Jump to content

Recommended Posts

Im więcej różnych rzeczy umiesz i im więcej wiesz, tym lepiej będziesz robił. Nie wbijaj się od pierwszych chwil w jakąś jedną specjalizację i tylko w jedną metodę, szczególnie w taką, która mało cię rozwija. Co nie znaczy, że masz nie robić w 3D, jeśli w tym chcesz pracować. Ale ucz się 3D po to żeby być dobrym w 3D, a nie jako sposób na ukrycie braków w 2D.

Jestem podobnego zdania. Jak by nie było to ci wszyscy albo większość co rysują na YT, umieją na kartce rysować i podstawowy warsztat na pewna mają opanowany.

Wydaje mi się, że Zbrush i rysowanie fajnie się dopełniają. Chociaż w 3D nie trzeba się martwić o perspektywę. Pod tym względem 3D dużo ułatwia. Sam po sobie to zauważyłem, że łatwiej mi się robi w 3D niż jak miałem coś narysować. Teraz wiem, że po prostu nie ogarniam perspektywy w rysunku :| i za to wszystko takie koślawe.

Poza tym fajnie by było jak bym mógł najpierw coś narysować a później wymodelował to w 3D. Mam jeszcze trochę kartek to wyrysuje je a potem przerzucę się na komputer i spróbuje rysować w PS bez żadnego ułatwiania. Zobaczę jak to będzie szło.

Jeśli chodzi o sam Concept art to od kilku lat się już tym interesuje. https://potegaobrazu.pl chodzi mi po głowie od nich kurs. Tylko z tego co się orientuje to rysunku jako takiego oni nie uczą, Także najpierw muszę się podszkolić w samym rysunku.

Co do 3D to ten kanał lubię https://www.youtube.com/user/FlippedNormalsTuts/videos Poza tym to kursy z netu i ze stron cgwisdom i eduweb. Mozę kiedyś w przyszłości warsztat jakiś https://m4gseminars.pl/

Zerknij tutaj, jak chcesz concept art w Polsce

Focal Point

Zabrocki i Kus to doświadczeni goście, faktycznie z branży. Nie jest tanio, ale jak na ceny szkół concept artu na świecie to bardzo mało. Czy dobrze to nie wiem, bo do Gdańska to trochę za daleko dla mnie póki co, ale nazwiska i ich portfolia mówią same za siebie. Jak już wydawać kasę to na dobrych nauczycieli.

czyli wygląda na to, że wypowiadam się o czymś o czym pojęcia nie mam, no trudno nie pierwszy raz... ale intencje miałem dobre :-)

ps. już wetknąłem sobie ten ołówek... najs...

Hej.

Dawno nic tu nie pisałem, ale miałem podobne problemy do Ciebie z perspektywą i pomyślałem, że może Ci się przyda kilka wskazówek.

Zrobiłem kilka korekt na Twoich rysunkach - to co mi się rzuciło w oczy:

1. Punkty zbiegu przedmiotu nie są na linii horyzontu, dlatego przedmioty wydają się "krzywe".

2. Elipsy w perspektywie jedno i dwuzbiegowej najlepiej rysować krótszą osią centralnie w dół - jeśli się będziesz trzymał odpowiedniego stożka widzenia to nie powinno być zauważalnych odchyleń.

Polecam program SketchBook jest darmowy i ma fajne narzędzia do perspektywy i elips - można sobie dużo rzeczy poukładać w głowie.

Poniżej jest link do kanału, na którym facet fajnie i dosyć łopatologicznie tłumaczy perspektywę:

Jeśli w moich wskazówkach jest jakiś błąd lub niespójność dajcie znać, sam cały czas się uczę :)

Co do punktów zbiegu to pełna zgoda, tylko że mam je gdzieś daleko poza kartką to linii jako takich nie da rady narysować. Dzięki za wskazówki.

bliżej = większe, zwracaj na to uwagę.

Hmmmm, w przypadku kiedy kolega Blaza ma perspektywę praktycznie jak rzut izometryczny ta uwaga jest bez sensu.

podziwiam zapał. Boksy to by mi się jeszcze chciało - może. Ale koparki i czołgi to już nie mój poziom ;)

może wykorzystaj naturalny zapał do tworzenia formy?

widać, że funkcjonalne kompozycje brył przychodzą Ci z łatwością. to bardziej przyziemne niż postacie z eteru - może zagwarantować Ci pracę faktycznie przydatną ludziom. zamiast concept artem, mógłbyś zainteresować się wzornictwem użytkowym

Nie mam ostatnio za bardzo czasu na rysowanie jakiś czołgów albo koparek :( Wrzucę takie patyczaki które sobie rysuje.

27jpg_qspeqhx.jpg

Ramiona i klatkę piersiową musisz sobie jeszce troche rozpracować. Będzie Ci łatwiej interpretować pozy.

Oj na pewno jeszcze raz rzuc okiem na proporcje dłoni jak i innych rzeczy.

Sądzę, że masz generalny problem z naturalnym rozpoznaniem proporcji.

Masz możliwość wrzucenia linków do referencji?

Gubią się Tobie podstawowe proporcje. Przez to wiele rzeczy wizualnie nie ma sensu dla oglądającego. Na tym etapie chyba musisz pójść na kurs rysunku. Widać, że źle się za to zabierasz i ktoś zwyczajnie musi to zobaczyć live i Ciebie poprowadzić.