Jump to content

Chaosgroup przejmuje Corone


Recommended Posts

Oj, strasznie smutna wiadomość.

 

Jeśli dwóch największych konkurentów segmentu się łączy, to dla klientów z pewnością nie wróży to nic dobrego:(

Jedyne pocieszenie, że Autodesk tego wcześniej nie zrobił ;]

Link to post
Share on other sites

Endemi lepiej chyba nie mozna bylo tego ujac. Brak konkurencji nigdy nie jest dobry dla odbiorcy koncowego. A do tego Corona rozwijala sie dosc szybko, co dawala kopa w tylek chlopakom z Chaos Group do dalszej pracy nad updatami. A moze Chaos Group to teraz bedzie taki autodesk wsrod renderow i zaczna po prostu wykupywac inne sliniki ;)

Link to post
Share on other sites

Dla klientów rendererów bardzo zła wiadomość, ceny pewnie polecą w górę i zbliżą się do autodeskowego arnolda :/ Zostały jeszcze tanie alternatywy gpu redshift i fstorm ale ten ostatnio znowu jest nękany przez pajaców z otoya ;/

nieco kolokwialnie i cytując klasyka :

:)

Link to post
Share on other sites

1. Główny developer Corony poświęcił wiele czasu na przekonanie się kim są CEO firmy Chaos Group.

 

2. Mam informację ze zródła, że zmian w cenach i pakietach licencyjnych nie będzie.

3. Zdaniem Ondry, Chaos Group nie jest kolejnym Autodeskiem, stąd uważa wejście w progi Chaosa za dobre posunięcie. W mojej prywatnej opinii Ondra jest świadomy niebezpiecznych i rujnujących posunięć do jakich doszedł Autodesk. Sam widział, co Autodesk czyni z samym Maxem jak i innymi produktami.

Monopol raczej dla nikogo nie był dobry, ale nie każdy jest taki sam jak Microsoft czy Autodesk. Nie sugerowałbym jednak, że jest to obrona Chaosa czy Render Legiona. RL nadal będzie miał biuro w Czechach i tam będzie rozwijana w dalszym ciągu Corona.

 

4. Corona będzie mogła korzystać z vRayowych proxy i shaderów.

 

5. Nie wiemy, jak się potoczy rozwój, ale w odpowiedzi na nasze zmartwienia Ondra odpowiada, że potrzeba czasu, abyśmy zaufali temu kontrowersyjnemu posunięciu. W dodatku, będzie łatwiej zatrudnić nowych deweloperów dzięki rozgłosowi jaki właśnie ruszył.

 

6. Czy Chaos Group czuje się zagrożone?

Moim zdaniem od ponad roku RL i CG są ze sobą w kontakcie i podejrzewam, że już istniała między obiema firmami wymiana wiedzy, doświadczeń, a także wzajemna sugestia lepszych algorytmów lub modeli oświetlenia. Stąd niektórzy śmieli oskarzyć Chaosa o wykorzystywanie tego, co było w Coronie. I być może odwrotnie.

 

 

W mojej prywatnej opinii, może i shitstorm się zaczął, ale nic nam nie pozostaje jak śledzić przebieg wydarzeń i korzystać z tego co się ma lub tego, co jest na daną chwilę osiągalne.

 

Imperator Otoy? Dla mnie pajace, ale w świecie poprawności politycznej i prawnego nazizmu jest tak, że nawet 1% kodu Octane może być przyczyną pozwu. Karba raczej zignorował aspekty prawne tworząc silnik renderujący i po prostu dostał po dupie.

Edited by Camel
Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję, że będzie tak jak piszesz. Inna sprawa, że czekam na konwersję dla Cinemy, więc może dzięki temu szybciej wszystko się uda zrobić. A bez większej ilości koderów, wszystko będzie trwało dłużej.

Link to post
Share on other sites

przepraszam bardzo.. ale niech ktoś mnie poprawi.. ale jak ktoś jest shareholderem całej firmy.. to może wywalić zarząd i cały team dev. na zbity pysk. więc ich gadanie że oni nie zamierzają nic zmieniać jest dla mnie śmieszne.. Chaos raczej nie zlikwiduje corony na dzień obecny.. bo jest to dla nich obecnie dodatkowe źródło dochodu.. ale no :P gadanie że "na pewno", jest dla mnie śmieszne.

 

Render Legion as a company and all of us, the founders & developers, are staying too – only the shareholder of the company is changing
Link to post
Share on other sites

Proszę was,

wiadomo, że nie zniszczą softu zaraz po zakupie konkurenta. Będą z czasem technologie Corony przekładać do Vraya i Corona zacznie umierać śmiercią naturalną ponieważ oczywistym jest, że nieopłacalne będzie dla nich rozwijanie dwóch renderów dla tych samych grup docelowych. Wybaczcie mi ale czytanie bezkrytyczne takich notatek prasowych jest śmieszne. To co się wydarzyło to czysty biznes w brutalnej postaci, a to co było rzeczywistą intencją Chaos Group i Render Legion nie wyglądało by za dobrze w oficjalnym komunikacie;]

 

Najlepsze co może z tego wyjść to sytuacja w której develpoerzy corony opuszczą za jakiś czas firmę i zaczną kleić nowy silnik z większym doświadczeniem.

Edited by Endemi
Link to post
Share on other sites

Zobaczymy, to RL szukał partnera i wybrał CG. Chyba wiedzieli na co się decydują. Założyli firmę, w która włożyli masę wysiłku i pracy i teraz stwierdzili, że oddadzą wszystko CG?

Link to post
Share on other sites

Najlepsze co może z tego wyjść to sytuacja w której develpoerzy corony opuszczą za jakiś czas firmę i zaczną kleić nowy silnik z większym doświadczeniem.

 

I ryzykować, że zostaną pozwani i wdeptani w ziemię przez grupę chaosu jak Andrey Kozlov po odejściu z otoya :)

 

Pożyjemy ,zobaczymy co z tego wyniknie w dłuższej perspektywie.

Link to post
Share on other sites

Corona fajna, i szkoda że konkurencja zwłaszcza tak silna dla Vraya została zlikwidowana. Podzielam zdanie, że to nic dobrego dla użytkowników zwłaszcza w kwestii ceny.

 

Jednak jako użytkownik Vraya mam dużą nadzieję na duży rozwój w najbliższych latach, a nie czas gdy pozbycie się mocnej konkurencji będzie owocować jedynie wypuszczaniem kosmetycznych poprawek i podwyżka cen.

Link to post
Share on other sites

Myślę ze jest to łączenie sił niż przejęcie konkurencji w stylu autodesku. Max od wersj 2018 ma porządny render(może mental nim był ale raczej nie używany) z licencją którą zdecydowanie uderza w corone i vray, ponieważ pozwala tylko liczyć na jednym komputerze co powinno wystarczyć do wizualizacji.

Link to post
Share on other sites
fajnie Maciek, ze ktoś poświecił czas, by Tobie wytłumaczyć jak działa biznes. Mam nadzieje, że zrozumiałeś.

 

Wiem jak działa, po prostu byłem ciekaw czy jest to 100% czy tylko jakiś mniejszy % a to że chaosowi się nie opłaca, ich wyrzucać etc to ja wiem i dla mnie to jest dobre że oni się połaczyli.. po prostu mi chodziło tylko jedynie oto że ich zapierania się że (napewno nie podnieiseimy cen), etc i inne, są bezpodstawne jako iż. nie są oni już właścicielami tego. więc mogą oni sobie planować co tam chcą ale jak chaosowi się to niespodoba, to niestety ale niemają oni nic do gadania.

 

Pozatym :) Autodesk pokazał że można :)

innymi słowy, monopol na rendery archwizowe wrócił.

 

Po prostu byłem sam świadkiem fuzji z bliska kilka razy w swoim życiu i nic mnie raczej już nie zaskoczy.

Edited by Maciek Jutrzenka
Link to post
Share on other sites

Tak użytkownicy Corony dostaną możliwość upieprzania się z subdividami shaderów :) po zastosowaniu samplera od vraya, do łask wróci vrayhdri i nie będzie zgłaszany w ostrzeżeniach w trybie interaktywnym. Kocham takie pieprzenie po prostu panowie z Legionu się sprzedali i tyle a ich produkt zostanie wygaszony co jest teraz tak modnym określeniem w naszym kraju. Dowodem na rozwój Corony by były informacja ze idą w stronę hybrydy a nie proxy czy shadery od vraya kompatybilne z coroną :)

Link to post
Share on other sites

Podejrzewam że za 3-4 lata po prostu.. vray z coroną stanie się jednym silnikiem.. Bo bardziej się opłaca rozwijać jeden silnik i wyjść jeszcze bardziej do przódu konkurencji. której niema. niż rozwijanie 2 silników, o podobnym targecie. Jednya konkurencja jaka była właśnie zostałą wzięta pod skrzydła :) Genialny przykład sztuki wojny

Link to post
Share on other sites
Genialny przykład sztuki wojny

Chyba w Sztuce wojny nie było za wiele o przylaczaniu przeciwnikow, w kazdym razie nie w tabliczkach samego Sun Tzu (Zi). Bardziej pasuje do Konfucjusza. Anyway, mogli pozyskać kapitał z funduszu inwestycyjnego na rozwoj, a w takich przypadkach plany akwizycji sa czesto elementem strategii.

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą, skąd taki negatywny stosunek do Chaos Group? Coś przeskrobali? Ja mogę mieć jedynie żal, że nie chciało im się robić portu na C4D swojego silnika i w końcu ktoś trzeci zrobił port, niestety pozostawiający wiele do życzenia. Stąd zresztą moje zainteresowanie Corona ;)

Link to post
Share on other sites

Może Chaos Group nie jest Autodeskiem, co nie zmienia faktu, że dzięki konkurencji była sobie Corona na podobnym poziomie co Vray (o gustach się nie dyskutuje :p), która kosztowała 2x mniej z darmowymi alpami i betami w fazie developmentu. Jako użytkownik Cinemy czekałem z utęsknieniem na pierwszą pełnoprawne wydanie i z uśmiechem na ustach wydałbym pieniądze za nią (zakładając, że by miała podobną cenę jak dla 3dsa). Jak teraz będzie wyglądało jej wydanie za jakiś rok? Nie mam pojęcia ale boję się, że trochę się zmieni do tego czasu...

 

Często podejmowana jest kwestia, że musieli się połączyć żeby nie zostać zjedzonym przez kogoś większego ale uświadomcie mnie kto jest w tym momencie dla nich zagrożeniem w sferze archviz? Ja miałem nadzieję, że będzie to takie Rhino pośród programów renderujących; niezależny soft, dobry w tym co robi, wydawany w nowej wersji tylko wtedy jak jest taka potrzeba, a nie dla zasady żeby kasy więcej ściągać.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy