Skocz do zawartości

Odwzorowanie projektu architektonicznego/zdjęcia


darknaner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

 

natknąłem się ostatnio na wątek„kwestie prawne – kopia/przywłaszczenie”.

Nurtuje mnie pewne pytanie. Niechciałem robić offtopa tam więc otwieram nową dyskusję.

Z góry zaznaczam, że nie jestemstałym bywalcem, może taki temat już kiedyś się pojawił ale nieznalazłem.

 

 

Do rzeczy...

 

 

Sytuacja następująca: (hipotetycznie)

Robię portfolio, wizualizacja wnętrza.Chcę poćwiczyć warsztat pod Coroną. Nie chcę lub jestem po prostu za wąski w uszach aby zaprojektować od zera coś równie dobrego (wraz z architekturą doborem wszystkich elementów wnętrza)

W tym celu biorę zdjęcie projektu wnętrza lub architektury i staram się odwzorować. Oczywiście wnętrze zaprojektowane przez jakiegoś designera/firmę i zrealizowane w rzeczywistości.

Efekt: obrazek, podobne ujęcie, podobny/identyczny aranż. Itp. + jakiś VR 360,

Zapewne różne szczegóły (dodatki wewnętrzu, bibeloty, mniejsze meble). Chodzi o to, żeby odwzorować zdjęcie możliwie jak najlepiej (materiały, światło itd). Tak aby ostatecznie powstała wizka była jak najbardziej realistyczna i klimatem zbliżona do zdjęcia referencyjnego.

 

 

Wizkę umieszczam na swojej stronie itd. Publikuję gdzie popadnie. Oczywiście z wyraźną adnotacją kto zaprojektował wnętrze i gdzie opublikowane zostały zdjęcia„bazowe”/inspiracyjne.

Co jeśli wizka będzie nie do odróżnienia od zdjęcia na pierwszy rzut oka.

 

 

Jak się na coś takiego zapatrujecie z punktu widzenia praw autorskich i „dobrego smaku”. Wolno czy niewolno?

Oczywiście chodzi o publikację a nie o samo wykonanie czegoś takiego i schowanie do szuflady.

 

 

Mieliście jakieś doświadczenia prawne związane z czymś takim?

Ktoś się do was zwrócił z pretensjami a może wręcz przeciwnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ja bym się w takim wypadku grzecznie zapytał autora czy nie ma nic przeciwko, abym zrobił wizualizacje jego 'dzieła'. Przy odrobinei szczęścia dostaniesz pliki dwg i inne potrzebne materiały. Dla autora publikowanie przez Ciebie wizek jego projektu to dla niego darmowa reklama więc.. Aczkolwiek są zapewne i tacy którzy odpowiedzą nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności