usługi, socjalne, itepe

 

jasnozielone - zielen co ma byc posadzona

ciemnozielony - istniejace lasy

niebieskie - 'stawki' oczywiscie sztuczne, tam sie maja oczyszczas ścieki przydomowe

 

 

miasto04.jpg

 

 

miasto06.jpg

 

 

 

miasto07.jpg

 

 

miasto08.jpg

 

 

miasto5.jpg

 

ano.. czy ktoś z Was chcialby zamieszkać w mieście/osiedlu, gdzie sam decyduje w jakim domu, jak zbudowanym mozna mieszkać ? dokladniej chodzi mi o to, czy ktoś widzac stronę internetową jakiegoś nowopowsającego misata zdecydowałby się w nim zamieszkac czytajac tylko o zasadach na jakich sie mozna tam osiedlic?? sproboje moze na przykladzie: na obrazkach widac kwartały/dzielnice czy jak to zawć i kazde ma okreslone zasady na jaich sie formuje, sa one ustalone przez pierwszych mieszkancow danego kwartalu - np skrzyknelo sie 5 chłopa i postanowili tak: na naszym terytorium moze sie budowac kazdy kto chce miec prostokątny domek z daszkiem 2spadowym czerwona dachóweczka i 2kolumienkami przy wejsći ;D, inny kwartał.. na uboczu - 4 gangsterów stwierdziło ze nie chca mieszkać wśród pospólstwa wiec zdesydowali: u nas w kwartale to moze byc max 10 domow, bo potrzebujemy duzo przestrzeni, poza tym nie buduj jak nie chcesz postawic wielkiej willi na min 600m2 - im bardziej zwariowana forma tym lepiej, w koncu młodzi szybcy graficy zajeli obszar przy samym centrum - z ogolnych wytycznych miasta wynikalo tylko tyle ze musza miesc zabudowane 50 %dzialki i min 2 kondygnacje - postanowili wiec budowac sobie domki szergowe, a ze to byli graficy informatycy matematycy i bardzo libuli katy proste - stwierdzili ze swoj kwartal podziela siatka kwadratowa 10x10m i w kazdym takim kwadracie moze powstac domek, doklejony do innego przynajmniej 1 dna sciana... ufff

 

co Wy na to :>

 

aha o tych ogolnych wytycznych - to tylko takie warunki 'dobrosasiedzkie' i ogolne 'wątłe ramy kompozycji i pseudo funkcjonalne'

 

ps czy myslicie ze brak zasad sprowokowalby budowniczych do narzucenia sobie jkaisch zasad? tak z przekory? patrząc na to co sie dzieje w internecie, gdzie panuje mozna powiedziec anarchia - jednak ludzie sami sobie narzucaja pewne netykiety, zasady zeby sie łatwiej poruszac i szybciej znajdywac czego sie szuka - czy cos takiego mozna przeniaesc do architektury? planowania?

 

pozdrwaiem, zaintrygowany i szydzący z architektów boba ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc druga..

 

cyber6.jpg

 

cyber7.jpg

 

cyber8.jpg

 

cyber9.jpg

 

cyber10.jpg

 

 

.. a dlaczego tak wygląda? nie jest wielopoziomowe ze śmigającymi samochodami, a niby takie zwyczajne, ludzkie.. ?

 

..o tym napiszę za jakiś miesiąc (może wcześniej), jak bede mogl umiescic cała częśc opisującą miasto : )

 

pozdrawiam.. analogowy boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam straszna ochote sie poprzyczepiac, ale nie dlatego zeby dogryzc ale zeby czegos sie moze nauczyc :) Jesli czeogs nie doczytaelm w poprzednich postach to przepraszam chcoaciaz mam nadzieje ze nie przeoczylem tego...

Jest to dla mnie na pierwszy rzut oka miasto gotowe w zwiazku z czym powstaja problemy (w moim mniemaniu problemy)

- moze zastniec problem, ze jeden z typow dzielnic moze nie znalezc wystarczajacej ilosci chetnych a w innych bedzie tych chetnych za duzo wiec wprowadza si etam gdize nie chca mieszkac

- problemy natury wrednej natury sasiadow i tworzenie niepoprawnej socjologicznie sytuacji my-oni

-struktura przestrzenna "kwartalow" czy nie jest zbyt malo organiczna i podatna na zmiany - miasto bedzie sie rozwijac a zabudowa intensyfikowac.

-wlasnie - jak wyglada ew strategia rozwoju

-jest to pewien model miasta - czy traktujesz go tylko na zasadzie pracy naukowej czy moze uwazasz ze moglby zostac zrealizowany a jesli tak to czy zastanowiles sie jak moze sie on zmieniac zeby nei podzielic losu wiekszosci modeli - biedny pan Le Corbusier czepiaja sie go nawet po smierci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heej! no wreszcie jakis odzew.. i t konkretny zdaje mi sie ; )

 

1...że całe miasto gotowe - to tylko model jak mogloby ono wygladac - tak naprawde wszystko (prawie) zalezy od ludzi, ktorzy sie osiedlaja - to oni ksztaltuja miasto...

2.miasto jest ograniczone 'barierami' naturalnymi

3. tak, to tylko model miasta.. bardzo elastyczny moim zdaniem, ktory moze byc potem stosowany do dowolnej lokalizacji i warunkow lokalnych

 

..szczerze powiediawszy zrobilbym to moze nieco inaczej teraz.. ale.. juz za pozno

 

pozdrawiam, boba

 

aaaa co mi tam...

macie tu cala gotowa praca

[email protected] (ok 6mb)

 

miłej lektury ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności