Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

witam

mam pytanie, może ktoś sie orientuje w interpretacji prawa budowlanego. min. wysokość pomieszczeń w bud usługowym 300cm, można ją obiżyć do 250cm przy zastosowaniu went mechanicznej/ klimatyzacji itp.

pytanie brzmi tak, czy mogę zejść lokalnie z sufitem poniżej tych 250cm

czy ktoś zna ustawę szczegółowo regulującą te przepisy?

 

z góry dziękujęza pomoc.

pozdrawiam

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Napisano

Obawiam sie ze jest to niemozliwe, jaki komfort pracy bylby przy takiej wys. kond. Wyobraz sobie sklep samoobslugowy z sufitem takim jak masz w pokoju (no chyba ze mieszkasz w kamienicy). To tez zalezy od ilosci ludzi ktorzy maja zanlesc sie w pomieszczeniu. Jest jeszcze wiele czynnikow wplywajacych na wysokosc kond, to zalezy od przeznacznia budynku. 3m czesto jest wysokoscia niewysrczajaca.

Napisano

Nie możesz zejść poniżej 250cm. Podczas fazy projektowej musisz uzgodnić z branżami ( kostrukcja , instalacje ) układ taki żeby tej granicy nie przekroczyć.

Napisano

Nie prawo budowlane, tylko "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

tekst jednolity - aktualizacja z dn.27.05.2004

(tekst dostępny np. tutaj)

 

Dział III "Budynki i pomieszczenia",

Rozdział 5 "Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi",

paragraf 72 punkt 2 mówi co następuje:

Pomieszczenia, których wysokość powinna, zgodnie z ust. 1, wynosić co najmniej 3 m i 3,3 m, mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

 

Oznacza to że w całym pomieszczeniu możesz obniżyć wysokość sufitu - musisz mieć zgode inspektora sanitarnego oraz zastosowaną went. mechaniczną lub klimę.

 

Co do lokalnych obniżeń to są one uwarunkowane obostrzeniami dotyczacymi dróg ewakuacyjnych:

Dział VI "Bezpieczeństwo pożarowe",

Rozdział 4 "Drogi ewakuacyjne",

paragraf 242 punkt 3. zawiera taką informację:

Wysokość drogi ewakuacyjnej powinna wynosić co najmniej 2,2 m, natomiast wysokość lokalnego obniżenia 2 m, przy czym długość obniżonego odcinka drogi nie może być większa niż 1,5 m.

 

Wyjaśnienie potrzebne? (-;

 

Natomiast jest jeszcze kwestia iż wysokość pomieszczenia wynika z kubatury pomieszczenia (zależna od przewidywanej ilości osób w pomieszczeniu), która jest konieczna by zapewnić ludziom właściwe warunki pobytu - znajdziesz to również w Warunkach Technicznych - to często powoduje iż pomieszczenia muszą być wyższe niż te 3m. Również przepisy p.poż określają konkretne kubatury pomieszczeń w zależności od strefy zagrożenia pożarowego itp itd...

Trochę tego jest ((((-;

 

Mam nadzieję że pomogłem.

Napisano

Dzięki ogromne. udało mi sie już do tego dokopać. ale właśnie dokładnie o to mi chodziło. szczególnie o drogi ewakuacyjne jak sie okazało w międzyczasie

Dzięki ogromne za starania

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności