Skocz do zawartości

Kurs MAX Script - temat 2


lechoo

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczynamy kolejny temat. Tym razem chce zaproponowac Wam przecwiczenie roznych elemantow interfejsu. Obiektem ktory bedziemy \"katowac\" :) bedzie teapot. A zadanie wyglada nastepujaco.

 

Pierwszym elementem niech bedzie przycisk ktorego nacisniecie utworzy teapot. Kolejne elementy to:

-colorpicker zmieniajacy kolor siatki czajniczka (wlasciwosc wirecolor pojawila sie w jednym ze skryptow nadeslanych na poprzedni temat)

-spiner regulujacy rozmiar

-slider zmieniajacy szczegolowosc siatki

-cztery checkbox\'y odpowiedzialne za pokazywanie i ukrywanie pokrywki, dziobka, uchwytu i czajniczka wlasciwego (czyli korpusu :))

-przycisk ktory skasuje nasz czajniczek

 

Wszystkie elementy poza guzikiem tworzacym czajniczek powinny byc na poczatku wygaszone (wlasciwosc enabled ustawiona na false). Uaktywnia je dopiero nacisniecie guziczka tworzacego czajniczek. Zmienianie ich wartosci powinno na bierzaco wplywac na czajniczek tzn. ruszam spinerem zmieniajacym wielkosc i w viewporcie zmienia sie wielkosc czajniczka. Skasowanie czajniczka ostatnim guzikiem powoduje ponowne wygaszenie wszystkich elementow definiujacych czjniczek.

 

Skrypt moze dzialac jako utility, byc w osobnym rolloucie, pelna dowolnosc. Przypominam ze proste skryptowe utility pojawilo sie w jednym ze skryptow w poprzednim temacie.

Dodatkowo zachecam do wykorzystania takich parametrow jak offset, align czy elementu group do ladnego poukladania kontrolek w interfejsie.

Jesli nie jestescie pewni jak definiuje sie dana kontrolke wystarczy wpisac jej nazwe w helpie, kazda z nich jest osobno opisana.

 

Deadline w nastepna niedziele (26 pazdziernika).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to ladnie myslalem, ze tamat bedzie raczej prosty. Za dzien, dwa wrzuce kilka wskazowek. Mam tez inny pomysl, moge wrzucic linka do zakodowanej wersji skryptu, tak zeby kazdy mogl zobaczyc jak to ma dzialac, ale bez mozliwosci podgladu zrodla. Wydaje mi sie ze to znacznie lepsze niz opis tekstowy. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by lechoo

Jesli chopdzi Ci o wyrownywanie elementow interfejsu to robi sie to przy pomocy align, np:

 

spinner ............... align:#right

 

Nie, nie. Chodzi mo o coś takiego, że np. mam już spinner, a teraz chce wstawic button którego lewy bok będzie w tej samej odleglosci od krawedzi co bok spinnera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sagitarius

Czy będzie dostępny link do podglądu tego skryptu .

I jak przypisać zmianę koloru do teapot\'a , bo siadłem na samym początku , staram sie to zrobić jak w helpie , ale coś mi nie wychodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrypcie jest cos takiego jak \"General Event Callback Mechanism\" (pod takim haslem znajdziesz to w helpie). Dzieki temu mozna pisac skrypty reagujace na rozne zdarzenia w maxie np. przesuniecie time slidera czy wlasnie skasowanie obiektu. Mozesz to wykorzystac.

A swoja droga temat o callbackach tez chcialem zrobic ale dopiero za jakis czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności