Skocz do zawartości

Prawa autorskie ─ czy było?


directx11

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zupełnie zielony w temacie, więc pytanie. Załóżmy, że jest dostępny model, którego potrzebuję. Skontaktowanie z autorem nie jest możliwe (teoretycznie), informacji żadnych o licencji nie ma. Czy istnieje w ogóle jakaś możliwość wykorzystania takiego modelu w komercyjnym projekcie? Czy jakieś przepisy stanowią o tym, że zmieniając model w określonym stopniu nabywam do niego prawa? Czy tworząc np. model na podstawie czyjegoś, optymalizacja ilość trójkątów, zmiana tekstur i tym podobne manipulacje dają cokolwiek w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

z prawami autorskimi trzeba byc extremanie ostorznym , podkresle ze nie jestem expertem w tym temacie .

 

Jesli wykorzystasz jakis ( nie swój) model do celow komercyjnych i znajdzie sie autor to bedzesz mial okazje zapoznac sie blirzej z kodeksem karnym.

 

istnieje cos takiego jak "Ochrona wizerunku, zasady publikowania , zastrzeżony znak towarowy" niemozna od tak wstawic np do jakeis gry postaci Supermana.

Musisz sprawdzić w bazach znaków zastrzeżonych ,znajdujących się na stronach Urzędu Patentowego http://www.uprp.pl .Malo tego , jesli twoaj postac bedze podobna do supermana to przepuszczam ze terz moza miec jakies problemy.

 

Czy tworząc np. model na podstawie czyjegoś, optymalizacja ilość trójkątów, zmiana tekstur
jesli wezmiesz ten model ,zaladujesz do ZB >>topologia>>nowa inna textura ,to jak ktos ci udowodni ze korzystales z jego modelu ?

 

tak ajk pisalem nie jestem expertem , moja wiedza opiera sei an tym co usyszlem od ludzi z pracy i kiedys costam od prawnika w firmie

 

Ja na twoim miescu bym sie nie bawil w cos takiego

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor "dzieła" dysponuje prawem autorskim tzw. "osobistym", które między innymi gwarantuje prawo do "nienaruszalności treści i formy" dzieła - stąd też nie możesz (teoretycznie) w żaden sposób zmodyfikować takiego dzieła i się pod nim podpisać (oczywiście bez zgody autora). Teoretycznie, bo jak napisał Plugawiciel - bardzo trudno w takim przypadku udowodnić, że ktoś jest pierwotnym autorem modelu. To jeśli chodzi o prawa osobiste (które są niezbywalne przez autora dzieła).

 

Jeśli chodzi o komercyjne wykorzystanie dzieła, to wchodzimy już w prawa majątkowe, tzn. prawa do czerpania korzyści z dzieła. Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana - autor wcale nie musi dysponować takimi prawami lub może się nimi z kimś dzielić- nigdy nie będziesz miał pewności ile i jakie organizacje w takim przypadku takie prawo posiadają (np. model został sprzedany na umowie licencyjnej jednemu lub wielu podmiotom). Dlatego czegokolwiek by to nie dotyczyło - czy zdjęcia, mp3 czy modelu, jeśli nie wiesz kto jest autorem dzieła (nie masz absolutnej pewności, że możesz coś wykorzystać), to najlepiej tego nie wykorzystywać w swoich pracach.

 

Tutaj znajdziesz szczegóły na temat PRAW OSOBISTYCH oraz PRAW MAJĄTKOWYCH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności