Skocz do zawartości

utrata koloru, niechciane kopiowanie-problem początkującego


kamarilla

Rekomendowane odpowiedzi

"Przerabiam" sobie ten tutorial : http://max3d.pl/tut.php?id=246 , niby prościutki, a jednak pojawiają się jakieś dziwne problemy.

Zaczynają się już przy obracaniu i przesuwaniu sklonowanego obiektu - tworzą się wtedy kolejne kopie, mimo że tego nie chcę. Nie wiem, jak tego uniknąć.

Natomiast po przypisaniu proponowanego materiału do zaznaczonego obiektu (bo do całej sceny nie mogę - ta ikona jest nieczynna, też nie wiem dlaczego) kolor tego obiektu zmienia się na szary, mimo że ani materiał nie jest tego koloru, ani nie był on wybrany przy tworzeniu obiektu. Obiekt utworzyłam podobnego koloru, jak ten w tutorialu.

Czy ktoś mi to wyjaśni? : /

 

Aha, jeszcze nie działa przycisk "quick render" - po prostu nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Co do kolejnych kopii - nie trzymasz shifta? A może sklonowałaś kilka razy? obiekty wtedy są w tym samym miejscu, "nałożone na siebie".

 

Jak przypisujesz materiał, może się on różnie wyświetlać. Spróbuj wcisnąć biało-niebieską "kostkę" w material editorze, może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy klonowaniu nie miałam żadnego pola do podania ilości kopii..tylko wybór - copy, instance, reference... więc jeśli było sklonowane więcej niż raz, to nie wiem, jak to się stało.

shifta nie trzymam.

w materiałach próbowałam wciskać tą kostkę, i nie widzę zmian.

 

w ogóle coś padło w moim maxie - a na początku wszystko działało dobrze - mogę się teraz uczyć modelowania, ale nie mogę wyrenderować. teraz już ani quick render nie funkcjonuje, ale pełne okno renderingu. tzn można pozaznaczać odpowiednie opcje, ale po kliknięciu 'render' miga jakieś małe okienko, którego zawartości nie zdążę odczytać - a wyrenderowanego pliku brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest mapa przy relfection (http://max3d.pl/tutoriale/kurs133/images/glass8.jpg) - (pewnie również jest jakaś przy diffuse), możesz nie mieć odpowiedniej bitmapy. Mogła się zagubić gdzieś w folderach, albo instalka maxa była z tych "mniejszych", pozbawionych helpów i bibliotek. Dlatego materiał wyświetla się na szaro - brakuje mu bitmapy.

Kliknij w to pole z nazwą bitmapy, w następnym oknie również w nazwę - pojawi się okno do odszukania ścieżki, wskaż jakikolwiek jpg, zobacz czy to pomoże.

 

Co do okna renderera - albo jest zminimalizowane, albo wysunięte poza obszar monitora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tamtej mapy wybrałam "swirl", widać, że zaznaczony materiał (reflection lake gold) się trochę zmienia po wyborze tej mapy, ale nadal po zoastosowaniu do obiektu kolor obiektu jest szary.

sam materiał nie wyświetla się na szaro, wcześniej też się nie wyświetlał, jest kolorowy, tylko obiekt staje się szary po przypisaniu go.

biblioteki są (choć może nie wszystkie, a nie wiem o wszystkim, co powinno być?),folder mtllibraries zawiera pliki, wybierałam już materiały stamtąd.

 

a co z tym renderem, domyślasz się co mogło się stać>?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności