Jump to content

Modo 10.0v1 wydany


Przemas
 Share

Recommended Posts

Chwalony za narzędzia do modelowania sds i silnik renderujący Modo doczekał się nowej wersji.

10.0v1 koncentruje się przede wszystkim na narzędziach ułatwiających pracę osobom tworzącym siatki do gier. Stąd też mamy np:

- podgląd tego jak model będzie wyglądał w danym silniku (UE, Unity) dzięki dedyikowanym shaderom

- ułatwiona kontrola nad "normalkami" i bakowaniem tekstur

- szybki eksport do UE / Unity (pluginy do obu silników)

- zaktualizowany eksporter do FBX

 

https://modo.thefoundry.co.uk/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/channel/UC3gcz4qAcvMtrVCiRZvEnzg/videos?shelf_id=0&sort=dd&view=0

 

Warto też zwrócić uwagę na zmianę numeracji. TheFoundry planuje w obrębie danego cyklu (czyli np. Modo 10.0) wydawać kilka kolejnych wersji (v1, v2 itd) koncentrujących się na dodawaniu funkcjonalności dla określonego segmentu (np. v1 - dla twórców gier).

Link to comment
Share on other sites

Guest e=mc^2

niby fajnie, niby ok, ale do robienia tekstur uzywam Quixela albo S Paintera wiec podglad w modo jak to bedzie wygladalo w danym silniku nie jest takie super przydatne, nie rozumiem po co koles na filmiku przygotowuje sobie materialy w modo( z shaderem unreala, z teksturami zrobionymi w Painterze) i potem eksportuje to wszystko do unreala - nie lepiej od razu przygotowywac materiale bezposrednio w unrealu?

kontrola nad normalkami to po prostu skrypt napisany przez jakiegos usera i wrzucony do modo, tego skryptu uzywam w modo 801

bakinguje tez w S Painterze albo Quixelu(w Painterze bardzo fajnie sie to robi)

 

mieszane uczucia mam do tego upgradu

Link to comment
Share on other sites

Świetne rzeczy. Obrali fajny kierunek rozwoju. Zamiast robić kombajn do wszystkiego celują w te rzeczy gdzie inne softy niedomagają.

 

e=mc^2 - Nie wiem co twoje preferencje w wyborze softów mają do samego Modo i jego userów. ;) Podgląd PBR jest potrzebny do sprawdzania rezultatów bakeu tekstur i modelowania assetów na bazie istniejących mapek. Nie oszukujmy się, to co pokazują viewporty SPaintera, SDesignera czy Quixela to nie jest taki sam rezultat jaki będziesz miał w silniku, korzystają z innych shaderów, inaczej kalkulują roughnessy, IBL. Transfer materiału do unreala to wygoda i mniejsza ilość pierniczenia się z import/export. Od razu widzisz jak materiał będzie wyglądała w silniku, nie musisz czekać do momentu aż wszystko zaimportujesz i poustawiasz. Wygoda i pełna kontrola nad tym co robisz.

Link to comment
Share on other sites

Guest e=mc^2

Monio tu nie chodzi o preferencje tylko o workflow, pytanko mam robisz tekstury w modo? jak duzo osob je robi w modo? mysle ze malo, a podglad tekstur(zrobionych w zewnetrznym programie) w modo, zeby zobaczyc jak beda wygladaly w ut4 czy unity jest chyba zbedny skoro na dysku mam ut4 i unity. Naprawde jest lepiej sprawdzac tekstury i materialy w modo zamiast od razu w danym silniku? Powtarzam jesli robisz tesktury w modo to super, ten update jest niezly ale napiszcie mi czy robicie tekstury PBR w modo?

jaki masz workflow Monio?

Link to comment
Share on other sites

Nie korzystam w ogóle z modo, modeluje w blendku i zecie, teksturuje w SDesignerze i SPainterze. Nie wrzucam do silnika tekstur i modeli w fazie work in progress bo to jest po prostu niewygodne i wolne, to robię na sam koniec przy final fouch. W Unrealu nie ma szybkiego reloadu tekstur więc musisz je reimportować, poczekać aż shader się zrekompiluje, reimport modelu też trochę trwa, często UE odmawia i trzeba nadpiswać import.

Texy sprawdzam w Marmosecie z shaderem w trybie kompatybilności z UE, drag n dropem to się ustawia w kilka sekund, potem tekstury i modele się updatują od razu jak je nadpisujesz, nawet nic nie musisz klikać. W pakiecie 3D taki update teksturek też trwa sekundę.

Edited by Monio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy