jarekhell1
Members-
Liczba zawartości
45 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
jarekhell1's Achievements
Newbie (1/14)
17
Reputacja
-
Ustawiony mam AMD Ryzen Balanced w Windowsie. Zostawiłem finalnie w RM ustawienia na default, a w BIOSie ustawiłem napięcie na 1,15V, wszystko śmiga dobrze, temperatury przy długim obciązeniu do 68 stopni. Zastanawia mnie jeszcze jedno, co oznacza EDC (CPU) ? W czasie renderu mam zawsze na 100%, to normalne czy cos nie tak ?
-
Mam jeszcze jedną prośbę. Zostawiłem RM na ustawieniach defaultowych po odpaleniu kompa, przy obciazeniu (render) zarowno RM jak i HWMonitor pokazuja mi ze renderuje na ok. 4,1GHz, a monitor zadan windowsa pokazuje wykorzystanie CPU na 88% i 3,3GHz~. Jak to mozliwe, i czemu jedno pokazuje tak a drugie tak ? Jak ustawiam w RM na moj profil (3,8GHz i 1,2V) to monitor zadan windowsa pokazuje wykorzystanie CPU 100% i 3,8GHz. Nie bardzo moge to zrozumiec. Mimo ze wg RM renderuje mi na wiekszych napieciach i wiekszych GHz, to temperatury sa o 5 stopni mniejsze.
-
Nie nie, on nie pracuje cały czas na 3,8. Tu chodzi o to że podczas stresu nie pracuje na więcej niż 3,8. A przynajmniej tak to rozumiem. W spoczynku Rm wyglada tak Generalnie - chcę po prostu żeby procek w czasie stresu nie pracował na więcej niż 3,8 (nie chcę go overclockować, nie wiem czemu, ale mam gdzieś zakodowane że przez to może się z nim coś stać 🙂 ) i żeby trzymał mi napięcie 1,2V (trzyma odpowiednią temperaturę). W BIOSie znalazłem tylko ustawienie napięcia, ale nie ogarniczenia GHz. Przetestuje jeszcze dzisiaj tego CTR. Nigdy nic nie robilem z procesorami, poprzedni zamontowalem i juz wiecej go nie ruszalem, dopiero co poznaje jak to wszystko działa 🙂
-
Tak, teraz jest. Chodzi o to, że po każdym włączeniu komputera musze odpalac aplikacje, i klikać "apply" żeby tak trzymał. Inaczej z automatu jest ustawione w profilach na "default", czyli 4+ GHz i napiecie 1.45V. Chciałbym nie musiec zawsze myslec o tym ze trzeba odpalic program i zmienic mu profil.
-
Mam do Was jeszcze jedno pytanie, ja jestem raczej laikiem w temacie ustawien BIOSu itd. W Ryzen Master ustawiam ręcznie szybkość zegarów i napięcie jak na zdjęciu poniżej (zdjęcie robione podczas renderu) Tak wygląda menadżer zadań w tym czasie Kłopotliwe jest to, że za każdym razem jak włączam kompa musze odpalić Ryzen Mastera i dać mu "apply" żeby te ustawienia pamiętał. Czy da się jakoś ustawić to, żeby te ustawienia były automatycznie wczytywane i pamiętane ?
-
Te temperatury przy obciazeniu 100% CPU na renderze sceny w blenderze - 20 min ciaglej pracy, na 1.15V nic sie nie sypało, temperaturę trzymał 69-72 stopnie. W spoczynku Ryzen master pokazuje 32-40 stopni, takie wahania ale generalnie nie przekracza tej wartosci. Na ryzenie 7 1700x przy renderze trzymal mi poziom 75 stopni, dlatego tutaj jak zobaczylem na starcie 80+ to troche sie zmartwilem, ale z tego co piszecie wyglada na to ze jest ok, uspokoilem sie 🙂 W obudowie mam w sumie 3 wiatraki (Zalman R1). Paste kupilem Thermal Grizzly Aeronaut, troche po fakcie zorientowalem sie ze moglem wziac lepsza, ale najwyzej jak bede mial problemy z temperatura to kupie i wymienie po prostu.
-
Kupiłem procka, płytę B550 i zasilacz o którym pisałem. Chłodzenie zostawiłem grandisa. Mam teraz jeszcze takie pytanie, bo nie znam się na tym aż tak dobrze. Jakie temperatury Ryzen osiąga przy pełnym obciążeniu w trakcie renderu ? Albo jakich temperatur nie powinien przekraczac ? Obecnie ustawiłem napięcie na 1.15V, pokazuje mi temperatury ok. 69-72 stopnie. Na samym początku automatycznie było ustawione na 1.45V, temperatury pokazywał 80+ stopni. Jak to poprawnie ustawic, i jakich temperatur nie przekraczac zeby nic sie nie stalo ?
-
Dziękuję za podpowiedzi 🙂 Poczytam jeszcze o tych płytach i coś wybiorę. Przemyślę jeszcze raz też ten zasilacz.
-
Pytałem teraz jeszcze w x-komie w obsłudze klienta, powiedzieli mi że pod tą konfigurację sprzętową zasilacz ten który mam wystarczy - ale jednak będę chciał go wymienić - a z płyt głównych zamiast B450 lepiej wybrać MSI X470. Finalnie chyba zdecyduję się właśnie na X470 i ten SPC który podesłałem. Ewentualnie narazie zostawię ten zasilacz który mam, i będę obserwował jak się zachowuje podczas obciążeń renderem. Jak będzie kłopot to wymienię.
-
Czy taki zasilacz da rade ? https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-fm2-gold-750w-spc169-1243755/ Płyta powinna dać radę, ale która ? Ta którą mam, czy ta którą pisałem że planuję wymienić ?
-
Witam, przymierzam się do wymiany procesora na nowszy. Mam jednak dylemat co do pozostałych części, a dokładnie czy wymagają wymiany na nowe. Obecny zestaw: - procesor: AMD Ryzen 7 1700x - chłodzenie: Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 (SPC154) - płyta główna: Gigabyte GA-AB350-GAMING 3 - karta graficzna: GTX 1050ti - RAM: HyperX Fury, DDR4, 16 GB, 2400MHz, CL15 64gb - zasilacz: MODECOM Volcano 650 120mm Chcę wymienić Ryzena 7 1700x na Ryzena 9 3900x. Mam tutaj kilka pytań: - ryzen 9 ma załączone chłodzenie, jednak czy jest ono wystarczające ? różne opinie są. Czy to które mam obecnie mogło by zastąpić do do niego dołączone, czy muszę kupić nowe ? Jeśli tak to jakie będzie najlepsze ? - płyta główna - tutaj myślałem nad wymianą na Gigabyte B450 AORUS ELITE - zasilacz - czy 650W przy takim zestawie wystarczy ? czytałem gdzieś w necie że potrzeba tutaj 850W, ale czy napewno ? Grafiki nie planuję wymieniać napewno w najbliższym czasie (dostępność na rynku leży). W przypadku włożenia zamiast GTX jakiegoś RTX'a zgodzę się że zasilacz będzie zbyt słaby, ale pod samego ryzena 650W nie wystarczy ? Nie chciałbym wymieniać rzeczy których nie muszę, stąd moje zapytanie. Bardzo proszę o podpowiedź. Pozdrawiam i dziękuję :)
-
O, właśnie czegoś takiego szukałem, tylko nie wiedziałem jak to znaleźć. Dzięki ! :)
-
Cześć. Przychodzę z takim tematem - mam do wykonania render budynku który ma następnie być wkomponowany w zdjęcie dostarczone przez inwestora. Jak najlepiej to zrobić ? wczytać zdjęcie w blendera, ustawić wszystko i wyrenderować ze zdjęciem, czy wyrenderować sam budynek a potem skomponować to w photoshopie ? Macie może jakieś tutoriale lub porady jak to ogarnąć w dobry sposób ? Pozdrawiam :)
-
Witam, mam takie pytanie związane z wykorzystaniem komputera podczas renderu. Renderuje na CUDA - ryzen 7 1700x + geforce gtx 1050ti. Podczas renderu wykorzystanie procesu wygląda tak: CPU i GPU nie wykorzystuje swojej mocy stabilnie, tylko bardzo skacze. Czy to normalne ? Jeśli nie, czym to jest spowodowane i jak temu zaradzić ? Edit: zauważyłem że gdy render startuje wszystko jest ok, problem zaczyna sie w momencie gdy zaczyna renderowac albo objekty z displacementem, albo trawe stworzona particlesem.
-
Jesli chodzi o przyklady, to tutaj sa moje prace z 3ds maxa. Próbuje skróty zalapac w blenderze, ale poki co dramat jakis. Wie ktos, czy sa jakies dobre tutoriale odnosnie modelowania domkow i architektury ? Czy mozna tak jak w 3ds maxie modelowac na podstawie podkladu z autocada, w ktorym lapie snapy ?