Jump to content
kuback

Zestaw 2016 - opinie

Recommended Posts

Nieco ponad rok temu robiłem upgrade (ach ten Wiedźmin) i odradzano mi zakup zasilacza OCZ - podobno firma padła i potencjalnie mogą być jakieś trudności z naprawami gwarancyjnymi itd. Nie wiem ile w tym prawdy, ale może warto wziąć pod uwagę? Sam mam RAM i SSD OCZ (vertex3 - bardzo nie polecam), ale zasilacz wziąłem w końcu Thermaltake SmartSE 730W. Czemu taki mocny? Bo jestem nienormalny :P

a co powiecie o tym zestawie kart? piszecie o 32-40 liniach jakie obsluguje procek, jak to tu dziala?

Chłodzenie nic nie trzeba dokupować do noctua nh-d15 wszytko jest do montażu na lga 2011 v 3( awaryjnie warto sprawdzić na stronie http://noctua.at czy konkretna płyta jest dostosowana), dla osób które nie miały do czynienia z produktami noctua człowiek jest mile zaskoczony jak otwiera pudełko dwa rodzaje zestawów montażowych intel i amd, śrubokręt, pasta NT-H1 dodatkowo rozgałęziacz do wiatraków jak także low noise adapter

Grafika autor prosił o konfiguracje komputera na jakim pracujemy podałem mu taki jaki sam posiadam w domu mi akurat była potrzebna grafika z większą ilością pamięci.

Dyski tak to są hybrydy ilość zależna od potrzeb konkretnego użytkownika, dlaczego ssd 500 a nie 256, ano dlatego ze kilka razy rozpakowywałem rarowane biblioteki które przekroczyły wolne miejsce na dysku 250 gb, niestety ten proces zachodzi z wykorzystaniem dysku systemowego

Zasilacz zasilacz dobrej klasy to zakup na lata często zmienisz inne podzespoły a mocny zasilacz pracuje znacznie dłuższy czas. Dlaczego gold + a dlatego ze miedzy innymi po kilkunastu miesiącach jego użytkowania nie spada jego wydajność, dwa lepsza skuteczność elektryczna równa się mniejsze zużycie prądu, plus do tego dochodzą zabezpieczenie które posiada sam zasilacz, większa stabilność pracy pomimo wyższego poziomu obciążenia poprzez podpięte podzespoły dodatkowe. Nie mam nic do OCZ które podałeś ale akurat uważam ze na czym jak na czym ale na na zasilaczu nie należy oszczędzać a jeśli już to w jak najmniejszym stopniu. Co do mocy i jej ustalenia jak jest potrzebna proponuj zerknąć na ten kalkulator enermaxa http://www.enermax.outervision.com

dracul a one nie sa polaczone mostkiem SLI sluza pewnie do renderingu czystego na GPU. Tu koledze i tak pewnie chodzi o wydajnosc w vieporcie.

Sebazx6r, ale skoro mamy w tym procku ze zdjecia(i7 2600k) 16 lini pci to na ilu te karty (2 linie? )dzialaja i jak to ma sie do ich wydajnosci gdyby pracowaly na 16 liniach?

Ta płyta na pewno nie obsługuje 3/4 SLI. Tylko max dual, choć i tego nie wiem bo interesuje się i7 od 4 generacji jak postanowiłem upgrade system. Tu wygląda ze karty są podłączone indywidualnie i działają indywidualnie. Liczą pewnie osobne klatki, ale mogę się mylić bo z renderingiem nie miałem za dużo wspólnego. Jedyne też co mi przychodzi to gdy są dwie karty nie z mostkowane to jedna może liczyć grafe a druga psyhics gry. Do grania potrzebny jest mostek SLI i tu w przypadku właśnie mamy nasze linie PCI express procka. Przypuszczam ,że do takiego V-ray RT gdzie liczona jest jedna indywidualna klataka przez 3 GPU to także potrzebne jest mostek.

Przykładowo Octane:

https://render.otoy.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=36313

Octane sees GPU's as cuda GPGPU compute devices, so they are all separate devices that can be used. Hence you can mix and match card types and SLI is not required. They just need to be in the machine (motherboard doesn't need to be SLI capable or the connector attached).

Kazdy GPU dziala wowczas jak oddzielny watek w CPU.

Nie ktoś mnie poprawi bo może pie.. głupoty. Fizycznie nigdy nie miałem styczności. Norden liczył na kilku GPU swój filmik.

2 procki xeon e5-2600 serii po 40 linii i 4x16 4 way SLI i rendering realtime:

Edited by Sebazx6r

i7 5930k podkręcony do 4.2 ghz przy codziennej pracy natomiast przy renderowaniu finalnym idzie na 4.5 ghz

płyta główna asus ASUS X99-A/USB 3.1

ram 64 gb HyperX Fury Black 16GB [2x8GB 2133MHz DDR4 CL14 DIMM]

chłodzenie Noctua nh-d15

dyski: ssd samsung 850 pro 500 gb i 2 x seagate 2T sshd

zasilacz Thermaltake Toughpower Grand 750W Modular

grafika Asus STRIX-GTX980TI-DC3-6GD5

Co do chłodzenia wodnego to nie opłaca się kupować chłodzeń seryjnych bo i tak na początek trzeba wymienić wiatraki w chłodnicy czyli lekko koszt z 400 pln skacze od razu na 600 jeśli ci zależy na wydajności i równocześnie ciszy, natomiast chłodzenie z prawdziwego zdarzenia wodne to jest to koszt 1000+ jeśli byś się na coś takiego decydował to zerknij na forum https://www.cooling.pl

Co do dysków to nie określiłeś jak duże masz biblioteki bo zasadniczo można zrobić tak ssd 500 gb na system z programami i dysk typu sshd na na magazyn potrzebnych ci do pracy tekstur , modeli itp jaka pojemność to sam określisz. Co do procesorów to zależy czy zamierzasz rozbudowywać sprzęt w przyszłości o kolejna kartę graficzna jesli tak to ewidentnie 5930k bo ma więcej linii pci-e i spokojnie obsłuży dwie takie karty graficzne jak gtx 980, jest rówieśnicze odrobinę wydajniejszy w renderingu od 5820 ale to są nieznaczne różnice, natomiast jeśli nie zamierzasz dokładać w przyszłości drugiej grafiki to 5820 jest naprawdę świetnym wyborem. Co do pamięci to zwróć uwagę aby współczynnik CL był ja najniższy nie fascynuj się zegarami pamięci bo te sie nie przekładaj na prędkość renderingu

W chwili obecnej mam zestaw od 5 lat:

- i7 970 OC 4,2 GHz

- Asus P6T Deluxe

- 12 GB DDR 3 - 1066 SDRAM

- dysk ssd 128 ADATA SP900 ATA (ale on coś u mnie słabo chodzi bo w indeksie wydajności mam jedyne wynik 7,3, powinno być 7,7. Chyba że coś źle mi podłączyli

- drugi dysk 500 GB

- karta graficzna Nvidia GeForce GTX 285

- dwa monitory NEC 2470WNX ( nie wymieniam na razie)

Czas w teście benchmark to przeszło 60min. nawet nie chciało mi się czekać do końca :). Max 2012, vray 2.10.01

Specyfika mojej pracy polega też na tym, że wszelkie aktualne projekty trzymam na dysku USB 3,0. Mam je zawsze pod ręką. Renderując, tekstury i materiały również mam na dysku przenośnym USB. Czy to może mieć wpływ na czas renderowania i pracy w viewportach ??

Chodzi o to, aby nowy komputer, to była po prostu przepaść w wydajności bez względu na 1000 czy 2000 zł.

Spokojnie 1 dysk ssd 250 i 1T mi wystarczą.

No i jaka może być % różnica wydajności pomiędzy Waszymi zestawami na 5820 i 5930 a pomiędzy moim pierwotnym zestawieniem 5960, ?

i7970.jpg

Edited by kuback

Cinebench r15:

i7-5820 - oc 4,5 Ghz - około 1250 pkt

i7-5960x - oc 4.4 Ghz - około 1650 pkt

Jezeli najważniejszy ( mam na myśli to że najwięcej zabierający czasu ) a przez to najbardziej kłopotliwy jest rendering to

dla porównania zestaw 2x16 core Xeon ( zegar 1.8 Ghz , w Turbo wszystkie rdzenie ok. 2100 MHz) - 3050 pkt Cinebench r15.

cena:

zestaw i7-5820k ok - 7 tys

zestaw i7-5960x ok - 10 tys

zestaw 2x Xeon E5-2675 v3 - ok 14500 pln

Stary V-ray tez robi swoje. Może kup sobie dysk zewnętrzny typu eSATA. Albo sa obudowy gdzie jest zewnętrzny port SATA i tam można wpinać dysk. Cool Master takie mam. Tak obudowę mam w pracy gdzie dysk można podłączyć u góry obudowy do portu Sata.

matszklar wszytko cacy jeśli komputer służy za skrzynkę do renderowania to jak najbardziej zestawy dwu procesorowe ale te xeony to nie jest najlepszy pomysł do pracy w programach projektowych typu archicad :) Dwa szkoda ze niema testu tego typu jak cinebench opartego na vray, przeniesienie wyników tego testu na inne silniki już nie jest aż tak jednoznaczne szczególnie w segmencie platform jedno procesorowych

kuback indeks wydajności windows pozwól sobie zlekceważyć, na twój czas testu ma także duży wpływ wersja vray trojka była niesamowitym skokiem prędkości w stosunku do 2 natomiast już w samej 3 doszło do kolejnych przyspieszeń najpierw w wersji 3.2 a teraz w 3.3. Co do zysku w czasie renderowania pomiędzy 5820 a 58960x to będzie on niewielki w stosunku ile za ten zysk musisz zapłacić. Zrób test na wersji demo najnowszego vraya jest dostępna także do twojego maxa http://www.chaosgroup.com/en/2/downloads.html?s=v-ray

skalpel3d : zgadzam się absolutnie ;)

Ale dlatego też napisałem wyraźnie że jeżeli najważniejszym kryterium jest wydajność w renderingu ( bo przecież to zajmuje najwięcej czasu komputera) to nawet najwolniejsze Xeony są najlepszym rozwiązaniem.

Nie ma stacji uniwersalnych i każdorazowo konieczny jest kompromis. Jeżeli użytkownik renderuje b.mało,a najwięcej czasu zabiera mu modelowanie to wtedy zdecydowanie 1 procesor z jak najszybszym zegarem.

zwróć również uwagę że koszt stacji która porównuję to "tylko" 2x zakup i7-5820 przy trzykrotnym przyroście mocy.

scena z evermotion bez żadnego tweakowania ( podana as is :D) na stacji dwuxeonowej z poprzedniej wypowiedzi.

0432f8fb0ce4cd66.jpg

i7-5820 - oc 4,5 Ghz - około 1250 pkt

i7-5960x - oc 4.4 Ghz - około 1650 pkt

To jest różnica 2 rdzeni, więc nie więcej jak 30% przy takim samym zegarze, ale jest małe ale, i7-5820K da radę przetaktować wyżej o kilkaset Mhz (300-500Mhz) na chłodzeniu powietrznym, bo i7-5960x 4.4-4.5Ghz to pracuje w dość ekstremalnych warunkach nawet na chłodzeniu wodnym, że nie wspomnę dużym nagłym wzroście zużycia energii (to nie ma liniowej charakterystyki), więc realnie należy porównywać z i7-5960x 4.0Ghz przy chłodzeniu powietrznym.

i7-5820K OC 4.4Ghz - ok. 1250 pkt (205 single core)

i7-5960x OC 4Ghz - ok. 1500pkt (180 single core)

Tylko ma to pewnie nie takie same przełożenie na Vray, więc to bardzo teoretyczne.

Dodam, że pewną zaletą Xeonów poza podanymi wyżej jest obsługa więcej niż 64GB RAM (do 768GB). i7 obsługują maks. 64GB. Ktoś powie może, że 64GB powinno wystarczyć każdemu, ale już nie raz to przerabialiśmy:)

cena:

zestaw i7-5820k ok - 7 tys

zestaw i7-5960x ok - 10 tys

zestaw 2x Xeon E5-2675 v3 - ok 14500 pln

zwróć również uwagę że koszt stacji która porównuję to "tylko" 2x zakup i7-5820 przy trzykrotnym przyroście mocy.

nie całkiem, i7 za 7 tysi to komplet tj. cpu + gpu itd., jaki sens jest składać dwa kolejne takie same zestawy, skoro dalej chodzi o sam procek ?. Zaletą zestawu 2x Xeon jest tu głównie zmieszczenie tego w jednym pudle, mniejszy pobór energii, xeon itp. Cenowo będzie podobnie 2xXeon vs 3xi7 5820K (przy czym jeden tylko jest stacją roboczą)

Edited by materalia

zazwyczaj nikomu nie polecam kart "pro" (quadro, fire pro) ale z doświadczenia wiem, że archicad niestety jest cholernie wybredny

różnice są głównie w sterowniku/oprogramowaniu, a nie sprzęcie, pamiętam jak swego czasu było takie oprogramowanie jak softquadro które pozwalało na gamingowej karcie używać sterowników od quadro, co de facto przerabiało kartę na quadro - analogicznie jest z kartami amd.

matszklar wszytko cacy jeśli komputer służy za skrzynkę do renderowania to jak najbardziej zestawy dwu procesorowe ale te xeony to nie jest najlepszy pomysł do pracy w programach projektowych typu archicad :) Dwa szkoda ze niema testu tego typu jak cinebench opartego na vray, przeniesienie wyników tego testu na inne silniki już nie jest aż tak jednoznaczne szczególnie w segmencie platform jedno procesorowych

kuback indeks wydajności windows pozwól sobie zlekceważyć, na twój czas testu ma także duży wpływ wersja vray trojka była niesamowitym skokiem prędkości w stosunku do 2 natomiast już w samej 3 doszło do kolejnych przyspieszeń najpierw w wersji 3.2 a teraz w 3.3. Co do zysku w czasie renderowania pomiędzy 5820 a 58960x to będzie on niewielki w stosunku ile za ten zysk musisz zapłacić. Zrób test na wersji demo najnowszego vraya jest dostępna także do twojego maxa http://www.chaosgroup.com/en/2/downloads.html?s=v-ray

Wychodzi na to, że nie mam sensu na razie kupować nowego komputera a wszystko zależy od oprogramowania. Co o tym myślicie?

Wynik w cinebench R15 - 810cb.

Ale chyba najlepsze poniżej

i7970demo.jpg

nie całkiem, i7 za 7 tysi to komplet tj. cpu + gpu itd., jaki sens jest składać dwa kolejne takie same zestawy, skoro dalej chodzi o sam procek ?. Zaletą zestawu 2x Xeon jest tu głównie zmieszczenie tego w jednym pudle, mniejszy pobór energii, xeon itp. Cenowo będzie podobnie 2xXeon vs 3xi7 5820K (przy czym jeden tylko jest stacją roboczą)

Być może źle zostałem zrozumiany>chodziło mi o to że jeżeli myśli się o zakupie konfiguracji z i7-5960x za ok 10 tys oraz , bierze pod uwagę wersje oszczędnościowa z i7-5820K to sensownym (od strony opłacalności /wydajności) staje się wzięcie pod uwagę stacji z 2x Xeon za 14,5 tys o wydajności wydajności 280 % tego drugiego. Niestety nie mam pod ręką w tym momencie i7-5960x ażeby tę sama scenę Evermotion na nim przerenderować tak więc bazuje na Twoim wyniku. Cały czas oczywiscie trzeba pamietać o wadzie jaką są niskie zegary rdzeni Xeona, tak więc opłacalność jest tym większa im więcej renderujemy.

Co do k. grafiki ... to quadro w archicadzie zdecydowanie nie polecamy. Rzeczywistym odpowiednikiem gtx 980 ( nie TI) jest K4200 kosztujący 3 krotność (prawie) gtx 970.

Edited by matszklar

kuback wychodzi na to ze twój sprzęt się przyzwoicie sprawuje co prawda na tej wersji vray 5820 i 5930 będą odrobinę szybsze od twojego procesora ale nie wiele szybsze, ale dlatego ci właśnie wczesnej pisałem ze pora jest zmiany softu ;) Tylko jedno pytanie ci zadam czy przy wczytywaniu sceny jak vray się pytał o przekształcenie sceny na nowa wersję wybrałeś tak, bo jeśli tak to masz zafałszowany lekko wynik :)w takim przypadku jeśli vray ustawi na tej scenie automatykę to wyżej wymieniane i7 mają czasy renderingu poniżej 1 minuty:)

Edited by skalpel3d

Wychodzi na to, że nie mam sensu na razie kupować nowego komputera a wszystko zależy od oprogramowania. Co o tym myślicie?

Wynik w cinebench R15 - 810cb.

AMD FX-8320E OC 4.3Ghz za 500 zł nówka ze sklepu ma 680cb, szału nie ma - bo i7-970 ma 12 wątków, a FX-8 ma 8 wątków i jest tani łatwo dostępny :). Jak ktoś chce power rendering cpu to pozostaje rynderfarma np: koszt nówki jednostki 1200 zł na bazie FX-8320E (procek 500zł/plyta 250zł/pamiec 250zł (16GB)/ reszta mniej więcej 200zł), tylko rozsądne OC, bo szkoda prądu i kasy na lepsze komponenty. Jak widać, 2 sztuki FX-8 (koszt 2400 zł) pokonują i7-5820K OC 4.5Ghz, a 3 sztuki FX-8 (koszt 3600 zł) pokonują i7-5960x OC 4.5Ghz, oczywiście w renderingu :). Dostawienie kolejnej sztuki to +1200 zł i to już teren Xeonów;).

ps. oczywiście to jest dobre dla tych co nie używają drogich silników renderujących, gdzie trzeba płacić za każdy nodes jak za zboże w czasie suszy.

ps. oczywiście to jest dobre dla tych co nie używają drogich silników renderujących, gdzie trzeba płacić za każdy nodes jak za zboże w czasie suszy.

zasadniczo cała wypowiedź na temat AMD i FX zupełnie nie na temat po tym ostatnim zdaniu :) Autor jasno się określił w jakim sofcie pracuje także potrzebuje do tego typu pracy również procesora z pojedynczym mocnym wątkiem a jak wszyscy wiemy tego jak na razie AMD nie potrafi zapewnić może w przyszłych premierach procesorów coś w tym temacie drgnie, a tak na ten moment nie polecam połączenia Archicad +AMD FX ;)

zasadniczo cała wypowiedź na temat AMD i FX zupełnie nie na temat po tym ostatnim zdaniu

zasadniczo w temacie jest, po prostu przedstawiam inne podejście tzn. stacja robocza (mocniejszy wątek, lecz mniej wątków) + renderfarma (nie do archicada, tylko only rendering, siła wątku ma tu dużo mniejsze znaczenie, a decyduje liczba wątków), ale oczywiście vray nie jest tani.

z pojedynczym mocnym wątkiem a jak wszyscy wiemy tego jak na razie AMD nie potrafi zapewnić

zasadniczo w pełnym równomiernym obciążeniu siła wątku AMD i Intel jest taka sama, dlatego w renderingu nie ma to większego znaczenia, bo wszystkie wątki pracują na 100%, oczywiście w ramach porównywalnej architektury np: Vishera vs SandyBridge, a reszta wynika tylko z różnić architektury SMT i CMT, bo SMT poprawia IPC, ale tylko w warunkach kiedy drugi lub kolejny wątek (w HT) wykonywany na rdzeniu nie będzie w takim samym użyciu.