Jump to content

Lakier samochodowy - tutorial


Batou

Recommended Posts

Z lakierem samochodowym wiąże się pewien problem. Otóż niektóre jego rodzaje, charakteryzujące się wysokim połyskiem, doskonale odbijają jasne kolory

 

org.jpg

 

Na przedstawionym wyżej zdjęciu widać, że jasne niebo tworzy nam na karoserii bardzo ładne, intensywne refleksy, tymczasem ciemniejsza ziemia jest praktycznie niewidoczna. Jest to efekt dość trudny do uzyskania w szczególności na kolorowych karoseriach. Jeśli nasz samochód ma mieć czerwoną barwę lakieru to wtedy do \"kanału\" reflectiviti podpinamy kolor czerwony. Minusem tego rozwiązania jest to, że uniemożliwia on nam uzyskanie bardzo jasnych, intensywnych odbić.

 

Na niżej przedstawionym obrazku widać dwa rendery. Na pierwszym z nich widzimy, że na odbiciach, jasne, świecące obiekty są mało wyraźne. Z kolei na drugim, obiekty te są doskonale widoczne. Jak można uzyskać taki efekt używając jedynie podstawowych shaderów?

 

kulki.jpg

 

Standardowo tworząc materiały odbijające na swojej powierzchni otoczenie dajemy do reflectiviti coś na kształt dobrze znanego użytkownikom 3dsmax, flloff`a. Jest to efekt, który umożliwia nam stworzenie materiału, w którym płaszczyzny ustawione równolegle do kamery, znacznie lepiej odbijają otoczenie niż te skierowane wprost na nas. Jest to efekt typowy dla powierzchni typu lakier, szkło itp. W XSI tworzymy go za pomocą nod`a Incidence, którego następnie podpinamy pod dwa kolory, lub grandient. Pierwszy kolor musi być jaśniejszy od drugiego (w grandiencie będzie to od jaśniejszego do ciemniejszego). Standardowo w przypadku czerwonego lakieru pierwszym kolorem byłby jasno czerwony, ostatnim ciemno czerwony

 

carpaint.jpg

 

Pierwszy render pokazuje standardowy efekt po podpięciu mapy Incidence z gradientem, do reflectiviti. Lakier sprawia wrażenie matowego. Można to jednak zmienić. Pod reflectiviti (przypominam, że odpowiada za siłę odbić) podpinamy zamiast koloru, mapę reflection. Mapę reflection filtrujemy dodatkowo node`ami colorcorrection oraz Colorbalance. Nod colorcorrection będzie nam służył do ustawienia siły odbić na lakierze. Aby uzyskać zadawalające rezultaty ustawiamy sturację na -1 zdejmując wszystkie kolory (tak, aby nie miały wpływu na barwę odbić), oraz podwyższamy kontrast i obniżamy gammę. Z kolei Colorbalance, będzie nam służyć do zmiany koloru odbić. W przypadku lakieru czerwonego zwiększamy wartości dla red, oraz zmniejszamy wszystkie pozostałe. W przypadku lakierów \"bezbarwnych\" tzn. szarych, czarnych, białych, node`a colorbalance możemy oczywiście nie podpinać, gdyż jest on nam zbędny.

 

Takie ustawienie materiału spowoduje, że obiekty jasne będą znacznie lepiej widoczne na powierzchni naszego materiału, co z kolei umożliwi nam zrobienie bardzo intensywnych refleksów.

 

Oczywiście najlepiej jakby było to podpięte do 2kolorowego node`a, lub gradientu z Incidence (tak jak przedstawiłem to na wykresie rendertree). Wtedy do pierwszego koloru dajemy jaśniejsze refleksy a do ostatniego ciemniejsze (w colorcorrection zaniżamy wartość level).

 

 

 

Przedstawiłem jedynie jedną z możliwości uzyskania tego typu efektu. Materiał taki jest dość pracochłonny w ustawieniach. Należy bardzo starannie ustawiać wartości w color correction i color balance tak aby pasowały do barwy lakieru. Zachęcam jednak do eksperymentowania.

 

ps. Model samochodu pobrałem z tej stronki:

http://www.xsibase.com/tools/objects_polygon.php

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy