Jump to content
Sign in to follow this  
polon

Jaka stawka VAT na projekty

Recommended Posts

Cześć Wszystkim,

 

mam własną firmę zajmującą się projektowaniem logo, materiałów drukowanych, stron www itd. Taka standardowa agencja kreatywna. Wiele osób z forum prowadzi swoje firmy w podobnym zakresie (projektowania) więc pomyślałem, że tutaj znajdę odpowiedź.

 

Jaką stawką VAT są objęte prace graficzne wykonane w ramach działalności gospodarczej? Np. projekt graficzny logo - powinna być faktura VAT 23% czy 8%, a może jeszcze inaczej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wciaz ta sama stawka vat ale mozesz z ksiegowa pogadac jak dochodowke dobrze rozpisac.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wciaz ta sama stawka vat ale mozesz z ksiegowa pogadac jak dochodowke dobrze rozpisac.

 

już gadałem z księgową. Problem polega na tym, że przekazanie praw autorskich to VAT 8%. Inne rozliczenie jest błędne. Ale to jeśli chodzi dokładnie o "opłatę za przekazanie praw autorskich". Wiem, że można skonstruować umowę tak, że opłata następuje tylko za opracowanie logo (23%), a przeniesienie praw autorskich jest jakby bezpłatne, automatyczne ("jakby" jest tu ważne, bo nie może być słowa bezpłatnie bo jest to już darowizna).

Generalnie temat nie powinien być skomplikowany, i nie powinno być tu nic odkrywczego skoro tyle osób coś projektuje ale problem jest jednak spory. Stanęło na tym, że należałoby wystąpić z prośba o interpretację przepisów i tym się później legitymować w przypadku kontroli. Bowiem, nie wiadomo jaką część można rozliczyć za przekazanie praw autorskich a jaką za wykonanie projektu (przekazanie praw za 1zł może zostać uznane, za próbę oszustwa bo jest niższą stawką objęte - a przepis nie mówi nic o proporcjach rozliczenia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy zalozeniu ze wycene masz netto, to cala robote plus palowanie sie przy kontroli wykonujesz na rzecz klienta, by mial mniejsza kwote brutto. Lepiej ten czas przeznaczyc na wykonanie porzadnie zlecenia i ew uwzglednic koszty uzyskania przychodu przy dochodowce.

Ale oczywiscie mozna, bardzo ciekawy przypadek moglby powstac tylko chyba lepiej zostawic sobie takie rzeczy przy duzych budzetach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie chodzi o to, nie możesz naliczyć czegoś jako 23% jeśli jest jako 8%. Zauważ z drugiej strony - jeśli dasz klientowi stawkę 23% zamiast 8% to on odlicza znacznie wyższą kwotę mimo, że Ty jako wykonawca płacisz więcej podatku. Nie ma więc tu znaczenia, czy naliczyłeś więcej VATu - to nie jest podstawą do uniknięcia problemów. Jedyną podstawą do braku problemów jest właściwe rozliczenie - tego co jest za 8% jako 8% a tego co za 23% jako 23%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piszesz z Klientem umowę o przeniesieniu praw wtedy kiedy chcesz mieć wyższy koszt uzyskania (50%) do odliczenia. Taką umowę podłączasz do rozliczenia/faktury. Jeżeli nie robisz takich kombinacji to piszesz tylko na fakturze "Opracowanie logo" czy "Identyfikacja wizualna" wpisujesz cenę, VAT 23% i to jest jedyny dokument mówiący o transakcji. Temat zamknięty. A jak Klient chce (bo to tylko w Klienta interesie) mieć na papierze, że przekazujesz mu majątkowe prawa do logo to wypisujesz takie coś. Bezpłatnie, nawet na serwetce. Ale to jest tylko zabezpieczenie dla Klienta w razie jak autorowi kiedyś coś odbije i będzie miał jakieś pretensje... US-owi nic do tego.

Jak na deptaku w Sopocie rysownik trzaska za 30zł karykaturę twojego nygusa to podpisujecie jakąś umowę o przekazaniu praw autorskich ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne calkowicie sie z Toba zgadzam, ze zignorowanie tego to zadne rozwiazanie.

Z drugiej strony cos mi nie pasowalo i rzucilem okiem na liste -skoryguj mnie jezeli cytuje nieaktualne przepisy.

 

Bez wzgledu na PKWiU

"Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania"

 

Przepisow prawa podatkowego nie stosuje sie rozszerzajaco, a to oznacza, ze przeniesienie praw majatkowych nie kwalifikuje sie pod ten przepis a jedynie handel licencjami. Nie chodzi tu bowiem o przeniesienie praw lub udzielenie licencji ale "przekazanie lub udzielenie licencji do praw". Licencja moze byc wylaczna lub niewylaczna, ale przeniesienie prawa to jest zbycie, a nie przeniesienie licencji. Nie jest to zadna proba rozstrzygania ale moje podejrzenie, ze usluga reklamowa rozliczania pwinna byc wg. Pkd jako uslugi reklamowe po czym nastapic powinno ew. Odliczenie kosztow uzyskania jezeli wraz z usluga doszlo do przeniesienia praw majatkowych autorskich, wg. Uznanej kwoty zaleznie od natury zlecenia.

 

dodam jeszcze - jeżeli chodzi o handel licencjami, to wtedy raczej nie ma problemu z wydzieleniem czesci kwoty, bo to jest odrebna usługa wiec jasne jest to jest oplata licencyjna, a co np. przystosowaniem do np. druku czy czegoklwiek. Ale dywaguje, bo temat interesujący.

Edited by olaf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm z drugiej strony nie ma przekazywania licencji, a jedynie udzielanie wiec moze faktycznie chodzi o sytuacje przekazania praw lub udzielenia licencji. Wtedy dla rozliczen uslugi w formie honorarium dla tworcy bedzie 8% ale nie wiem czy usluge mozna rozliczyc jako usluge reklamowa z pkd - tak to kiedys interpretowala moja ksiegowa. Wtedy nie stosuje sie stawki do honorarium ale tez nie ma podstawy do odliczenia kosztow uzyskania pewnie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy