kuback Napisano 24 Sierpień 2008 Napisano 24 Sierpień 2008 Witam. Słyszałem o różnych interpretacjach dotyczące warunków technicznych. W tym przypadku dotyczy to drzwi w ustępach ogólnodostępnych w budynkach zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i zakładów pracy. Pytania mam dwa: 1. Czy drzwi w ustępie ogólnodostępnym, wewnętrzne prowadzące do wydzielonego ustępu D1 ( gdzie znajduje się nośnik) powinny mieć 80 czy 90 w świetle ościeżnicy? (§ 79, § 85) 2. Które drzwi powinny posiadać otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 (D1, D2, D3?). Czy drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne czy może wszystkie w takich pomieszczeniach. Załącznik, który pomoże w orientacji: Pytanie bierze się stąd, że słyszałem dwie różne opinie osób opiniujących projekty. Jakie są Wasze doświadczenia?
pioootras Napisano 24 Sierpień 2008 Napisano 24 Sierpień 2008 (edytowane) ad.1 Warunki tech. mówią, że wszystkie drzwi w ustępach publicznych powinny mieć drzwi o szer. co najmniej 0,9m. Poza tym ustęp publiczny musi mieć kabiny ustępowe o wym. co najmniej 1,1m długości i 1m szer, więc nie ma problemu żeby zastosować drzwi o takiej szerokości. ad.2 Otwory w drzwiach stosuje się aby zapewnić poprawne działanie wentylacji grawitacyjnej. Działa to tak, że powietrze z pomieszczeń z oknami (z mikrorozszczelnień lub nawiewników higrosterowalnych) wędruje poprzez otwory w drzwiach (lub podcięcie drzwi) do takich pomieszczeń jak łazienki (przedsionek, a później do kibelka) aby później przez kratkę wentylacyjną wydostać się na zewnątrz. Więc aby poprawnie wentylować ową łazienkę otwory te musisz zastosować w drzwiach D3 i D2, a w pomieszczeniu z kibelkiem i pisuarem musisz mieć kratkę wywiewną. PS. ściana z drzwiami D2 musi być na pełną wysokość stąd otwory w tych drzwiach Edytowane 24 Sierpień 2008 przez pioootras
kuback Napisano 25 Sierpień 2008 Autor Napisano 25 Sierpień 2008 Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno zagadnienie do wyjaśnienia. Wiadomym jest, że pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi muszą posiadać pomieszczenia doświetlone światłem dziennym w stosunku okien do posadzki 1:8. Czy spotkaliście się w karierze zawodowej z przepisem następującym: - stanowiska pracy nie mogą być usytuowane w odległości większej jak 1,5 wysokości nadproża okiennego do poziomu posadzki. Np. okno ma 2m wysokości, to stanowisko pracy nie może być dalej jak 3m. Spotkaliście się wogóle z takim przepisem, jeśli tak to proszę o podanie podstawy prawnej.
pioootras Napisano 25 Sierpień 2008 Napisano 25 Sierpień 2008 Taki przepis, o którym piszesz to raczej może się tyczyć określonego rodzaju pracy, np. przy jakichś maszynach precyzyjnych. Ogólne przepisy co do miejsc pracy zawarte są w: ROZPORZĄDZENIU MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy tutaj możesz sobie poczytać (jest tam punkt dotyczący oświetlenia miejsc pracy): http://www.ciop.pl/8721.html
kuback Napisano 25 Sierpień 2008 Autor Napisano 25 Sierpień 2008 "§ 26. 1. Oświetlenie dzienne na poszczególnych stanowiskach pracy powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac i wymaganej dokładności oraz powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie." Czytałem już to i znałem. Jednak chodzi mi dokładnie o zapis który podałem powyżej. Spotkaliście się z tym może w Polskich Normach?
Youki-Pouki Napisano 13 Wrzesień 2008 Napisano 13 Wrzesień 2008 A czy czasem do kabiny nie mogą być 80-ki ?
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się