Skocz do zawartości

Upgrade komputera - co lepiej


wookie

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec komputer mam wrazenie ze w ogole nie radzi sobie z nowa 9 ( archicad ) i lightworksem ( athlon 2400 , 512 , FX5200 ) i mam pytanie , co zmienic zeby odczuc roznice w predkosci renderu ? no i zeby najlepiej sie nie wieszal :/ przy nim , z tym tez mam problemy...

 

Pamiec , karta graficzna czy procesor ? Budzet ograniczony.

 

 

Bede wdzeczny za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Sprawdzilem ceny i na pewno bedzie + 512 pamieci bo to nie tak duzy koszt.

 

Czyli w Archicadzie przy renderingu procek odgrywa wieksza role niz karta ?

Ciekaw jestem czy czekam mnie tez wymiana plyty w takim ukldzie bo dawno nie interesowalem sie a widze ze sporo sie pozmienialo.

 

Mam AMD Athlona 2400 , plyta MSI-6712 , jedynie model bo nazwy nie pamietam. Jest sens i czy sa jeszcze " dobre " procesory pdo taka plyte ?

 

thx za pomoc

 

ps zakup laptopa chyba sie odsunie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest najwolniejsze w twoim kompie ?

dyski twarde jak w kazdym minimum 30x razy od ramu

masz mało ramu więc mielisz plikiem wymiany na dysku.

Moja rada przeskocz na raida np 5 albo 10 i dokup ramu. Te układy raidowe 2x przyśpieszą prace dysków odpowiednie dodadzą tez 256 mb cache :] przy przejsciu na 2gb zyskasz minimum 20% wydajnosci - z doswiadczenia

 

SAM PROCEK NIE MA SENSU-pomnożysz tylko puste cykle

 

jeśli trzyma cie kasa bierz RAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio ram do swojego kompa (Ath3000+@64 + Radeon9800) i dociągnąłem tym samym do 2gb. Powiem, że do photoshopa (nawet duże formaty po 300dpi), grafiki 3d, autocada nadaje się wystarczająco. Używam go już z rok i nie widzę powodów dlaczego miałbym go upgradeować.

Po dołożeniu ram wydajność wzrosła co najmniej 20%, a czasem mam wrażenie, że kilkaset ;) zwłaszcza przy duzej ilości warst i rozmiarze pliku w PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbe Vookiego...

1) Większa ilość ramu pozwala pominać lub zminimalizować stronicowanie danych na dysku. W skutek tego dane do obliczeń trafiają na procek z RAMU to minimum 30 razy szybciej. Z praktyki 2 GB powinno wystarczyć.Najlepiej 2x1GB jeśli płyta obsługuje kości w dualu, dual działa podobnie jak opisany poniżej raid minus suma kontrolna(kosci z ECC zajmuja sie niejako ale we własnym zakresie wiec nie ma sie co rozwodzić).

2) Doczytywania z dysku nie da sie uniknąć, stosowny kontroler raid - polecam wariant 5 - Pozwala to przyśpieszyć jeszcze conajmniej 2 razy.

a)Zrównoleglenie zapisu na 2 dyskach, niejako jak pisanie na 2 ręce w sposób dzielenia pracy po połowie. Raid 5 wymaga zastosowania minimum 3 jednakowych dysków. Czyli piszemy i czytamy dane po polowie z 2 dysków na 3 zaś są sumy kontrolne - podnoszące znacznie bezpieczeństwo naszych danych. To oczywiscie uproszczony sposób bo wchodzac w szczegóły okaże się ze dane te sa na dyskach rotowane. Rotacja występuje oficjalnie w 3 wariantach. Nie miejsce to by sie o tym rozpisywać ale rotacją danych zajmuje sie specjalny procesor, kontrolery takie zwykle dostają ram ale czestokroć ram wpycha sie w nie jak w kompa choć na złącza starsze sdram, preferowane są z ECC. Co to oznacza, znaczy to np że zamiast chwalić sie kolegom iż twój dyskma 8 MB cache mówisz im że ma ich np 256. Co oznacza 256 MB cache to już chyba jasne.

Powiem tak mójkom nazywa sie kanibal po po minach kolegów którzy na nim pracują widzę że pożera żywcem ich kompy. Reakcje na polecenia, operacje dyskowe, otwieranie softu ,savowanie to poezja miodzio dosłownie to jest to co powoduje że praca na zwykłym kompie strasznie mnie wkurza.

b)dalej wspomniałem o bezpieczeństwie. Załużmy że jeden z dysków pada na pysio kompletna mogiła, kontroler uprzedza zwykle nim to nastąpi to 1

2 to to że - ja mam taki - który pozwala w trakcie pracy na kompie wyjąc taki dysk i zastąpić go nowym (serverowy wariant hotswap)

Jak to możliwe, kiedy pada 1 dysk maciez przechodzi w stan crytyczny pracuje jednak nadal. Niby nie ma kompletu danych jednak ma ich połowe i sume kontrolną (też w uproszczeniu bo rotacja) procesor kontrolera robi prostą matme i wie co mu brakuje uzupełnia to w locie bez obciązania kompa. odbudowa macieży tra ok 35 min dla 120 gb.

Ale to nie wszystko kopia MBR i rezerwowanych sektorów jest w 3 egzemplażach bo na każdym dysku komplet. To tez dużo bezpieczniej.

3) Nowy procek tak dopiero teraz kiedy ma szanse rozwinąć skrzydła teraz nie zabijaj sie o zegar raczej ustal czy da sie wbić na płyte dual cora albo HT. Bo 2 rdzenie albo chociaż 2 wątki to reż nie lada atrakcja

4) Myśle że przyjdzie ci do głowy zmiana płyty głównej

Upszedzam wiele sie pozmieniało, i ze względów rynkowych zmieniono każde jedno wewnętrzne złącze więc będa dodatkowe koszty z racji nowych standardów

Ale uwaga wiele nowych płyt dostakje kontroler raid

Zwykle softowy jakiegoś sylicone zwany faczej fake raid

To nie jest to co tygryskilubią najbardziej - chyba zete oszczedne ;)

5) Nowa karta graficzna AKCELERATOR - a po co ?

No ja mam

bo sporo gram w topowe pozycje

Znam wiele workstacji pracujących na S3 Virge DX2

oczywiście nie sa one stryikte graficzne os zapierniczają jak mało co z innych względów. Grafe olej chyba że koniecznie chcesz pograć w nowe pozycje.

6) Moc zasilacza żeby ustanilizować mojego smoka musiałem ściągać serverową 600 równoległe kręcenie dyskami = mocna grafa procek i 4 napędyzłożone chłodzenie choć półpasywne i kila drobiazgów eh no i bywa że czasem to pociągnie ...

...no to w skrócie telegraficznym tyle.

Jakby co to cos rozjasnie dokładniej a teraz walę w kime.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thza za wykladzik :)

 

Juz rozjasnilo sie zdecydowsanie wiecej. Rozmawialem z kilkoma zajomymi , maja pomoc , no jeszcze udam sie do "glownego speca " w tej dziedzinie z konkretnymi propozycjami co i jak :)

 

Niestety budzet ograniczony , nie wymaga zeby komputer smigal jak nie wiem co , bo poki co projekty sa male , ale jest juz na tyle stary ze nawet z tym sobie srednio radzi :/.

 

Po wzglednym rekonesansie do wymiany pojdzie : plyta ( bo to najslabszy i najstarszy technicznie element kompa ) , procesor co za tym idzie , dysk oraz pamiec. Co do dysku i systemu ktory opisales - ze wzgledow ekonomicznych skonczy sie na kontrolerze na plycie - wiadomo ze klasa nie to co pisales ale na to bedzie mnie stac i jakos pracy poprawi sie a kiedys tam bede myslal dalej o upgradz tego. Na szczescie pare groszy bedzie jak opchne swoje graty wiec mysle ze finansowo sie wyrobie ;].

 

Mam pytanka jeszcze : Intel czy AMD ? Bo nie bardzo wiem w co zainwestowac i czy roznica , zakladajac prace glownie na programach CAD , jest miedzy nimi. Druga sprawa to rodzaj pamieci tzn tajemniczy symbol ECC :) Nie wszystkie plyty obsluguja , jakbys mogl napisac cos wiecej w tym temacie .

 

pzdr

 

Przypomnialo mi sie cos ;] . Zakladajac wymiane plyty , procesora , pamieci i dysku to z czym mogly by byc problemy jesli reszta sprzetu bedzie " stara " ? ( karta fx5200 , dvd , cdrw , kilka urzadzen usb i w sumie nic wiecej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnialo mi sie cos ;] . Zakladajac wymiane plyty , procesora , pamieci i dysku to z czym mogly by byc problemy jesli reszta sprzetu bedzie " stara " ? ( karta fx5200 , dvd , cdrw , kilka urzadzen usb i w sumie nic wiecej )

Karte graficzną masz na AGP a teraz większość jest na PCI-E, więc ją też byś musiał wymieniać.

 

IMO szkoda kasy na wymiane całego sprzętu, bo o ile nie idziesz w dwa rdzenie, to nie odczujesz dużego przyrostu wydajności. Przy zmianie przykładowo na Athlona 64 3000 to będzie jakieś 20, max 30% szybszy, a żeby dla takiego przyrostu wymieniać całą reszte kompa to szkoda kasy moim zdaniem. Ja bym ramu dołożył.

 

Porównanie wydajności jakbyś chciał:

http://www.tomshardware.com/2005/11/21/the_mother_of_all_cpu_charts_2005/page43.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie 2 rdzenie - D805 intela 2,66gh - czy to ma sens ?

 

Bo wybralem wstepnei cos takiego ( ogolnie napisze ) :

 

- plyta pod S775 ( asrock np. ) ( maja wejsce AGP wiec karta zostanie chyba ze w cenie 200-300 zl dostane karte przyzwoita porownujac do fx5200 to moze tez doinwestuje )

- procek D805 2,66

- pamiec np. kingstone 2x512 400mhz dualchanel ( pozniej doloze )

- dysk np. WD 160gb SATAII

 

Koszt ( bez grafiki ) okolo 1350-1400 zl ( i moge to na raty wziasc ) - no i za swoje " rupiecie " okolo 400-500 zl jak patrzylem po Allegro.

 

Kart sa w cenie 250-300 zl najmniej - tylko karta ATI czy NVidi ? powiedzmy ze karta wchodzi w gre ale to juz bedzie spoory zakup , ale mysle ze chyba ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności