Skocz do zawartości

Problem: content smarty a layout


filoos

Rekomendowane odpowiedzi

edit:

Witam serdecznie.

Prosiłbym o wyjaśnienie kilku zagadnień, szukałem w google ale nie mogłem nic znaleźć. Zatem do rzeczy:co to jest moduł content i jak to się ma do desig'u/ layout'u strony www (layout ma zawierać moduł content). Chciałbym się również dowiedzieć czegoś o technologii smarty i o budowaniu designu strony pod tą właśnie tech.

Bardzo proszę o pomoc bo to dla mnie ważne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

A w jakim kontekście ktoś ci powiedział ,że masz mu tak zrobić czy jak czy co ? może jego sie spytaj :) Może chodziło mu o CMS - Content Management System

 

A Smart to sam nie wiem myśle ,że chodzi poprostu o CMS'a ;]

 

pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smarty były obszernie opisane w czasopismie EKSPERT nr12 2006r :)

 

z tego co tu przeleciałem okiem to są to poprostu jakiesz szablony, silnik odpowiedzialny za grafike. Można zmienić wygląd bez większego problemu bo jest on 'oddzielony od części logicznej witryny www' :D

 

"Jak działa Smarty:

System szablonów Smarty przejmuje na siebie całą część związaną z warstwą prezentacji serwisu, a więc jego wyglądem. Dzięki temu w skryptach PHP naszej strony znajdują się tylko polecenia związane z logiką naszego serwisu (na przykład pozyskujące dane z bazy danych czy dokonujące dowolnych obliczeń). W każdej sytuacji, w której z poziomu skryptu PHP (np index.php) chcemy do przeglądarki wysłać kod HTML strony, wywołujemy tak zwany szablon TPL (np o nazwie index.tpl ) i przekazujemy do niego niezbędne dane. System Smarty przetwarza znajdujący się w szablonie dynamiczny kod (zawierający różne polecenia systemu Smarty) i wynik jego działania przekazuje razem z kodem statycznym szablonu (znacznikami html, skryptami javascript i na stałe wpisaną wartością) do bufora wyjściowego, a w konksekwencji do przeglądarki internauty."

 

Tak myśląc moim małym mózgiem wywnioskowałem że masz stworzyć coś a'la JOOMLA gdzie zmieniasz sobie wygląd wsadzając nowe style, a treścią zarządzasz przez tego wieeelkiego cmsa :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

wszystko na temat Smarty znajduje sie na stronie:

http://smarty.php.net

 

Caly pomysl ze Smarty opiera sie na prostym zalozeniu: strona zwykle sklada sie z czesci stalej (np. layout i fragment tekstu "Czesc ...") oraz czesci zmiennej (np. podstawiane po "Czesc ..." imie akurat zalogowanego uzytkownika). W zwiazku z tym czemu by nie oddzielić jednego od drugiego, zeby, w zaleznosci od potrzeby, zmieniac tylko layout albo sposob wyciagania imienia zalogowanego uzytkownika? (Akurat w tak prostym przypadku rozdzielanie nie jest niezbedne, ale w bardziej zaawansowanych aplikacjach sie przydaje).

 

Czesc stala laduje wiec w pliku szablonu (ktory wcale nie musi miec rozszerzenia .tpl). W szablonie oznaczamy tez, w ktore miejsca (i w jaki sposob) wstawic elementy zmienne (nadajemy im umowne nazwy). Czesc zmienna zostaje w pliku php. Obliczamy w nim wartosci do wstawienia, a nastepnie tworzymy obiekt Smarty, podajemy mu ktora wartosc wstawic pod jaka umowna nazwe, a na koniec kazemy mu wyswietlic szablon (podajac nazwe szablonu, a Smarty juz sobie go samo znajdzie w katalogu z szablonami).

 

A uzytkownik, chodzac po stronach, odwoluje sie tylko do pliku php i nie ma pojecia o tej maszynerii pod spodem.

 

Ot i cala filozofia. Mozna robic tez bardziej zaawansowane sztuczki: w szablonie da sie np. ustawic wyswietlanie danego fragmentu w petli dla kazdego elementu tablicy, generowac elementy formularzy (np. options), tabele, etc.

 

Warto przeczytac "Smarty Crash Course", zeby sie na przykladach zorientowac o co mniej wiecej chodzi:

 

http://smarty.php.net/crashcourse.php

 

pp,

_3Jane

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności